Blog

Soczewki kontaktowe czy okulary - co jest zdrowsze dla oczu?

24.10.2023

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Posiadanie wady wzroku jest uciążliwym problemem. Niewyraźne widzenie, bóle głowy, nadmierne łzawienie - to tylko niektóre objawy nieskorygowanej wady wzroku. Niezależnie od tego, czy jest ona wysoka, czy wynosi raptem -0.50 dptr, aby odciążyć nasz układ wzrokowy, powinniśmy zapewnić swoim oczom odpowiednią korekcję w postaci okularów lub soczewek kontaktowych.

Jednak czy zawsze możemy używać obu tych metod korekcji zamiennie? Jakie są zalety, a jakie wady soczewek kontaktowych oraz okularów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te, a także na wiele rzadziej poruszanych tematów.

  1. Korygowanie astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi

  2. Presbiopia - okulary czy soczewki kontaktowe?

  3. Zarządzanie progresją krótkowzroczności

  4. Soczewki kontaktowe - u kogo nie są zalecane?

  5. Okulary korekcyjne a uprawianie sportu

  6. Co tańsze: soczewki czy okulary korekcyjne?

  7. Czy noszenie okularów i soczewek wzajemnie się wyklucza?

  8. Podsumowanie

Korygowanie astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi

Mimo że rozwiązanie to jest dostępne na rynku od wielu lat, nadal dużo osób nie jest świadomych, że astygmatyzm (jedną z trzech głównych wad wzroku) można korygować także soczewkami kontaktowymi.

Niewielkie wartości astygmatyzmu (do -0.50 dptr) zazwyczaj są korygowane za pomocą zwykłych soczewek sferycznych, jednak większe wartości tej wady wzroku można skorygować soczewkami torycznymi. Różni producenci używają innych systemów stabilizacji takiej soczewki na oku, jednak ich każda z nich może zapewnić nam w pełni wyraźne widzenie. 

Jeśli jednak, mając astygmatyzm, zdecydujemy się na korekcję wady wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie przez specjalistę. Nieodpowiednio dobrane soczewki toryczne mogą obracać się na oczach, przez co mogą stać się źródłem wielu dolegliwości.

Presbiopia - okulary czy soczewki kontaktowe?

W okolicach 40. roku życia często zauważamy coraz większe problemy z widzeniem w bliskich odległościach. Nie jest to powód do stresu - jest to naturalny proces pojawienia się u nas wady nazywanej presbiopią. Korekcja, której potrzebujemy wtedy w bliży różni się od tej, którą potrzebujemy do dalekich odległości.

Wadę tę możemy skorygować zarówno okularami (w zależności od wielkości różnicy wady między dalą a bliżą oraz naszych potrzeb są to okulary relaksacyjne, biurowe lub/i progresywne), jak i soczewkami kontaktowymi. W obu przypadkach często musimy się jednak liczyć z koniecznością pójścia na jakieś ustępstwa, o których najlepiej porozmawiać z optometrystą, który pomoże nam wybrać sposób korekcji najlepiej dopasowany do naszych wymagań wzrokowych.

Soczewki kontaktowe - u kogo nie są zalecane?

U niektórych osób noszenie okularów może negatywnie wpływać na jakość widzenia, ograniczać pole widzenia lub powiększać albo pomniejszać oczy, wpływając tym samym na nasz wygląd. Zalety soczewek kontaktowych dostrzegamy więc w wielu sytuacjach. Są jednak osoby, którym ten rodzaj korekcji nie tylko nie będzie zalecony, ale może być wręcz odradzony przez specjalistę podczas badania wzroku.

Soczewki kontaktowe odradzane są osobom z problemami z suchością oczu czy innymi zaburzeniami powierzchni oka. Nie są zalecane także osobom pracującym w warunkach dużego zapylenia, mającym do czynienia z chemikaliami lub ze skrajnymi temperaturami oraz osobom spędzającym dużo czasu, wpatrując się w urządzenia elektroniczne.

Soczewki odradza się także osobom z cukrzycą, która często wiąże się z osłabieniem czucia rogówkowego, co może prowadzić do wielu poważnych powikłań podczas noszenia soczewek. Zazwyczaj nie są także stosowane u osób, które mają osłabioną ostrość wzroku na jednym oku, by nie zwiększać ryzyka pogorszenia się ostrości lepszego oka.

Musimy także pamiętać, że, choć technologie używane obecnie do produkcji soczewek kontaktowych są bardzo zaawansowane, nadal mają one pewne ograniczenia. Przykładowo, dla osób posiadających problemy z widzeniem obuocznym, którym pomóc może tzw. korekcja pryzmatyczna, jedynym możliwym sposobem korekcji są okulary. Okulary mogą posiadać także dodatkowe powłoki, takie jak powłoka podnosząca kontrast podczas prowadzenia auta, które są niedostępne w przypadku soczewek.

Okulary korekcyjne a uprawianie sportu

Choć zalety soczewek kontaktowych często są też dostrzegane przez nas podczas uprawiania sportu, niewiele osób wie, że istnieją specjalne okulary korekcyjne, których możemy bezpiecznie i wygodnie używać podczas aktywności fizycznej.

Najczęściej są to bardziej zakrzywione okulary (lepiej dopasowane do kształtu naszej twarzy) z gumką zabezpieczającą je przed spadnięciem nawet podczas biegu czy wyskoków. Musimy być jednak świadomi tego, że okulary te często ograniczają pola widzenia.

Istnieją też okulary sportowe lub gogle do pływania, do których można zamontować specjalne wkładki, które uwzględnią korekcję naszej wady.

Co jest tańsze: soczewki czy okulary korekcyjne?

Znając wszystkie zalety i wady obu metod korekcji wad wzroku, warto zastanowić się nad aspektem ekonomicznym. 

Ceny soczewek kontaktowych różnią się w zależności od rodzaju użytego do ich produkcji materiału oraz zaawansowania technologii wpływających, przykładowo, na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia soczewki w ciągu dnia. Średnio, opakowanie 3 szt. sferycznych soczewek miesięcznych kosztować nas będzie ok. 85 zł, natomiast soczewki jednodniowe (opakowanie 30 szt.) kosztują w granicach 110-130 zł. W przypadku konieczności skorygowania innych wad wzroku, takich jak astygmatyzm, czy presbiopia, koszt ten wzrasta.

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych miesięcznych lub dwutygodniowych, musimy pamiętać także, by regularnie dokupywać do nich płyn pielęgnacyjny wraz z nowymi pojemniczkami do ich przechowywania. W zależności od rodzaju płynu, jego ceny wahają się w okolicach 50-60 zł za opakowanie, które zużyjemy w przeciągu trzech miesięcy. W przypadku, gdy wybierzemy soczewki jednorazowe, koszty zakupu tych produktów możemy pominąć. 

Ceny okularów korekcyjnych również zależą od naszej wady oraz tego, jakie mamy oczekiwania względem gotowego produktu. Zazwyczaj jednak ich cena (w przypadku okularów jednoogniskowych) wynosi około 1200 zł za okulary bardzo dobrej jakości. Jest to większy wydatek jednorazowy niż zakup soczewek, jednak gdy rozłożymy jedne i drugie koszty na dwa lata, okaże się, że okulary korekcyjne są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Czy noszenie okularów i soczewek wzajemnie się wyklucza?

Mówiąc o kosztach związanych z noszeniem okularów i soczewek, musimy odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie: czy jeśli noszę okulary, to nie mogę nosić soczewek i odwrotnie? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie!

W przypadku, gdy decydujemy się na regularne noszenie soczewek kontaktowych, każdy specjalista wspomni nam wręcz o konieczności wykonania także odpowiednich okularów korekcyjnych. Dlaczego? Choć przyczyn jest wiele, tak podstawową jest fakt, że, chcąc odpowiednio dbać o nasze oczy, poza wyjątkowymi sytuacjami, soczewek kontaktowych nie możemy nosić bez przerwy.

Dodatkowo, często zdarzają się sytuacje, takie jak choroby górnych dróg oddechowych (ze względu na większe ryzyko infekcji oczu) lub zapalenie powierzchni oka, w których soczewek w ogóle nie powinniśmy zakładać. By zapewniać naszemu układowi wzrokowemu odpowiednią korekcję cały czas, powinniśmy być przygotowani na takie sytuacje i mieć w zapasie dobrze dobrane okulary korekcyjne.

Są też sytuacje, takie jak bardzo wysokie wady lub duża różnica w korekcji między jednym a drugim okiem, w których specjaliści zalecą jednoczesne noszenie okularów oraz soczewek.

Można też nosić soczewki kontaktowe korygujące naszą wadę wzroku, a okulary stosować tylko jako modny dodatek do naszych stylizacji lub używać ich czysto ochronnie, a także stosować soczewki zmieniające kolor oczu.

Podsumowanie

Choć oba opisywane sposoby korekcji posiadają swoje zalety i ograniczenia, okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe świetnie się uzupełniają. Każde rozwiązanie sprawdzi się lepiej w innych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że układ wzrokowy każdego z nas ma inne potrzeby, dlatego dobór odpowiedniej korekcji wady powinien być przeprowadzony w gabinecie optometrycznym.

 Placeholder

Autor: Natasza Ignaszak

optometrysta NO21239 Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Biofizyka spec. Optyka Okularowa oraz studiów magisterskich na kierunku Optometria na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W codziennej praktyce skupia się na doborze odpowiedniej korekcji okularowej oraz dopasowaniu soczewek kontaktowych u dorosłych i dzieci powyżej 7. roku życia. Swoją pracę magisterską poświęciła różnym metodom hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci. Stale poszerza swoją wiedzę poprzez regularne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach z Optometrii. Swoim pacjentom stara się udowodnić, że badanie wzroku wcale nie musi być nudne i stresujące.
Strona główna
Ulubione
Koszyk