Blog

Soczewki kontaktowe dla dzieci - od ilu lat można nosić soczewki?

9.01.2024

Wstęp

Soczewki kontaktowe (często błędnie nazywane szkłami kontaktowymi) stają się coraz bardziej popularnym sposobem korekcji wad wzroku. Doceniane są przede wszystkim przez osoby uprawiające różnego rodzaju sporty oraz tych z większymi wartościami wady wzroku. Czy soczewki mogą być jednak noszone także przez dzieci? Jeśli tak - od jakiego wieku można im proponować to rozwiązanie?

Spis treści:

  1. Badanie wzroku u dzieci

  2. Rodzaje soczewek kontaktowych i tryby noszenia

  3. Soczewki kontaktowe u dzieci - fanaberia czy konieczność?

  4. Zalety soczewek kontaktowych

  5. Jak poznać czy dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe i jak je na to przygotować? 

  6. O czym pamiętać gdy nasze dziecko nosi soczewki kontaktowe?

  7. Podsumowanie

Badanie wzroku u dzieci

Najważniejszym etapem rozważania soczewek u dzieci jest badanie u specjalisty. To od niego usłyszymy odpowiedź na pytanie, czy nasze dziecko może stać się użytkownikiem soczewek. 

Pierwsze badanie wzroku dziecka powinno odbyć się już w 6. miesiącu życia, zaś każde kolejne w zaleconym przez osobę badającą terminie. Jeśli przegapiliśmy ten moment, nie należy panikować - najlepiej po prostu umówić się do okulisty lub optometrysty badającego dzieci w dogodnym dla nas terminie. 

Rodzaje soczewek kontaktowych i tryby noszenia

Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych - miękkie lub sztywne, sferyczne albo toryczne, soczewki jednodniowe czy soczewki systematycznej wymiany, i wiele innych.

Wybierając soczewki kontaktowe najlepsze dla naszej pociechy, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wadę wzroku dziecka, harmonogram jego dnia (także zwrócić uwagę na takie aspekty jak drzemki w ciągu dnia) oraz to, czy soczewki będą noszone przez nie codziennie czy może będą one do noszenia okazjonalnego. 

Musimy wziąć pod uwagę także to, czy nasze dziecko jest w stanie zadbać o odpowiednią pielęgnację soczewek wielokrotnego użytku. 

Najważniejszy jednak będzie głos okulisty lub optometrysty dobierającego soczewki. Może się bowiem okazać, że tylko jeden z trybów noszenia lub rodzai soczewek kontaktowych będzie odpowiedni dla danego dziecka. 

Soczewki kontaktowe u dzieci - fanaberia czy konieczność?

Wiele osób w negatywny sposób komentuje stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci. Często jednak soczewki są najbardziej skutecznym rozwiązaniem dla dziecka, a nawet koniecznością. Już u niemowląt stosuje się je w ramach opatrunku, korekcji dużych i skomplikowanych wad wzroku a także wtedy, gdy z jakichś względów korekcja okularowa nie jest zalecana.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe posiadają wiele zalet! Do głównych na pewno należy wygoda podczas aktywności fizycznej. Nie tylko nie musimy martwić się wtedy o bezpieczeństwo okularów, lecz także widzenie dziecka (zwłaszcza przy większych wadach wzroku) w większości przypadków będzie stabilniejsze oraz będzie miało ono zapewnione większe pole widzenia, co może doprowadzić do osiągnięcia lepszych wyników w sporcie.

Soczewki gwarantują także brak konieczności przejmowania się pogodą - nie zamokną one od deszczu oraz nie zaparują po wejściu do ciepłego pomieszczenia, gdy na dworze jest mróz. Natomiast w słoneczne dni nie musimy mieć przy sobie dwóch par okularów: “białych” oraz przeciwsłonecznych.

Dodatkowo, soczewki kontaktowe u dzieci uczą je odpowiedzialności i systematyczności. Pomagają one także często w budowaniu pewności siebie u dziecka po zdjęciu okularów.

Jak poznać, czy dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe i jak je na to przygotować?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci często nie jest zwykłą zachcianką, a koniecznością wynikającą z wielu różnych czynników. Soczewki wtedy zostaną zalecone przez specjalistę podczas badania wzroku. 

Jeśli jednak nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie a zwykła chęć spróbowania rozpoczęcia przygody z soczewkami, kiedy możemy ją zacząć? Najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem. Często zdarzają się sytuacje, w których to rodzic napiera na dopasowanie soczewek, podczas gdy dziecko nie jest do tego przekonane i wolałoby zostać przy korekcji okularowej - to prawie zawsze skutkuje niepowodzeniem.

Przed udaniem się na wizytę soczewkową trzeba więc porozmawiać z dzieckiem i zapytać, czy w ogóle ma ochotę spróbować tego rozwiązania. Jeśli dziecko samo zapyta o możliwość dobrania soczewek kontaktowych, musimy też uświadomić je z jaką wiąże się to odpowiedzialnością. 

W przygotowaniu do noszenia soczewek kontaktowych na pewno pomoże specjalista podczas badania, jednak warto też obejrzeć z dzieckiem filmiki, pokazujące proces zakładania i zdejmowania soczewek oraz ćwiczyć odpowiednie trzymanie powiek i zbliżanie palca do oka. Jeśli któryś z domowników jest już użytkownikiem soczewek kontaktowych, warto pokazać dziecku na żywo, jak to wszystko wygląda.

O czym pamiętać, gdy nasze dziecko nosi soczewki kontaktowe?

Mówiąc o odpowiedzialności podczas noszenia soczewek kontaktowych, przede wszystkim mamy na myśli odpowiednią higienę i pielęgnację soczewek. Jednym z najważniejszych momentów zakładania czy zdejmowania soczewek jest dokładne mycie oraz suszenie rąk. Należy także przestrzegać zaleconego czasu noszenia danych soczewek w ciągu dnia oraz pilnować terminu wymiany soczewek oraz płynu i pudełeczka, w przypadku soczewek wielokrotnego użytku.  

W miękkich soczewkach kontaktowych nie powinniśmy spać (o ile nie dostaniemy innych zaleceń od specjalisty) czy kąpać się w jakimkolwiek akwenie. Każdy użytkownik soczewek powinien mieć także na zmianę dopasowane okulary korekcyjne z aktualną korekcją wady wzroku, by zakładać je rano i wieczorem oraz podczas chorób czy w momentach, w których oczy będą bardziej podrażnione.

Należy także pamiętać o tym, że noszenie soczewek kontaktowych (nawet takich posiadających filtry UV) nie chroni całej powierzchni oka przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego konieczne jest równoczesne stosowanie okularów przeciwsłonecznych. 

Podsumowanie

Kiedy więc możemy sięgnąć po pierwsze soczewki kontaktowe dla naszego dziecka? Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Soczewki kontaktowe mogą być świetnym rozwiązaniem dla wielu dzieci - nie tylko zapewniają one często większą wygodę, lecz także mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Nie należy jednak zapominać, że noszenie soczewek wiąże się z dużą odpowiedzialnością i, zwłaszcza na początku, wymaga sporo cierpliwości zarówno od młodego pacjenta, jak i jego rodzica.

 Placeholder

Autor: Natasza Ignaszak

optometrysta NO21239 Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Biofizyka spec. Optyka Okularowa oraz studiów magisterskich na kierunku Optometria na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W codziennej praktyce skupia się na doborze odpowiedniej korekcji okularowej oraz dopasowaniu soczewek kontaktowych u dorosłych i dzieci powyżej 7. roku życia. Swoją pracę magisterską poświęciła różnym metodom hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci. Stale poszerza swoją wiedzę poprzez regularne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach z Optometrii. Swoim pacjentom stara się udowodnić, że badanie wzroku wcale nie musi być nudne i stresujące.
Strona główna
Ulubione
Koszyk