Blog

Mała wada wzroku - czy nosić okulary?

3.10.2023

Wielu pacjentów z małą wadą wzroku stara się jak najbardziej oddalić w czasie wykonanie swoich pierwszych okularów czekając do momentu dużego pogorszenia widzenia i problemów z funkcjonowaniem. Czy jest to prawidłowa praktyka? A może zgodnie z powszechnym mitem okulary rozleniwiają wzrok i powinny być stosowane w ostateczności? Jeśli masz małą wadę wzroku i zastanawiasz się nad tym czy i w jakich sytuacjach nosić okulary korekcyjne w tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Spis treści:

  1. Jak działają okulary na wadę wzroku?

  2. Noszenie okularów przy małej wadzie wzroku - powszechne mity

  3. Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

  4. Odpowiednio dobrane okulary - dlaczego to takie ważne?

Jak działają okulary na wadę wzroku?

Problem małej wady wzroku jest dość powszechny. Badając pacjentów w gabinetach zauważamy, że tylko niewielki odsetek osób ma idealny wzrok i nie potrzebuje żadnej korekcji.
Niskie wady wzroku możemy podzielić na:

  • niewielką krótkowzroczność, która jeszcze pozwala pacjentowi funkcjonować bez okularów. Na przykład pacjent, który posiada wadę wzroku -0.50D będzie widział ostro z bliska i na maksymalną odległość 2m. Zatem osoba, która spędza większość dnia w pomieszczeniach zamkniętych i nie prowadzi samochodu może nie zauważyć pogorszenia widzenia. W takich przypadkach promienie które wpadają do oka nie skupiają się na siatkówce, a nieznacznie przed nią powodując rozmazanie obrazu.

  • astygmatyzm, który powoduje nieostre widzenie na każdą odległość. Jeśli na recepcie w pozycji sfera jest wartość "0" lub "plano", a moc -0.50D lub -0.75D widnieje w tabeli pod nazwą "cylinder" to oznacza, że potrzebujemy jedynie korekcji astygmatyzmu. Jest to jedna z wad wzroku, która wynika z niesymetryczności układu optycznego (najczęściej rogówki) i objawia się zazwyczaj pogorszeniem widzenia z daleka, rozproszeniem świateł po zmierzchu, czy rozciągnięciem napisów na rozkładach jazdy czy w kinie.

  • ukrytą nadwzroczność, która zwykle nie daje pogorszenia ostrości widzenia z daleka. Dlatego też większość pacjentów, którzy otrzymują w gabinecie receptę +0.50D lub nawet +1.00D nie czują potrzeby, aby nosić okulary na stałe - wręcz przeciwnie zaraz po odbiorze takich okularów pacjentowi może wydawać się, że powodują one niewyraźne widzenie z daleka i to bez okularów komfort widzenia jest lepszy. Dzieje się tak, ze względu na pracę mięśni i napięcie akomodacji. W takich sytuacjach okulary zazwyczaj mają wspomóc widzenie z bliska bądź długotrwałą pracę przed monitorem. Często specjaliści zalecają takie okulary do noszenia czasowego - najpierw w bliskich odległościach i w miarę upływu czasu i adaptacji do okularów rozszerzenie użytkowania w codziennych czynnościach i przez cały dzień.

Noszenie okularów przy małej wadzie wzroku - powszechne mity

W gabinecie często spotykamy z powszechnymi mitami na temat korekcji wad wzroku. Do najpopularniejszych przekonań należy stwierdzenie, że okulary rozleniwiają wzrok i lepiej ich nie nosić jeśli nie ma takiej konieczności. To błędne przekonanie może wynikać z faktu, że bardzo łatwo przyzwyczaić się do dobrego, ostrego widzenia i zapomnieć o tym jak wyglądało codzienne funkcjonowanie bez okularów. To powoduje, że pacjentom często wydaje się, że bez okularów widzą gorzej niż przed ich wyrobieniem. Często zdarza się to podczas korekcji nadwzroczności, kiedy przed wizytą u optometrysty pacjent widział stosunkowo dobrze z daleka, ale musiał mocno napinać mięśnie, aby wyostrzyć obraz (co bardzo obciążało układ wzrokowy), a po wykonaniu nowych okularów zauważył, że bez nich widzenie jest mniej ostre. Oznacza to tylko, że układ wzrokowy wreszcie pracuje prawidłowo i nie wysila się nadmiarowo.

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że okulary powinny być trochę słabsze niż wada wzroku, bo "oczy muszą pracować". To również bardzo krzywdzące stwierdzenie, które powoduje, że wielu pacjentów nie osiąga pełnej ostrości widzenia, ma trudności podczas prowadzenia samochodu i często musi mrużyć oczy. Badania naukowe wykazują, że wada wzroku u osób niedokorygowanych przyrasta szybciej, czyli niepełna korekcja jest po prostu szkodliwa. Badania jasno pokazują, że przy krótkowzroczności, najkorzystniejsza dla pacjenta będzie pełna korekcja wady wzroku.

Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

W przypadku większych wad wzroku stosowanie okularów korekcyjnych wydaje się oczywiste, ponieważ bez nich ostrość widzenia jest bardzo słaba i uniemożliwia funkcjonowanie na co dzień. Natomiast sytuacja komplikuje się w przypadku małej wady wzroku, kiedy widzenie jest na tyle ostre, że pacjent nie czuje pogorszenia wzroku. W takim przypadku należy zastanowić się czy są jakieś inne objawy, które mogą mieć związek z nieskorygowaną wadą wzroku. Do najczęstszych należą:

  • bóle głowy, szczególnie nasilające się podczas długiej pracy z bliskich odległości,

  • mrużenie oczu,

  • rozmazywanie obrazu po kilku godzinach czytania książki,

  • wrażenie, że widzenie jest lepsze rano niż wieczorem,

  • ból i zaczerwienienie oczu po całym dniu pracy, wieczorem.

Wszystkie te objawy sugerują konieczność noszenia okularów na stałe, jeśli tak zaleci specjalista wykonujący badanie wzroku.

Noszenie okularów przy małej wadzie wzroku niesie za sobą wiele korzyści jak na przykład:

  1. Poprawa komfortu widzenia: Noszenie okularów na pewno poprawi komfort widzenia, zwłaszcza w przypadku osób doświadczających trudności w czytaniu, patrzeniu na ekran komputera lub oglądaniu telewizji.

  2. Redukcja zmęczenia oczu: Okulary mogą pomóc w redukcji zmęczenia oczu, zwłaszcza u osób nadwzrocznych, które dodatkowo mają pracę biurową i spędzają kilka godzin dziennie w bliskich odległościach.

  3. Zapobieganie dalszemu pogorszeniu wzroku: Pełna korekcja wady wzroku zmniejsza ryzyko znacznego pogarszania się widzenia. W przypadku nadwzroczności dodatkowo zapobiega nadmiernemu wytężaniu układu wzrokowego.

Odpowiednio dobrane okulary - dlaczego to takie ważne?

Warto pamiętać o tym, że zarówno nie noszenie okularów korekcyjnych jak i noszenie tych źle dopasowanych może powodować problemy z widzeniem w dłuższej perspektywie. Dlatego zanim zdecydujesz się na wykonanie okularów korekcyjnych skonsultuj swoje objawy ze specjalistą w jednym z gabinetów Family Optic.

Decyzja o noszeniu okularów przy niewielkiej wadzie refrakcji powinna być indywidualna i podjęta po rozmowie ze optometrystą lub okulistą. Warto zacząć od kompleksowego badania wzroku podczas, którego specjalista pokaże o ile poprawia się widzenie w nowych okularach i zaleci, czy konieczne jest stosowanie okularów przez cały dzień, czy jedynie w konkretnych sytuacjach.

Warto również pamiętać, że istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak soczewki kontaktowe, które mogą być uzupełnieniem korekcji okularowej. Ponadto, zmiany w stylu życia, takie jak odpowiednia higiena oczu, częste przerwy podczas pracy w bliskich odległościach mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia oczu i zapobiec pogarszaniu się widzenia.

locations

Znajdź najbliższy salon Family Optic

Sprawdź listę salonów
 Placeholder

Autor: Agata Ziewiec

Optometrystka NO18308 Absolwentka studiów magisterskich z zakresu Optometrii oraz inżynierskich z zakresu Optyki Okularowej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Współorganizatorka konferencji branżowej. Swoje doświadczenie zdobyła między innymi podczas stażu z zakresu optometrii i okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz podczas licznych szkoleń i konferencji branżowych. Jako optometrystka zajmuję się oceną ostrości widzenia, doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem miękkich soczewek kontaktowych. Oprócz pracy w gabinecie jest również Trenerką ds. optometrii i okulistyki, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi specjalistami dba o kompleksowość usług i wysoki komfort pacjenta.
Strona główna
Ulubione
Koszyk