.jpg)
Często pytając o polecenie konkretnych okularów przeciwsłonecznych, słyszymy – „Koniecznie kup te z POLARYZACJĄ!”. Jednak co tak naprawdę nam daje polaryzacja? Czym polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne różnią się od tych zwykłych? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z polaryzacją znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści:
1. Czym jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych? Jak działają okulary polaryzacyjne?
2. U kogo najlepiej sprawdzi się polaryzacja? Czy jest ona dla każdego?
3. Jak rozpoznać okulary z polaryzacją?
4. Podsumowanie – czy okulary polaryzacyjne są dla mnie?
Czym jest polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych? Jak działają okulary polaryzacyjne?
Choć słychać o niej na każdym etapie szukania nowych okularów, czy potrafiłbyś opowiedzieć na powyższe pytanie? Często decydujemy się na ślepo zaufać radom znajomych, jednak świadomy zakup jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny.
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, natomiast te posiadające soczewki polaryzacyjne dodatkowo poprawiają komfort widzenia, redukując oślepiające odblaski. Światło słoneczne to fala elektromagnetyczna, której cząsteczki drgają w najróżniejsze strony. Polaryzacja ma za zadanie je uporządkować i wytłumić wiązki światła odbite w różnych kierunkach od błyszczących, gładkich powierzchni, dopuszczając do naszych oczu jedynie uporządkowaną falę świetlną. Dzięki temu, soczewki polaryzacyjne poprawiają nam jakość widzenia i znacznie podnoszą komfort, redukując odblaski świetlne.
U kogo najlepiej sprawdzi się polaryzacja? Czy jest ona dla każdego?
Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych najlepiej sprawdza się u kierowców oraz osób często przebywających nad wodą, lecz także u tych, którzy zauważyli u siebie zwiększoną wrażliwość na światło.
Podczas jazdy samochodem odbijające się od mokrej nawierzchni promienie słoneczne mogą nie tylko powodować dyskomfort, lecz także utrudniać widzenie i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym nie tylko ochronią nasze oczy, lecz także poprawią komfort i zwiększą bezpieczeństwo jazdy poprzez redukcję odblasków od mokrej nawierzchni drogi, które utrudniają widzenie. Polaryzacja redukuje także widoczne na szybie samochodowej odbicia od deski rozdzielczej, mogące rozpraszać nas podczas jazdy.
Okulary te sprawdzą się także podczas wędkowania, żeglowania czy dla osób uprawiających inne sporty wodne, zapewniając nam wysoki komfort, dzięki zniwelowaniu nieprzyjemnych, oślepiających odblasków od tafli wody w słoneczny dzień.
Często okulary z polaryzacją bardzo dobrze sprawdzają się także podczas sportów zimowych, kiedy to przebywając na śniegu w bezchmurny dzień odczuwamy większe podrażnienie i zmęczenie oczu. Należy jednak pamiętać, że okulary polaryzacyjne redukują także odbicia promieni słonecznych od oblodzonych powierzchni, dlatego zakładając je w zimowe dni, musimy zachować ostrożność.
.jpg)
Jak rozpoznać okulary z polaryzacją?
Niecertyfikowane okulary przeciwsłoneczne zamiast pomóc, mogą powodować zniekształcenia obrazu, bóle głowy i oczu, ale także doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Decydując się na nowe okulary, poza zweryfikowaniem ich bezpieczeństwa dla naszych oczu, warto sprawdzić, czy mają one dodatkowo filtr polaryzacyjny. Jak rozpoznać takie okulary?
Część modeli okularów polaryzacyjnych posiada specjalne oznaczenie mówiące o polaryzacji. Przykładowo, na spolaryzowanych okularach marki Ray Ban, tuż obok logo na soczewce okularowej, widnieje niewielka literka „P”. Inne firmy często wspominają o tym filtrze na zausznikach okularów, od ich wewnętrznej strony. Jeszcze inne informują klientów o polaryzacji, stosując specjalne naklejki, umieszczane najczęściej na jednej z soczewek okularowych lub zaopatrując swoje okulary w małe karteczki ze wszystkimi dodatkowymi informacjami. Jednak jeśli znajdziemy wymarzone okulary przeciwsłoneczne, na których nie będzie żadnego dodatkowego oznaczenia, nie zawsze oznacza to, że polaryzacji one na pewno nie mają. Jak to w takim razie sprawdzić?
.jpg)
Istnieje bardzo prosty test pozwalający zweryfikować, czy przymierzamy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Wystarczy w jedną rękę chwycić telefon komórkowy, a w drugą oprawkę, którą umieścimy przed telefonem. Jeśli obracając okulary odblokowany ekran telefonu w którymś momencie stanie się ciemniejszy, możemy mieć pewność, że wybrane przez nas okulary posiadają filtr polaryzacyjny, który „wygasza” nam światło telefonu. Czy to jednak oznacza, że w okularach z soczewkami polaryzacyjnymi nie będziemy mogli korzystać ze smartfona? Na szczęście nie – producenci to przewidzieli, w związku z czym polaryzacja w soczewkach okularowych ustawiona jest pod takim kątem, by nie przeszkadzała nam w codziennym korzystaniu z większości przenośnych urządzeń elektronicznych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż okulary polaryzacyjne mogą nie zawsze być kompatybilne z deskami rozdzielczymi niektórych samochodów.
Podsumowanie - czy okulary polaryzacyjne są dla mnie?
Znając już zasady działania okularów polaryzacyjnych oraz pamiętając o ich ograniczeniach, możemy świadomie zdecydować, czy kupując następne okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy rozważyć wybór tych z polaryzacją. Jeśli podczas jazdy samochodem dostrzegasz oślepiające odblaski, spędzasz dużo czasu nad taflą wody lub, mimo ochrony zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi, w pełnym słońcu nadal mrużysz czy doprowadzasz do tarcia oczu, okulary polaryzacyjne będą dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nie tylko szybko zauważysz lepszy komfort widzenia, ale także zapewnisz większe bezpieczeństwo podczas jazdy sobie i swoim bliskim.
W naszych salonach chętnie przedstawimy Ci bogatą ofertę takich okularów, a także opowiemy o możliwościach zamówienia specjalnie dla Ciebie okularów polaryzacyjnych z korekcją Twojej wady wzroku lub dopasowaniu nakładki przeciwsłonecznej z polaryzacją na Twoje okulary korekcyjne. Jeśli nadal nie wiesz, czy okulary polaryzacyjne to dobre rozwiązanie dla Ciebie i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co nam daje polaryzacja, nasi Doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą zdecydować, który rodzaj ochrony przeciwsłonecznej będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.