Dawniej okulary korekcyjne męskie służyły tylko i wyłącznie do poprawy ostrości widzenia. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej – dostępne na rynku oprawki są tak atrakcyjne, że wielu panów nie wyobraża sobie bez nich codziennego ubioru. Czasami nawet ci, którzy teoretycznie nie potrzebują okularów, chętnie sięgają po tzw. „zerówki”, żeby dodać stylizacji wyrafinowanego charakteru. Jednak efektowne oprawki to tylko jeden element okularów – jeśli masz wadę wzroku, musisz poświęcić trochę czasu zarówno na wybór ramek, jak i soczewek okularowych.
Jakie soczewki powinny być w okularach korekcyjnych męskich?
Soczewki okularowe muszą być właściwie dobrane do Twojej wady wzroku. Najczęstsze z nich to:
● krótkowzroczność,
● dalekowzroczność,
● astygmatyzm,
● presbiopia (starczowzroczność).
To, jaką wadę należy skorygować w Twoim przypadku, pomoże Ci ustalić specjalista, np. optometrysta, refrakcjonista lub okulista. Dostaniesz od niego receptę na okulary korekcyjne męskie, którą zrealizujesz w naszym salonie optycznym.
Nie warto oszczędzać na soczewkach okularowych, ponieważ to przede wszystkim od ich jakości zależy Twój późniejszy komfort użytkowania okularów. Aby go zwiększyć, wybierz szkła z odpowiednimi powłokami uszlachetniającymi dostosowanymi do Twojego stylu życia i pracy (takimi jak powłoka antyrefleksyjna, utwardzająca, hydrofobowa czy elektrostatyczna). Jeśli masz dużą wadę wzroku, rozważ zakup okularów z soczewkami pocienianymi lub asferycznymi. Dzięki nim oczy przy nadwzroczności nie są na karykaturalnie powiększone, a przy bliskowzroczności – pomniejszone. Poza tym całe okulary korekcyjne ważą znacznie mniej, co zwiększa wygodę w czasie ich noszenia.
Okulary korekcyjne męskie – jak dobrać oprawki?
Oprawki okularowe dla mężczyzn wykonuje się z trwałych i elastycznych materiałów, dzięki czemu są one lekkie i odporne na uszkodzenia czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym łatwo dostosować je do twarzy użytkownika przez odpowiednie dogięcie zauszników i nosków. Jednak różnorodność modeli może wprawiać panów w zakłopotanie: Jak wybrać oprawki, aby dobrze w nich wyglądać? Przede wszystkim musisz ustalić, jaki masz kształt twarzy.
● Kwadratowa – z mocno zarysowaną szczęką, szerokim czołem i wyraźnymi kośćmi policzkowymi. Będą do niej pasować okulary korekcyjne męskie z owalnymi lub lekko zaokrąglonymi (zwłaszcza u dołu) oprawami.
● Okrągła – o jednakowej szerokości i wysokości, ale z delikatnie zarysowaną szczęką i czołem. Dobrze wygląda w okularach podłużnych, prostokątnych, o kanciastych formach i z szerokimi zausznikami. Oprawki powinny być tej samej szerokości, co obrys twarzy lub nieco szersze, ponieważ w ten sposób optycznie ją wyszczuplą i wydłużą.
● Trójkątna – o szerokim czole i wąskim podbródku. Aby wyrównać proporcje, warto podkreślić oczy oprawkami bez dolnej ramki.
● Prostokątna – wydłużona, z wysokim czołem, mocno zarysowaną szczęką oraz długim nosem. Pasują do niej oprawy owalne, prostokątne, z szeroką pionową linią. Zbyt długi nos optycznie można skrócić ciemnymi, nisko osadzonymi noskami albo podwójnym mostkiem.
● Owalna – to twarz bardzo proporcjonalna, dlatego oprawki nie powinny zaburzać naturalnej symetrii (czyli wychodzić poza obrys).
Jeśli nie masz pewności, który opis najlepiej pasuje do Twoich rysów, możesz poprosić o pomoc optyka. Specjalista nie tylko dobierze kształt oprawek, ale również ich kolor i wielkość.
Jak dbać o okulary korekcyjne męskie?
Zakup okularów to często spora inwestycja, więc jeśli chcesz, żeby służyły Ci jak najdłużej, musisz o nie dbać. Oto kilka ważnych wskazówek:
1. Gdy nie masz ich na nosie, trzymaj je w dostosowanym do nich futerale (a przynajmniej odkładaj szkłami do góry).
2. Szkła czyść szmatką z mikrofazy, aby ich nie porysować (nigdy nie używaj do tego papieru toaletowego, ręcznika papierowego albo ubrania).
3. Nie narażaj oprawek ani szkieł na działanie wysokich temperatur – półka nad deską rozdzielczą lub schowek w samochodzie to złe miejsce dla okularów, ponieważ temperatura w lecie może tam dochodzić do 80°C!
4. Zdejmuj i zakładaj okulary korekcyjne męskie dwiema rękami, aby uniknąć deformacji zauszników.