Płyn łzowy odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie widzenia. Odpowiada przede wszystkim za nawilżenie oka. Ponadto łzy wypłukują niewielkie ciała obce znajdujące się na powierzchni oka i wyrównują mikroskopijne nierówności rogówki dla zachowania właściwości optycznych oka i ostrego widzenia.
Zespół suchego oka to przypadłość, która sprawia, że wydzielanie łez jest zmniejszone. Może zdarzyć się również tak, że ich skład łez zostanie zaburzony, przez co nie pełnią one swoich funkcji. Suchość oczu może również powstawać na skutek czynników środowiskowych – kurzu, wiatru czy zbyt suchego powietrza.
Osoby cierpiące na suchość i podrażnienie narządu wzroku często sięgają po krople nawilżające do oczu. Zmniejszają one uczucie piasku pod powiekami, niwelują zaczerwienienie oczu i poprawiają jakość widzenia. Mogą z nich korzystać zarówno osoby bez wad wzroku, jak i te, które na co dzień używają okularów czy szkieł kontaktowych. Nawilżające preparaty do oczu mogą mieć postać kropli lub żelu, a dobre krople do oczu bez recepty są dostępne w sklepach optycznych lub aptekach.
Krople do oczu nawilżające to preparaty, których składniki aktywne mają za zadanie zatrzymanie wody na powierzchni oczu i ich ochronę przed nadmiernym wysuszeniem. Jednym z najważniejszych składników kropli jest kwas hialuronowy znajdujący się naturalnie w strukturach oka.
Innymi popularnymi substancjami stosowanymi w kroplach do oczu są trehaloza, ektoina, dekspantenol czy też metyloceluloza. Wszystkie te składniki mają za zadanie łagodzenie podrażnień, zwiększenie nawilżenia i wspomaganie regeneracji oka. Niektóre preparaty bazują także na naturalnych ekstraktach. Najbardziej popularne krople to te ze świetlikiem lekarskim. Krople świetlik do oczu mają działanie przeciwalergiczne i przeciwbakteryjne.
Większość preparatów ma formę tradycyjnych kropli, jednak niektóre przyjmują postać żelu. Największą zaletą żelowych preparatów jest długotrwałe nawilżenie, gdyż ta forma umożliwia ich dłuższe utrzymywanie się na powierzchni oka. Zaraz po aplikacji widzenie może zostać chwilowo zaburzone, jednak efekt ten utrzymuje się stosunkowo krótko. Użytkownicy szkieł kontaktowych powinni raczej sięgać po płynne krople, gdyż żelowe preparaty nie mogą być aplikowane bezpośrednio na soczewkę.
W zależności od rodzaju kropli do oczu, mogą one zawierać konserwant lub też nie. Konserwanty przedłużają przydatność kropli do użycia, a także blokują możliwość namnażania się bakterii w otwartym opakowaniu. Długotrwałe używanie kropli z dodatkiem konserwantów może jednak podrażniać oczy i zwiększać uczucie suchości. Nie są one także zalecane dla osób noszących miękkie soczewki kontaktowe.
Krople do oczu bez konserwantów mogą być stosowane nawet na szkła kontaktowe, a dzięki specjalnie zaprojektowanym opakowaniom redukującym dostęp powietrza, mają one długi okres przydatności. Ich minusem może być cena, która zazwyczaj jest nieco wyższa niż preparatów z konserwantami.
Stosowanie nawilżających kropli do oczu to rozwiązanie stosunkowo bezpieczne i można ich używać bez konsultacji z lekarzem. Warto jednak stosować się do kilku zasad, które są gwarancją skuteczności preparatu.
Niektóre nawilżające krople do oczu mają dość krótki termin przydatności do użycia wynoszący około 4 tygodni. Czas ten jest zazwyczaj niewystarczający, by wykorzystać produkt w całości, dlatego czasami duża jego część się marnuje. Krople bez chemicznych dodatków mają zazwyczaj wydłużoną ważność i można ich używać nawet przez rok po otwarciu.
Na rynku są również dostępne krople do oczu w opakowaniach jednorazowych, tzw. minimsach. W jednym pojemniczku znajduje się ilość odpowiednia na kilka użyć, jednak ze względu na brak konserwantów w składzie, należy wyrzucić niewykorzystany płyn po 24 godzinach od otwarcia. Ważne jest, by nie używać kropli po upływie terminu ważności podanego przez producenta.
Krople do oczu są bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu. Jeśli jednak objawy nie ustępują i pomimo stosowania preparatów nawilżających suchość oczu nadal występuje, warto przeprowadzić konsultację z okulistą w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy.
W przypadku większości preparatów do oczu podaje się 1 lub 2 krople do każdego oka. Nadmiar płynu zazwyczaj wydostaje się poza worek spojówkowy, dlatego też większa ilość preparatu nie gwarantuje lepszych rezultatów.
Większość kropli do oczu może być przechowywana w temperaturze pokojowej, jednak niektóre preparaty wymagają trzymania w lodówce. Po zakupie należy więc zapoznać się z ulotką. Niezależnie od rodzaju preparatu, należy chronić go przed zbyt wysoką temperaturą (powyżej 25°C) i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Krople do oczu należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od okien, w suchym i zacienionym miejscu. Tak, jak każdy inny preparat leczniczy, należy trzymać je poza zasięgiem dzieci i zwierząt.