Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe
Produkowane masowo od początku XX wieku owalne okulary przeciwsłoneczne stanowią nie tylko symbol miejskiego stylu życia, ale i kultury. Nosili je wszyscy, od celebrytów dwudziestolecia międzywojennego, przez nawiązujące do awangardy ikony hipisowskiej kontrkultury, aż po gwiazdy kina lat 90. Choć stopień ich popularności na ulicach z dekady na dekadę stale się zmienia, warto pamiętać, że to właśnie ten kształt jest prekursorem wszelkich współczesnych trendów na polu optyczno-modowym.
Zanim pojawiły się kultowe aviatory, okrągłe okulary były jedynym dostępnym kształtem na rynku. Prawdopodobnie pierwszym w historii producentem szkieł posiadających jakąkolwiek ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym był Jean-Marie-Théodore Fieuzal, który rozpoczął ich sprzedaż w 1899 roku pod szyldem niemieckiego przedsiębiorstwa Rodenstock.
W 1913 William Crookes zaprezentował światu szkło z zawartością ceru – pierwiastka, dzięki któremu możliwa okazała się całkowita blokada promieni UV. We wczesnych latach 20. okulary słoneczne nosiły już gwiazdy ówczesnego kina, a opatentowane w 1929 przez Sama Fostera celuloidowe szkła trafiły dzięki swojej niskiej cenie produkcji do pierwszej, prawdziwie masowej sprzedaży. Ta forma protekcji wzroku przed słońcem stała się absolutnym bestsellerem.
Prawdziwy rozłam w świecie kształtów oprawek zaczął się wraz z rozwojem lotnictwa i wzrostem popularności wspominanych wcześniej awiatorów. Wciąż jednak okulary przeciwsłoneczne owalne utrzymują się na fali popularności. Już od lat 40. XX wieku na topie są okulary Ray-Ban owalne i w tej kwestii nic się nie zmienia, chociaż z biegiem czasu zaczęły mieć coraz większą konkurencję.
Okulary przeciwsłoneczne nie tylko dają oczom ochronę przed promieniami słonecznymi. To również dodatek pozwalający podkreślić osobowość i styl. Traktowane są niczym biżuteria, a wiele osób ma w swojej kolekcji kilka, a nawet kilkanaście par okularów przeciwsłonecznych.
Warto wiedzieć, do jakich kształtów twarzy pasują określone okulary. Ale czy wiesz, jakie wyróżniamy kształty twarzy i potrafisz określić swój? Wyróżniamy buzie kwadratowe, podłużne, owalne lub okrągłe, oraz trójkątne bądź w kształcie serca.
Jakiego kształtu jest Twoja twarz? Można to bardzo łatwo ocenić na podstawie cech charakterystycznych. Twarz kwadratowa cechuje się mocno zaznaczoną linią podbródka, policzków i skroni, a wysokość i szerokość buzi są zbliżone. Podłużna twarz wyróżnia się wysokim czołem i szerokim podbródkiem, natomiast w twarzy o owalnym kształcie kości policzkowe są najszerszym punktem twarzy, zauważysz również lekko zaokrąglony podbródek. Twarz trójkątna (w kształcie serca) charakteryzuje się spiczastym podbródkiem, szerokim i wysokim czołem, a także wyróżnia się mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi.
Do jakich kształtów twarzy pasują owalne okulary przeciwsłoneczne? Sprawdzą się przede wszystkim u osób, których twarz cechuje się mocno zarysowanymi konturami. Owalne okulary przeciwsłoneczne wyrównają proporcje kwadratowych czy trójkątnych rysów. Okulary przeciwsłoneczne do owalnej twarzy o tym kształcie niosą utraty estetycznej ostrości i zaburzenie harmonii, dlatego w tym przypadku należy zwrócić uwagę, aby soczewki nie były zbyt duże.
W przypadku okularów o owalnym kształcie należy także zwrócić uwagę na wielkość szkieł. Zbyt duże szkła mogą bowiem poszerzyć optycznie buzię, co nie każdemu może się podobać. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne męskie, twarz owalna będzie w nich wyglądać harmonijnie, więc panowie mogą swobodnie stawiać właśnie na ten model.
Dobór okularów jest doskonałym polem do różnych eksperymentów, a wyraźne podkreślenie cech okrągłej twarzy owalnymi oprawkami może w niektórych przypadkach sprawdzić się lepiej niż jakikolwiek inny, normalnie zalecany fason.
Oprócz kwestii związanych z kształtami zarówno oprawek, jak i twarzy, warto pochylić się nad kompozycją kolorystyczną. Zacznijmy od kolorów oprawek. W przypadku osób o ciemniejszej cerze można zastanowić się nad kolorami ziemi – wszelkie brązy i zielenie doskonale podkreślą ciepłe barwy i cienie skóry. Dobrym pomysłem będą również modne oprawki w kolorystyce szylkretowej nawiązującej do skorup morskich żółwi.
Jeśli chodzi o cery chłodniejsze i jaśniejsze, odważne odcienie purpury i czerwieni mogą stworzyć wręcz baśniowe połączenia. Z kolei osoby o fizjonomii w tonacji oliwkowej doskonale prezentują się w towarzystwie czerni i błękitu, ale ze względu na ryzyko efektu „zlewania” powinny wystrzegać się bladych beżów. Te ostatnie sprawdzą się za to przy cerze wpadającej w różowe tony.
Okulary przeciwsłoneczne owalne mają nie tylko różne kolory oprawek. W szerokiej ofercie znajdziesz również soczewki o zróżnicowanym zabarwieniu. Klasyczne, czarne oraz brązowe doskonale sprawdzą się zarówno dla amatorów sportów, jak i na oficjalne uroczystości. Jeśli lubisz podkreślać Twój styl modnymi dodatkami, wybierz soczewki w kolorze niebieskim, zielonym czy szarym. Wśród okularów przeciwsłonecznych owalnych wyróżniają się modele o cieniowanych oraz lustrzanych szkłach. Te ostatnie to strzał w dziesiątkę dla osób, które lubią mieć poczucie prywatności. Lustrzane szkła odbijają bowiem całkowicie światło.
Okulary przeciwsłoneczne damskie owalne możesz wybrać w klimacie nowoczesnym – z większymi szkłami i cienkimi, metalowymi oprawkami lub retro – o nieco spłaszczonych szkłach i grubych oprawkach. Dzięki temu okulary przeciwsłoneczne damskie owalne możesz bez problemu dopasować do każdej stylizacji. Owalne okulary przeciwsłoneczne dla pań to idealny wybór do lekkich i zwiewnych stylizacji boho, szczególnie jeśli wybierzesz cieniowane szkła. Z kolei duże owalne okulary w klasycznych, czarnych oprawkach to elegancki dodatek do klasycznych stylizacji. Możesz je wykorzystać przy wielu okazjach. Miłośniczki mody retro, które lubią wyróżniać się strojem, docenią, że owalne okulary przeciwsłoneczne często wyróżniają się oryginalnymi detalami, np. metalowymi oprawkami niczym spod dłuta rzeźbiarza.
Jeśli zaś chodzi o okulary przeciwsłoneczne męskie owalne, to szczególną popularnością cieszą się modele o grubych, mocnych oprawkach. Nie zapominajmy też o detalach, które wpływają na to, jaki efekt mają wywołać okulary przeciwsłoneczne męskie owalne. Te, w których mostek został wykonany z tego samego materiału co frontowa część oprawek i zauszniki, będą bardzo uniwersalne. Będą pasować zarówno do sportowych, jak i casualowych stylizacji, ale sprawdzą się również jako dodatek do marynarki czy garnituru.
Jeśli chcesz natomiast zwrócić uwagę innych osób stylowymi okularami przeciwsłonecznymi, wybierz model z ozdobnymi detalami. Możesz zdecydować się na ciemne, wyraziste oprawki połączone metalowym mostkiem czy ozdobione metalowymi nitami. Bardzo ciekawy efekt wizualny w owalnych okularach przeciwsłonecznych wywołuje dodatkowy pasek górny, czyli element, który łączy ze sobą ramki otaczające tarcze (osadzony nad mostkiem).
Zwróć uwagę, aby wybrane owalne okulary przeciwsłoneczne charakteryzowały się wysoką jakością wykonania i zawierały filtr UV, chroniący Twoje oczy przed szkodliwym efektem promieniowania słonecznego. Długotrwała ekspozycja oczu na promienie słońca może powodować nie tylko podrażnienie spojówek czy nadwrażliwość na światło, ale na przestrzeni lat również może zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej czy katarakty. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV noś nie tylko latem.
Jeśli szukasz okularów przeciwsłonecznych do zadań specjalnych, wybierz model z polaryzacją. To specjalny filtr na soczewce, który blokuje odblaski i poświatę. Filtr polaryzacyjny polecany jest szczególnie dla osób, które są bardzo wrażliwe na światło.