 (1).jpg)
Zmiana okularów korekcyjnych na nowe o innej mocy soczewek, czy innym kształcie oprawy może początkowo stanowić wyzwanie dla naszych oczu. Należy jednak pamiętać, że proces adaptacji jest naturalnym elementem towarzyszącym zmianie okularów i nie wymaga niepotrzebnego stresu. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które pomogą Ci łatwo i skutecznie przystosować się do nowych okularów, zapewniając ostre i komfortowe widzenie.
Spis treści:
Nowe okulary - adaptacja wzroku. Co to jest?
Adaptacja do nowych okularów - jak przebiega? ile trwa?
Objawy problemów z adaptacją do nowych okularów
Proces przyzwyczajania - co robić krok po kroku?
Podsumowanie
Nowe okulary - adaptacja wzroku. Co to jest?
Proces adaptacji do nowych okularów polega na stopniowym dostosowaniu się naszych oczu i mózgu do zmiany w korekcji wzroku. Kiedy po raz pierwszy założymy nowe okulary lub wymienimy szkła w dotychczasowych okularach na nowe, nasze oczy potrzebują czasu na przystosowanie się do innego obrazu. Gdy zaraz po założeniu nowych okularów pojawia się nieostre widzenie, bóle głowy czy nawet zawroty głowy nie musi to wcale oznaczać, że okulary zostały nieprawidłowo dobrane.
Narząd wzroku odbiera informacje wzrokowe z otaczającego nas świata i przesyła je do mózgu, gdzie obraz jest przetwarzany. Gdy założymy nowe okulary, sygnały przesyłane do mózgu stają się zupełnie inne. Bardzo często nowe okulary to również mniejszy wysiłek wzrokowy dla naszych oczu, jednak jeśli pacjent zwlekał długo ze zmianą okularów układ wzrokowy zdążył się już zaadaptować do niekorzystnych warunków i jest przyzwyczajony do nadmiernej pracy mięśni (np. w przypadku nieskorygowanej nadwzroczności). Dopóki ciało nie nauczy się poprawnie interpretować zmienionych bodźców pacjent może zauważać rozmazany obraz czy dyskomfort po kilku godzinach noszenia.
Adaptacja do nowych okularów - jak przebiega? ile trwa?
Proces adaptacji jest indywidualny i może różnić się dla każdej osoby. Jednak na sam czas adaptacji wpływ ma kilka czynników:
moc soczewek w okularach - duże wady wzroku, duży cylinder w okularach to zazwyczaj dłuższy okres adaptacji,
duża zmiana mocy w stosunku do poprzednich okularów - kiedy ostatnie badanie wzroku miało miejsce 5-10 lat temu dobrane okulary mimo poprawy jakości widzenia mogą powodować problemy adaptacyjne,
rodzaj soczewek okularowych - okulary progresywne, zapewniające dobre widzenie na każdą odległość, ze względu na swoją konstrukcję i zalecenia co do ich użytkowania mają dłuższy okres adaptacji,
rodzaj oprawy korekcyjnej - mimo, iż mało kto wiąże zamazany obraz w okularach z wielkością czy rodzajem oprawki może mieć to duży wpływ na adaptację do nowych okularów. Oprawa noszona nisko na nasadzie nosa (duży vertex) może powodować nieostre widzenie ze względu na zmianę mocy związaną z odległością (szczególnie przy dużych wadach wzroku). Z kolei bardzo duże oprawy mogą utrudniać adaptację ze względu na zniekształcenia obrazu na obrzeżach.
Adaptacja do nowych okularów zwykle trwa do około tygodnia. Jeżeli po dwóch tygodniach nadal nie możemy przyzwyczaić się do nowych okularów korekcyjnych należy skonsultować swoje objawy w salonie optycznym w którym okulary zostały zakupione.
Objawy problemów z adaptacją do nowych okularów
Adaptacja do nowych okularów może objawiać się różnymi dolegliwościami, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Do najbardziej typowych doświadczeń pacjentów związanych z procesem adaptacji należą:
Rozmazany obraz: Na początku obraz widziany przez nowe okulary może być nieco rozmazany. To zjawisko występuje, gdy nasze oczy muszą dostosować się do nowych soczewek i rozluźnić dotychczas napięte mięśnie, by widzieć ostro. Najczęściej problem ten dotyczy młodych osób, które spędzają bardzo dużo czasu w bliskich odległościach i nadwyrężają swój układ wzrokowy.
Zniekształcenia: W początkowej fazie możemy doświadczać niewielkich zniekształceń w obrazie, zwłaszcza wokół krawędzi soczewki. To zjawisko często związane jest z korekcją astygmatyzmu i może powodować początkowe problemy z poczuciem odległości, a także zakrzywienie prostych linii. Często zniekształcenia pojawiają się również na krawędziach soczewek przy dużych wadach wzroku i dużych oversize'owych oprawach.
Uczucie niestabilności: Osoby noszące okulary mogą poczuć się niepewnie, zwłaszcza prowadząc auto czy wchodząc po schodach lub w nowych, nieznanych miejscach. Uczucie to powinno minąć po kilku dniach noszenia nowych okularów.
Ból głowy: W niektórych przypadkach nowe okulary mogą spowodować początkowe dolegliwości, takie jak ból głowy. Jest to wynikiem intensywniejszego przetwarzania informacji wzrokowych na początku adaptacji.
Zmęczenie oczu: W początkowej fazie noszenia nowych okularów nasze oczy mogą szybciej się męczyć, ponieważ muszą się dopasować do zmienionej korekcji.
Proces przyzwyczajania - co robić krok po kroku?
Krok 1: Współpracuj z doświadczonym specjalistą
Przede wszystkim nowe okulary zamawiaj na podstawie świeżej recepty okularowej. Unikaj kupowania okularów na podstawie mocy z poprzednich okularów bez badania wzroku. Udaj się na wizytę do optometrysty, który wykona pełne badanie i dobierze komfortową dla Ciebie korekcję okularów. Bardzo ważnym elementem badania jest przetestowanie nowo dobranych okularów na zewnątrz gabinetu. Tylko w taki sposób możesz ocenić, czy jakość widzenia jest zadowalająca, a korekcja komfortowa w noszeniu. Wszelkie dolegliwości zgłoś od razu swojemu optometryście.
Krok 2: Cierpliwość w procesie adaptacji
Pamiętaj, że Twoje oczy potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych okularów. Przez pierwsze dni lub tygodnie możesz odczuwać lekkie zawroty głowy, rozmyte widzenie lub zmęczenie wzroku. To normalne, ponieważ Twoje oczy muszą nauczyć się korzystać z nowych szkieł. Ważne jest, aby nie zniechęcać się i nosić okulary regularnie, pozwalając swoim oczom na powolną adaptację.
Krok 3: Nie noś zamiennie okularów starych i nowych
Częste zmiany okularów mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić adaptację. Dlatego pamiętaj, aby po odebraniu nowych okularów korekcyjnych nie wracać do starych i nie nosić ich zamiennie. Ma to szczególne znaczenie jeśli różnica w mocy między okularami była duża.
Krok 4: Należyte dopasowanie okularów
Upewnij się, że Twoje okulary są odpowiednio dopasowane. Niewłaściwie dopasowane okulary mogą powodować dyskomfort i utrudnić proces adaptacji. Sprawdź, czy oprawki dobrze leżą na nosie, a w razie potrzeby skonsultuj się z salonem optycznym w celu dokonania odpowiednich poprawek.
Krok 5: Stopniowe noszenie okularów
Jeśli zakładasz nowe okulary i widzenie w nich jest zbyt słabe aby komfortowo jeździć autem, zacznij od stopniowego wprowadzania ich do swojej codziennej rutyny - na początku noś okulary w domu i podczas korzystania z komputera czy telefonu. Zaczynając od kilku godzin dziennie, stopniowo zwiększaj czas noszenia okularów, aż Twoje oczy przyzwyczają się do nich na pełen czas.
Podsumowanie
Proces adaptacji do nowych okularów może wymagać odrobinę cierpliwości, ale z odpowiednim podejściem będzie to łatwiejsze niż myślisz. Nie bój się korzystać z pomocy swojego optyka, noś okulary regularnie i daj swoim oczom czas na dostosowanie się do nowych szkieł. Pamiętaj, że prawidłowe dobranie okularów jest kluczowe, aby osiągnąć komfortowe widzenie na co dzień. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz jak rozpoznać źle dobrane okulary wróć do salonu optycznego i poproś o sprawdzenie montażu szkieł. W salonach Family Optic przy zakupie okularów wraz z badaniem wzroku otrzymujesz również gwarancję refrakcji, co oznacza, że w sytuacji kiedy nieostre widzenie utrzymuje się dłuższy czas możesz ponownie bezpłatnie skontrolować swój wzrok i upewnić się, że moc szkieł została poprawnie dobrana.