W dzisiejszym świecie elektronika otacza nas ze wszystkich stron. Pytanie o to, “czy korzysta Pan/Pani z komputera?”, które jako optometryści zadawaliśmy w gabinecie, zupełnie traci już sens - odpowiedź jest nam z góry znana. Osoby spędzające dużo czasu przy urządzeniach elektronicznych, często zastanawiają się nad zapewnieniem swoim oczom ulgi w postaci okularów z filtrem do komputera. Jednak co jeśli nie mamy żadnej wady wzroku? Czy możemy wtedy także skorzystać z tego rozwiązania i zdecydować się na "okulary zerówki"?
Spis treści:
Czym są okulary z powłoką do komputera i czym różnią się od zwykłych?
U kogo najlepiej sprawdzą się okulary do komputera?
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okularów do komputera?
Czy warto kupić okulary do komputera mimo braku wady wzroku?
Podsumowanie
Czym są okulary z powłoką do komputera i czym różnią się od zwykłych?
Soczewki okularowe z filtrem do komputera ograniczają dostęp promieni świetlnych z pasma światła niebieskiego, które docierają do naszych oczu. W porównaniu z okularami ze standardową powłoką antyrekfleksyjną, okulary do komputera mają delikatnie bardziej żółte soczewki (co jednak często nie jest przez nas dostrzegalne) oraz niebiesko-fioletowy odblask (zwykła powłoka antyrefleksyjna zazwyczaj ma odblask zielony).
Powłokę antyrefleksyjną redukującą niebieskie światło, które przedostaje się do naszych oczu, można nanieść na większość rodzajów okularów, w tym na okulary progresywne czy relaksacyjne.
U kogo najlepiej sprawdzą się okulary do komputera?
Okulary z filtrem redukującym światło niebieskie są najczęściej wybierane przez osoby spędzające dużo czasu przy komputerze, tablecie, telefonie. Jeśli więc Twoja praca lub zainteresowania opierają się głównie na tym, warto pomyśleć o takich okularach.
Światło niebieskie emitowane jest także przez ledowe oświetlenie, które otacza nas prawie wszędzie. Pracownicy biurowi, laboratoryjni, pracownicy placówek medycznych czy galerii handlowych często zauważają mniejsze zmęczenie oczu po całym dniu pracy w okularach z filtrem do komputera.
Mimo swojej potocznej nazwy, “powłoka do komputera” ma także inne zastosowania. Dzięki swojemu lekko żółtemu zabarwieniu, które podnosi kontrast widzianego przez nas obrazu, takie soczewki okularowe świetnie sprawdzają się przy prowadzeniu auta, zwłaszcza w godzinach zmierzchowych. Nie musisz być jednak zawodowym kierowcą, żeby zauważyć tę różnicę. Jeśli nie czujesz się w pełni komfortowo podczas prowadzenia pojazdu ze względu na widzenie, możesz rozważyć wykonanie okularów z filtrem światła niebieskiego - nawet jeśli nie masz wady wzroku!
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okularów do komputera?
Kupując okulary z filtrem do komputera, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że takie soczewki sprawiają, że widziane przez nas barwy są odbierane jako cieplejsze, a kolor biały jest delikatnie zażółcony. W związku z tym, to, czy takie okulary się u nas sprawdzą, zależy od naszej specyfiki pracy. U osób, które w swojej pracy potrzebują precyzyjne widzenie barw, okulary do pracy przy komputerze, mogą utrudnić wykonywanie niektórych czynności. Przykładami takich zawodów są stomatolodzy, graficy komputerowi czy niektóre osoby pracujące na planach filmowych. Warto też porozmawiać ze specjalistą przed kupieniem takich okularów dziecku.
Soczewki z tym filtrem mają także zauważalny niebiesko-fioletowy odblask. Choć niektóre osoby wybierają tę powłokę czysto ze względów estetycznych (np. dopasowanie do koloru oprawy okularowej), tak nie wszyscy są jej fanami. Na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących soczewki okularowe. Użytkownicy soczewek niektórych firm zgłaszają, że (zwłaszcza podczas nocnego prowadzenia pojazdów) mają wrażenie, jakby ścigała ich policja.
Podczas zakupu okularów, warto więc poprosić sprzedawcę o wzornik wybieranej przez nas soczewki przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Czy warto kupić okulary do komputera mimo braku wady wzroku?
Często zastanawiamy się, czy mimo braku wady wzroku możemy nosić okulary, na przykład takie z powłoką antyrefleksyjną do pracy przy komputerze. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Jednak czy okulary do komputera pomagają?
Okulary, które posiadają filtr światła niebieskiego, mogą zapewnić subiektywnie mniejsze zmęczenie oczu pod koniec dnia pracy. Większy relaks dla oczu wiąże się ze wzrostem naszego samopoczucia i towarzyszącej nam w ciągu dnia energii. Poprawia się także nasza efektywność i komfort pracy!
Osoby korzystające na co dzień z okularów dedykowanych do pracy przy komputerze, które są jednocześnie nadwrażliwe na światło, zgłaszają też często, że obraz widziany przez takie okulary jest dużo przyjemniejszy w odbiorze, a bóle głowy występują u nich rzadziej niż podczas korzystania z okularów ze zwykłym antyrefleksem.
Dodatkowo, okulary te sprawdzają się świetnie u kierowców! Poprzez podniesienie kontrastu widzianego przez nas obrazu ze względu na swoje żółte zabarwienie, kierowanie pojazdów w porze zmierzchowej jest dużo przyjemniejsze, nawet jeśli nie mamy w okularach zamontowanych soczewek korekcyjnych.
Choć okulary z filtrem niebieskim działają podobnie do aplikacji, które często mamy zainstalowane na komputerze czy telefonie, warto zaznaczyć, że nie zmieniają one aż tak widzenia. Podczas używania takich aplikacji, ekran naszego urządzenia zmienia swoją barwę na intensywnie żółtą, natomiast soczewki okularowe zażółcają obraz na tyle delikatnie, że zazwyczaj nie jest to przez nas w ogóle dostrzegalne.
Warto też zwrócić uwagę na to, że okulary, nawet bez korekcji wady wzroku, stanowią dla naszych oczu ochronę przed urazami mechanicznymi i mogą chronić przed przedostającym się do nich szkodliwym promieniowaniem UV.
W dzisiejszych czasach okulary są często kupowane przez nas także z czysto modowego punktu widzenia! Oferowane przez producentów oprawki nie straszą już swoim wyglądem, jak pamiętamy z dzieciństwa, ale są pięknym uzupełnieniem naszych codziennych stylizacji. Soczewki z filtrem światła niebieskiego gwarantują dodatkowo mniej standardowy niż przy klasycznej zielonkawej powłoce antyrefleksyjnej niebiesko-fioletowy odblask, który często stanowi idealne połączenie z wybraną przez nas oprawką.
Podsumowanie
Choć mogłoby się wydawać, że okulary do komputera dedykowane są tylko dla osób z wadą wzroku, bez żadnych przeciwwskazań mogą ich używać także ci, których widzenie jest perfekcyjne na różnych odległościach. Mogą one nie tylko zmniejszyć zmęczenie naszych oczu po całym dniu pracy, lecz także często stanowią one dodatek biżuteryjny do naszych codziennych stylizacji. Pamiętajmy, że sprawdzają się one także świetnie u kierowców - nawet tych bez wady wzroku!
Okulary zerówki do komputera nie różnią się ceną od okularów korekcyjnych. Warto więc umówić się na badanie kontrolne, aby upewnić się, czy faktycznie nie potrzebujesz okularów korygujących choćby malutką wadę wzroku.
Jednak przed wykonaniem takich okularów, warto odwiedzić salon optyczny, by przekonać się, czy specyficzne zabarwienie soczewek z filtrem światła niebieskiego nie będzie przeszkadzało nam w wykonywanej przez nas pracy.
Zapraszamy do naszych salonów, w których możecie dowiedzieć się, ile kosztują okulary zerówki lub okulary korekcyjne z powłoką redukującą niebieskie światło dostające się do naszych oczu oraz przekonać się, jak wyglądają na żywo!