Blog

Okulary pryzmatyczne – jak wyglądają, czym są i kiedy się przydadzą?

31.08.2022

Okulary pryzmatyczne są używane przez osoby, które doświadczają podwójnego widzenia spowodowanego przez zez. Jak wyglądają szkła pryzmatyczne i ile kosztują okulary pryzmatyczne? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Spis treści:

1. Okulary pryzmatyczne – jak wyglądają? Charakterystyka
2. Okulary pryzmatyczne – jak działają?
3. Kiedy przydadzą Ci się pryzmaty w okularach?

4. Ile kosztują okulary pryzmatyczne?

5. Okulary pryzmatyczne do czytania na leżąco – co to takiego?
6. Jak prawidłowo nosić okulary pryzmatyczne?

7. Okulary pryzmatyczne – podsumowanie najważniejszych informacji

Okulary pryzmatyczne – jak wyglądają? Charakterystyka

Pryzmaty w okularach to specjalne szkła zaprojektowane po to, aby zniwelować problemy z widzeniem obuocznym, które powodują m.in. dwojenie się obrazu. (diplopię). Wspierają one ustawienie gałek ocznych przy patrzeniu do bliży i do dali, czyli korygują zeza. Ich działanie polega na tym, że pryzmaty załamują światło, zanim dostanie się ono do oczu i kierują je na odpowiedni obszar poszczególnych siatkówek, dzięki temu likwidują dwojenie się obrazu. 

Okulary pryzmatyczne – jak wyglądają? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które w najbliższym czasie będą nosić pryzmaty. Na pierwszy rzut oka okulary pryzmatyczne w niczym nie różnią się od standardowych okularów korekcyjnych. Obie lub jedna soczewka, w zależności od tego czy zez dotyczy jednego, czy obu oczy jest widocznie pogrubiona w odpowiedniej części. Grubość soczewek możesz zatuszować, decydując się na grubsze oprawki. W ten sposób ukryjesz krawędzie soczewek.

Wciąż zastanawiasz się, jak wyglądają szkła pryzmatyczne? Mogą to być gotowe indywidualnie zaprojektowane soczewki okularowe. W przypadku dużych wartości zeza stosuje się specjalną prążkowaną folię, którą nakleja się na szkła w okularach. Pryzmaty w okularach ustawia się zależnie od kierunku, w którym oko ucieka. 

Sprawdź także: Na czym polega ortokorekcja i kto może ją stosować?

Okulary pryzmatyczne – jak działają?

Pryzmaty w okularach niwelują podwójne widzenie, gdyż zaginają promienie świetlne tak, aby trafiły na siatkówkę. Dzięki temu dwoje oczu w jednym momencie może postrzegać dany obiekt jako pojedynczy obraz. Jak jeszcze działa efekt pryzmatyczny? Okulary korygują wady refrakcji – pacjent, który je nosi, widzi wyraźniej. 

Podczas dobierania okularów pryzmatycznych optometrysta uwzględnia wadę refrakcji oraz poprzez zapisanie w jednym szkle sfero – pryzmatów. Pacjentowi mającemu zeza zbieżnego z dużą nadwzrocznością przepisuje się szkła plusowe poprawiające widzenie. Wtedy moc pryzmatów korygujących kąt zeza jest najmniejsza. Gdy niecałkowicie wyrównuje się refrakcję, moc pryzmatów musi być już większa. Przy braku wady refrakcji specjalista (optometrysta lub okulista) przepisuje same pryzmaty, uwzględniają kąt zeza. 

Każdy pryzmat zostaje nałożony zgodnie z typem podwójnego widzenia: poziomym, pionowym lub skośnym. Gdy wartości pryzmatów są bardzo duże, optycy stosują folię Fresnela, która jest wykonana z cienkiego materiału winylowego. Dociska się ją i nakleja na soczewki. Mają one drobne prążkowane linie, które nie przeszkadzają w ich noszeniu – wręcz przeciwnie, bo eliminują podwójne widzenia. 

Kiedy przydadzą Ci się pryzmaty w okularach?

Już wiesz, jak wyglądają szkła pryzmatyczne. Teraz czas dowiedzieć się dla kogo są one przeznaczone. Pryzmaty w okularach mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Optometryści i okuliści przepisują je pacjentom, u których stwierdzono zaburzenie w widzeniu obuocznym. Sam termin pryzmaty oznacza promień światła, dlatego okulary noszące tę nazwę – pryzmatyczne – posiadają specjalne soczewki, które pozwalają na wyrównanie wady wzroku i przywrócenie możliwości prawidłowego obrazu.

Okulary pryzmatyczne noszone są przez osoby, u których wykryto jedną z postaci zeza. Może to być zez ukryty, zwany również heteroforią. Polega on na występowaniu nierównowagi mięśniowej w gałkach ocznych i czasowego przerywania impulsów fuzyjnych. Prowadzi to do niemożności widzenia obuocznego, Objawy zeza ukrytego dość często pojawiają się w sytuacjach stresowych lub po wysiłku.

Również pacjenci z zezem towarzyszącym mogą nosić okulary pryzmatyczne. Zez towarzyszący wywołany jest odchyleniem osi jednego oka na stałe. Zastosowanie okularów pryzmatycznych pomocne jest także w przypadku zeza porażeniowego. Powstaje on w wyniku porażenia nerwu, gałka oczna nie ma możliwości ruchu, co finalnie prowadzi do nieprawidłowego widzenia. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Pryzmaty mogą być wykorzystane podczas badania widzenia obuocznego, a także w trakcie ćwiczeń prowadzących do usprawnienia widzenia obuocznego. Wybór i realizację najkorzystniejszej metody leczenia zeza i korekcji heteroforii może dokonać jedynie doświadczony okulista czy optometrysta – oczywiście przy dobrej współpracy z profesjonalnym optykiem.

Dowiedz się również: Jak prawidłowo korzystać z okularów progresywnych?

Ile kosztują okulary pryzmatyczne?

Koszt okularów pryzmatycznych nie jest stały i zależy od kilku ważnych czynników takich jak miejsce zakupu, wybrane oprawki i soczewki. Tradycyjne soczewki pryzmatyczne jak i okulary z folią Fresnela to koszt kilkuset złotych. Jest to oczywiście orientacyjna cena.


Jak prawidłowo nosić okulary pryzmatyczne?

Optometrysta lub lekarz okulista przepisał Ci okulary pryzmatyczne? Wiedz o tym, że Twoje oczy oraz ciało będą musiały zaadaptować się do tego jak działa efekt pryzmatyczny. Okulary poprawiają percepcję głębi. Może to powodować, że będziesz czuć inną świadomość swojego ciała w przestrzeni. Niektóre osoby po założeniu soczewek pryzmatycznych opisują, że czują się wyższe, przestają wpatrywać się w ziemię podczas chodzenia i czują się pewniej – zwłaszcza przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach.

Pamiętaj też, że okulary pryzmatyczne przeznaczone są do noszenia w pełnym wymiarze godzin. Należy założyć je zaraz po przebudzeniu, a zdjąć tuż przed położeniem się spać. Równie ważne jest wyrównanie oprawki na twarzy, tak aby była prosto. W skrzywionych okularach dwojenie obrazu może powrócić. 

Adaptacja do okularów pryzmatycznych może zająć kilka dni. Większość osób twierdzi, że pryzmaty są komfortowe w noszeniu i sprawiają, że czują się w nich dobrze od momentu ich pierwszego założenia.

Warto wiedzieć: W czym lepsze są okulary szyte na miarę?
Strona główna
Ulubione
Koszyk