Blog

Okulary korekcyjne dla dziecka: jak je dobrać i dopasować? Wybierz oprawki dziecięce, które spodobają się Twojemu dziecku.

18.07.2023

 Spis treści:

  1. Pierwsze badanie wzroku dziecka

  2. Jak wygląda badanie?

  3. Dobór oprawek

  4. Soczewki okularowe

  5. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce nosić okularów?

  6. Podsumowanie

Pierwsze badanie wzroku dziecka

Pierwsze badanie wzroku dziecka, o ile nie zauważymy wcześniej niczego niepokojącego, powinno odbyć się już w szóstym miesiącu życia. Każde kolejne powinno odbywać się w okresie zaleconym przez specjalistę.

Musimy pamiętać, że dzieci nie wiedzą, jak powinny widzieć, dlatego często nie zgłoszą nam one żadnych problemów, nawet w przypadku wysokiej wady wzroku. Mogą one jednak dawać nam pewne sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę.

Poza tymi najbardziej oczywistymi, typu “uciekanie” oka, mrużenie oczu, przysuwanie się do telewizora podczas oglądania bajki lub przybliżanie i przekręcanie kartki podczas rysowania, powinno nas zaniepokoić także regularne przekrzywianie głowy, zamykanie jednego oka czy gubienie się w tekście podczas czytania. Niechęć do sportów lub do czytania, słabe wyniki w nauce, “niezdarność” i brak koordynacji także mogą wynikać z problemów wzrokowych dziecka.  

Jak wygląda badanie?

Na pierwsze badanie wzroku powinniśmy umówić dziecko do lekarza okulisty. Podczas wizyty użyje on specjalnych kropli, które chwilowo wyłączą akomodację dziecka, czyli pozwolą uzyskać szacunkową wadę wzroku, nieprzekłamaną napięciem mięśniowym oczu dziecka. Musimy mieć świadomość, że podane przez okulistę krople mogą i tak nie wykryć występującej wady wzroku w 100% - w zależności od podanego preparatu, prawdziwa wada wzroku może być nawet o 2 dioptrie większa niż uzyskana na badaniu po zakropleniu.

Pamiętajmy jednak, że wynik uzyskany po kroplach nie jest równoznaczny z wartością korekcji, która zostanie dziecku przepisana. By ustalić ostateczną korekcję, z wynikiem od okulisty najlepiej udać się do optometrysty, który sprawdzi dodatkowe parametry, takie jak ruchy oczu, widzenie przestrzenne czy współpracę między oczami oraz wiele innych, w celu ustalenia najlepszej korekcji u dziecka.

Optometrysta może zalecić nie tylko wartości korekcji, ale także konkretne sposoby korygowania wady wzroku (np. miękkie soczewki kontaktowe, soczewki ortokorekcyjne lub soczewki okularowe dedykowane do zarządzania progresją krótkowzroczności) lub nawet, w razie potrzeby, zalecić plan ćwiczeń wzrokowych.

Dobór oprawek

W wyborze okularów dla dziecka z pewnością pomoże doradca w salonie, który dobierze odpowiedni rozmiar oprawy i zadba o jej ułożenie na buzi. Konkretny rodzaj oprawy może być także zasugerowany przez optometrtystę lub okulistę, w zależności od wady wzroku dziecka i zaleconej korekcji.

Przykładowo, do soczewek okularowych dedykowanych do zarządzania progresją wady, jaką jest krótkowzroczność, powinny być dobrane oprawki jak najbardziej okrągłe, spełniające także szereg innych wymagań.

W dobieraniu okularów dla dziecka, poza odpowiednim dopasowaniem, bardzo ważne jest to, by oprawka ta podobała się dziecku. Gdy wybierzemy oprawę, która podoba się tylko rodzicom, w większości przypadków będzie ona regularnie chowana do plecaka lub “przypadkiem” ulegnie zniszczeniu, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami dla opiekunów, lecz także z brakiem wymaganej korekcji na nosie dziecka. 

Równie ważna co zadowolenie estetyczne dziecka jest jego wygoda. Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne nie powinny uciskać dziecka w żadnym miejscu podczas przymierzania, ponieważ po zamontowaniu odpowiedniej korekcji i dłuższym noszeniu, może pojawić się duży dyskomfort a nawet bóle głowy czy odciski lub rany na nosie czy za uszami.

Okulary dziecka nie mogą być także za luźne, ponieważ nawet jeśli kupimy dodatkowe gumki czy silikonowe stoperki zakładane na zauszniki oprawy, które zapobiegają zsuwaniu się oprawy z nosa dziecka, zwłaszcza przy większych wartościach korekcji, oprawka będzie niestabilna, a dziecko nie będzie patrzyło przez odpowiednią część soczewki okularowej lub będzie patrzyło ponad nią. 

Gdy nasze dziecko lubi spędzać czas aktywnie, można także rozważyć okulary sportowe. Są to oprawy o większej wytrzymałości, które najczęściej posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej opaski zapewniającej stabilniejsze ułożenie oprawy na buzi dziecka.

 Soczewki okularowe

Konkretne soczewki okularowe odpowiednie dla danego dziecka najczęściej sugerowane są przez specjalistę z gabinetu lub doradcę sprzedaży, dlatego jako rodzice lub opiekunowie nie musimy stresować się, że odpowiedzialność za odpowiednie widzenie dziecka, spoczywa tylko na naszych barkach. Przed wizytą w salonie optycznym warto jednak poznać, jakie są możliwości, jeśli chodzi o dziecięce soczewki okularowe.

Kupując okulary dla dzieci istotnym aspektem jest ich trwałość. Zazwyczaj są one wystawiane na większe próby niż okulary dorosłych, dlatego zamontowane soczewki okularowe powinny być bardziej wytrzymałe. Osiągniemy to poprzez wybór odpowiedniego materiału (np. Trivex) lub wyższego współczynnika załamania światła (wyższego indeksu) soczewki. Choć wybór takich soczewek nie zagwarantuje, że okulary przetrwają upadek z huśtawki, tak na pewno poradzą sobie one lepiej z drobnymi “wypadkami”.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są specjalne soczewki okularowe stworzone po to, by zarządzać progresją krótkowzroczności. Jeśli nasze dziecko nosi “minusy”, a jego wada wzroku cały czas się zwiększa, warto porozmawiać o tym ze specjalistą w gabinecie.

Dobrze także poruszyć z nim temat barwionych (przeciwsłonecznych) soczewek okularowych oraz tych z dodatkową powłoką ograniczającą dostęp światła niebieskiego do naszych oczu, gdyż nie są one zawsze zalecane u każdego dziecka.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Gdy dziecko nie chce nosić okularów, które zostały zalecone, przede wszystkim należy dowiedzieć się, co jest tego przyczyną - zwłaszcza, gdy są to jego pierwsze okulary. Czasami niechęć może wynikać z obawy przed reakcją środowiska lub złym samopoczuciem w okularach, ale często też z nie odpowiednio dopasowanej oprawki lub nietolerancji danej korekcji wady wzroku.

W takich wypadkach należy też udać się do salonu, w którym zostały wykonane okulary i upewnić się, czy soczewki okularowe są odpowiednio zamontowane w wybranej przez dziecko oprawie. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który zalecił daną korekcję, by sprawdził, czy reakcja dziecka na nowe okulary może być uzasadniona parametrami wzrokowymi. 

Jeśli nasze dziecko nie czuje się dobrze w okularach, można rozważyć także dobranie soczewek kontaktowych. Nie jest to jednak jednoznaczne z całkowitym brakiem konieczności noszenia okularów - w trosce o stan naszych oczu, soczewek kontaktowych nie można nosić zbyt długo i zbyt często.

Podsumowanie

Podczas doboru odpowiednich okularów dla dziecka bardzo ważne jest wsłuchanie się w jego potrzeby - to ono będzie nosiło daną oprawę i musi czuć się w niej komfortowo pod każdym względem. Pamiętajmy, że na każdym etapie wyboru - czy w sprawie odpowiedniej korekcji, czy najlepszej oprawy - możemy polegać na zaleceniach specjalistów w gabinecie oraz salonie optycznym.

Strona główna
Ulubione
Koszyk