
Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? Wiele osób po latach korzystania z okularów postanawia zmienić je na soczewki kontaktowe. Często na taki krok decydują się osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Każdy typ soczewek ma zestaw wyjątkowych cech, które trzeba dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań pod względem komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.
Soczewki nie ograniczają Twojej aktywności fizycznej, są wygodne w noszeniu, dają szersze pole widzenia, nie parują i nie odbijają refleksów. Soczewki kontaktowe dzieli się ze względu na tryb stosowania, np. jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne oraz wykorzystany materiał, m.in. silikonowo-hydrożelowe i silikonowe.
Tak naprawdę z każdą wadą wzroku noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne. Oczywiście inny typ soczewek polecany jest aktywnie uprawiającym sport, a inny tym, którzy spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. W pierwszej kolejności nowy użytkownik soczewek kontaktowych powinien zadać sobie pytanie, jakie wymagania mają one spełnić. Na pewno potrzebne będzie przeprowadzenie badania wzroku, aby móc określić potrzebną moc i dobrać soczewki kontaktowe.
Określenie mocy soczewek sferycznych na podstawie mocy okularów może wydawać się stosunkowo łatwe. Duża trudność pojawia się w przypadku soczewek dla astygmatyków, które posiadają również moce cylindrów. Dobór soczewek kontaktowych najlepiej powierzyć specjaliście, który wyposażony jest w specjalne tablice przeliczeniowe i po przeprowadzeniu badania jest w stanie precyzyjnie określić wszystkie niezbędne parametry.
Czy recepta na okulary pomaga w doborze soczewek?
Czy można dobrać soczewki na podstawie okularów? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że recepty okularowe i na soczewki kontaktowe są do siebie dość podobne i zawierają wiele podobnych oznaczeń. Niestety, pod pewnymi względami różnią się one, więc nie można ich traktować jednakowo.
Na obydwu receptach znajdziesz dane dotyczące korekcji do dali i bliży, cylindra, sfery, rozstawu źrenic czy addycji. Jednak w przypadku soczewek kontaktowych podane będą również inne wartości potrzebne do dobrania okularów. Są to:
BC – czyli promień krzywizny soczewki. Parametr opisujący kształt soczewki Najczęściej określa się go wartościami od 8,3 do 9,0 mm.
Dia/D – to parametr opisujący średnicę soczewki, czyli wielkość soczewki.
O ile Twoja wada wzroku nie przekracza 3,25 D, różnica mocy pomiędzy soczewkami a okularami nie występuje. Zamawianie soczewek na podstawie korekcji okularowej nie jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ może wiązać się ze niepoprawnym widzeniem, brakiem komfortu. Naraża Cię to też na ryzyko groźnych powikłań. Recepta powinna zawierać dokładne dane dopasowanej przez specjalistę konkretnej soczewki kontaktowej (nazwę soczewki, rozmiar oraz wartości korekcji).
Moc soczewek kontra moc okularów
Moc soczewki nie jest taka sama, jak w przypadku okularów korekcyjnych. Skąd wynika ta różnica? Przede wszystkim z tego, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, natomiast okulary są oddalone od oka o nawet kilkanaście milimetrów. W związku z tym soczewki zapewne będą wymagać innej mocy optycznej, niż okulary. Kupowanie soczewek na podstawie recepty okularowej lub bez konsultacji ze specjalistą jest nierozsądnym posunięciem.
Kto nie może nosić soczewek?
W soczewkach kontaktowych większość z nas będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jednak w praktyce okazuje się, że niektóre osoby nie będą mogły ich stosować i jedyną opcją będzie wybór okularów korekcyjnych. Istnieją pewne ograniczenia i zaliczamy do nich:
cukrzycę,
nietolerancję soczewek kontaktowych u dzieci poniżej 8 roku życia oraz osób starszych,
alergie,
ciężki zespół suchego oka,
stany zapalne oczu,
zaburzenia hormonalne,
długotrwałą pracę przy komputerze (warto wtedy stosować odpowiednie krople nawilżające dostępne w naszym e-sklepie).
Jak skutecznie dobrać soczewki kontaktowe?
Jeśli zależy Ci na tym, aby skutecznie i bezpiecznie dobrać soczewki kontaktowe, udaj się na wizytę do optometrysty lub okulisty. Podczas wizyty lekarz dokona badania wzroku, oceni średnicę soczewki i promień krzywizny. Dzięki badaniu i fachowemu doradztwu wybierzesz idealne soczewki, które będą świetną alternatywą dla okularów.
Okulista pomoże wybrać soczewki korekcyjne osobom z wadami wzroku, soczewki lecznicze stanowią opatrunek dla oka po urazie rogówki, czy soczewki kosmetyczne umożliwiające zmianę koloru tęczówki.
Dlaczego tak ważne jest dobieranie soczewek kontaktowych i okularów pod okiem specjalisty? Nieprawidłowo dobrane soczewki mogą prowadzić do pogorszenia wzroku czy infekcji. Wskazania do noszenia soczewek kontaktowych to między innymi wada wzroku powyżej 6/7 dioptrii lub maksymalnie plus 5 dioptrii. Soczewki to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących zwiększonej ochrony przed bakteriami, lub gdy różnica pomiędzy jednym i drugim okiem wynosi co najmniej 3 dioptrie i nie jest wskazane skorygowanie wady wzroku za pomocą okularów.
Niektórzy za pomocą soczewek kontaktowych chcą zmienić swój wizerunek, co umożliwia im szeroka oferta kolorystyczna w salonie optycznym. Soczewki produkowane są także z różnych materiałów, a jest to spowodowane tym, że każdy z pacjentów ma inny skład filmu łzawego, ilość wydzielanych łez itd.
Optometrysta bądź okulista wybiera soczewki o średnicy i promieniu krzywizny dopasowanej do wady wzroku i budowy gałki ocznej:
soczewki sferyczne służą do korekcji daleko i krótkowzroczności,
soczewki toryczne stosuje się głównie u astygmatyków. Jeśli astygmatyzm występuje poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej, pacjentowi aplikuje się zwykłe soczewki sferyczne, stosując zasadę ekwiwalentu sferycznego. Powyżej 0,75 dioptrii cylindrycznej pacjentowi przepisuje się szkła toryczne produkowane w zakresie cylindra standardowo do -2,25, stopniowane co 0,5.
soczewki multifokalne (progresywne) polecane są przy prezbiopii, czyli starczowzroczności.
Dobrze dobrane parametry soczewek kontaktowych zapewniają wygodę i komfort noszenia. Pamiętaj o tym, aby po wstępnym wyborze soczewek, przymierzyć daną partię i zweryfikować ostrość widzenia i komfort noszenia. Okulista lub optometrysta powinien też zbadać ułożenie soczewek na oku za pomocą lampy szczelinowej.
Kolejną ważną rzeczą jest nauka zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, a także zapoznanie się z prawidłową ich pielęgnacją. Na pewno trzeba będzie udać się wizytę kontrolną, która powinna odbyć się w ciągu kilku następnych dni.
Rodzaje soczewek
Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek, a ich dobór to kwestia indywidualna. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, wyróżniamy:
soczewki twarde: wykonywane ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu, ale wysokiej sztywności. Charakteryzują się mniejszym komfortem użytkowania w porównaniu z soczewkami miękkimi. Są coraz mniej popularne i wykorzystuje się je głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku soczewkami miękkimi.
soczewki miękkie: wyprodukowane z miękkich materiałów, które cechuje wysoka przepuszczalność tlenu. Do ich produkcji stosuje się dwa rodzaje materiałów:
hydrożelowe – delikatne, dobrze uwodnione, w zasadzie niewyczuwalne na oku, ale o niższej przepuszczalności tlenu.
silikonowo-hydrożelowe – bardzo dobrze przepuszczające tlen, ze względu na zawartość silikonu, ale wyróżniające się większą sztywnością w porównaniu do materiałów hydrożelowych.
Ze względu na czas noszenia możemy wyróżnić:
soczewki jednodniowe: przeznaczone do jednorazowego użytku, które po zdjęciu z oka należy wyrzucić. Nie wymagają pielęgnacji i są uważane za najbardziej higieniczny system wymiany soczewek. Szczególnie polecane są tym, którzy dotąd nie nosili soczewek i szukają alternatywy dla okularów.
soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne): używa się ich wielokrotnie przez określony czas. Ten typ soczewek wymaga pielęgnacji – oznacza to, że po zdjęciu trzeba je wyczyścić i zdezynfekować.
soczewki roczne: stanowią najstarszą grupę soczewek miękkich. Przeznaczone do noszenia przez okres 12 miesięcy wyłącznie w trybie dziennym. Wykonane są z tradycyjnych materiałów hydrożelowych
Dopasowanie soczewek kontaktowych to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od posiadanej wady oraz prowadzonego stylu życia. Dobierz je pod okiem okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku i na tej podstawie znajdzie odpowiedni model soczewek.
Zdecyduj też, czy lepsze będą dla Ciebie soczewki jednodniowe, czy też soczewki wielokrotnego użytku. Na rynku znajdziesz zarówno tanie soczewki kontaktowe, jak i te droższe. Cena uzależniona jest od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenia. W przypadku powstania jakichkolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z okulistą. Mamy nadzieję, że zagadnienia prezentowane w tym artykule pozwoliły Ci lepiej zapoznać się z tematem wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych.