Blog

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne – optyk czy stragan?

31.08.2022

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko efektowny, letni gadżet. To produkt mający za zadanie chronić oczy przed szkodliwym promieniowanie UV. W tym przypadku warto wybierać modele dostępne w salonach optycznych. Przekonaj się czemu! 

Spis treści:

  1. Okulary przeciwsłoneczne – optyk czy stragan? Czy mogą one uszkodzić wzrok?
  2. Okulary przeciwsłoneczne od optyka – czym różnią się od tych ze straganu?
  3. Okulary przeciwsłoneczne od optyka – gdzie kupić?

Okulary przeciwsłoneczne – optyk czy stragan? Czy mogą one uszkodzić wzrok?

Wiele osób zastanawia się, czy okulary przeciwsłoneczne u optyka to dobry wybór. Zwykle tego typu oprawki są droższe niż te powszechnie dostępne na straganach czy w sklepach z ubraniami. 

Ile kosztują okulary przeciwsłoneczne u optyka? W zależności od modelu, standardowa cena takich okularów może sięgać od 100 do nawet kilkuset czy tysiąca złotych. Z czego wynika tak wysoki koszt zakupu okularów przeciwsłonecznych?

Przede wszystkim zależy to od materiałów użytych do produkcji okularów. Zarówno tworzywo użyte do oprawek, jak i szkła oraz wszelkie drobne elementy zostały starannie wybrane i przygotowane. Dzięki temu tego rodzaju okulary mogą być noszone przez bardzo długi czas i nie stracą swojego eleganckiego wyglądu. 

Niemniej jednak kluczową kwestią związaną z przewagą okularów przeciwsłonecznych nabywanych w salonie optycznym jest wysoka jakość stosowanych w nich szkieł. 

Jak działają przyciemniane szkła w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne u optyka pozornie mogą wyglądać identycznie jak te dostępne w sklepach z dodatkami i ubraniami. Niemniej jednak najważniejszą różnicą, która je dzieli, jest ich jakość. 

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne bez filtrów są niebezpieczne?

W okresie letnim wiele osób, zarówno dorosłych jak i dzieci, sięga po okulary przeciwsłoneczne. Optyk z powodzeniem dobierze odpowiednie, zarówno do kształtu twarzy, jak i wymagań oczu. 

Jeżeli jednak sięgasz po okulary przeciwsłoneczne nieposiadające żadnych certyfikatów, prawdopodobnie trafisz na tanie szkła bez niezbędnych zabezpieczeń. 

Przyciemnione szkła bez żadnych filtrów powodują jedynie, że do oczu dociera mniej światła. Wbrew pozorom nie jest to jednak korzystne działanie, ponieważ w reakcji na zaciemnienie rozszerzają się źrenice. Wskutek tego do wnętrza oka dociera znacznie więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. 

Negatywne działanie promieniowania UV nie staje się widoczne natychmiast, lecz przy regularnej i długotrwałej ekspozycji może prowadzić do zaćmy oraz nowotworów. W tym celu należy stosować jedynie okulary mające szkła przyciemniane i chroniące przed promieniowaniem słonecznym. 

Czy warto kupować tanie okulary na straganie?

Podczas doboru odpowiednich okularów przeciwsłonecznych optyk korzysta ze swojej wiedzy oraz doświadczenia. W pełni zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywają filtry UV oraz dodatkowe powłoki, tj. polaryzacja. Dzięki temu klient ma możliwość nabycia okularów zarówno estetycznych, jak i bezpiecznych. 

W przypadku okularów przeciwsłonecznych dostępnych na straganach użyte szkła prawdopodobnie nie gwarantują żadnej realnej ochrony oczu. 

Dowiedz się także: Polaryzacja w okularach – co to jest? Dowiedz się!

Okulary przeciwsłoneczne od optyka – czym różnią się od tych ze straganu?

W czasie poszukiwania odpowiednich okularów (zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych) warto zapoznać się z profesjonalną ofertą, a także poddać się badaniu wzroku, które w salonie optycznym może wykonać optometrysta lub okulista. Okulary przeciwsłoneczne, choć pozornie wydają się dodatkiem głównie estetycznym, pełnią kluczową rolę w ochronie oczu. 

Wiele osób zastanawia się, ile kosztują okulary przeciwsłoneczne u optyka i czy taki wydatek ma sens. Warto mieć jednak na uwadze, że wybieranie produktów wysokiej jakości (niezależnie od ich specyfiki) zwykle okazuje się w perspektywie czasu mniejszym wydatkiem niż wielokrotne nabywanie wyrobów tańszych, lecz gorzej wykonanych. 

Dodatkowo prawidłowa ochrona oczu jest działaniem prewencyjnym oraz mającym bezpośrednie przełożenie na zdrowie i jakość życia – obecnie i dłuższej perspektywie. 

Jak działają filtry UV w okularach przeciwsłonecznych?

Optyk wybiera okulary przeciwsłoneczne spośród najwyższej jakości modeli dostępnych na rynku. Popularne marki oferujące bezpieczne i certyfikowane okulary oferują produkty wyposażone w szkła o odpowiednich filtrach. 

Kluczowy jest oczywiście filtr promieniowania ultrafioletowego. Standardowo stosuje się filtry UV400. Dzięki temu oczy są chronione przed 99% promieniowania. 

Polecamy również: Jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych będzie najlepszy?

Czym jest polaryzacja i kiedy warto o nią zadbać?

Okulary przeciwsłoneczne od optyka bardzo często mają nie tylko filtr UV, ale także polaryzację. Jeszcze kilkanaście lat temu była to technologia wykorzystywana głównie wśród żeglarzy. Obecnie jednak spotkasz się z nią w wielu oprawach oferowanych w salonach optycznych. 

Okulary bez polaryzacji nie tłumią światła, które odbijając się od powierzchni płaskich, powoduje olśnienie i powoduje dyskomfort. Podczas deszczu czy w trakcie słonecznego dnia zimą razi nas nie samo słońce, lecz jego odbicie od drogi, tafli lodu, śniegu, czy jeziora. To nieprzyjemne podczas spaceru, a w trakcie prowadzenia samochodu bardzo niebezpieczne. W celu wyeliminowania tych odblasków warto wybierać szkła z polaryzacją. Pozwoli ona bezpiecznie prowadzić auto i w pełni komfortowo korzystać ze spaceru.

Polecane okulary przeciwsłoneczne:

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją w pełni ochroni oczy nawet podczas bardzo słonecznego dnia. Dodatkowo zapewni to wyraźne i optymalnie kontrastowe widzenie. 

Jeszcze kilka lat temu większość okularów z dobrej jakości polaryzacją kierowana była to wszelkiej maści sportowców. Z tego względu ich wybór był ograniczony. Obecnie w salonach optycznych można jednak trudu znaleźć eleganckie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 

Czy okulary przeciwsłoneczne mogą mieć szkła korekcyjne?

Okulary przeciwsłoneczne od optyka w większości przypadków posiadają szkła, które nie korygują żadnej wady. Mają odpowiednie filtry, polaryzację i estetyczne, porządne oprawki. Niemniej jednak, osoby posiadające wadę wzroku, mogą mieć problem z odpowiednią ochroną oczu w słońcu. 

Standardowe rozwiązanie to stosowanie soczewek kontaktowych oraz zwyczajnych okularów przeciwsłonecznych. Z pewnością jest to skuteczne, wygodne i bardzo estetyczne rozwiązanie. 

Niemniej jednak szereg osób nie ma możliwości lub nie chce nosić soczewek kontaktowych. W takich przypadkach nadal należy dbać o ochronę wzroku przed promieniowaniem ultrafioletowym. 

Rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne wyposażone w szkła korekcyjne. Mogą być one zarówno delikatnie barwione, jak i bardzo intensywnie przyciemnione. Obecnie na rynku spotkasz różnorodne szkła przeciwsłoneczne korekcyjne, dzięki czemu dobierzesz je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Zazwyczaj przyciemniane szkła korekcyjne specjaliści pracujący w salonach optycznych montują do standardowych oprawek, przeznaczonych do zwykłych szkieł. Warto jednak dopytać, ponieważ do niektórych okularów przeciwsłonecznych również można wstawić szkła korekcyjne. 

Okulary przeciwsłoneczne od optyka – gdzie kupić?

Obecnie w Family Optic trwa bardzo korzystna promocja na okulary przeciwsłoneczne wyposażone w bezpieczne certyfikowane szkła. Zniżka obejmuje szereg modeli, zarówno damskich, jak i męskich. 

Z powodzeniem można znaleźć okulary przeciwsłoneczne dopasowane do kształtu twarzy oraz preferowanego stylu. Wśród nich znajdują się produkty najpopularniejszych marek obecnych na rynku od lat. Wszystkie charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz szkłami ze wszystkimi niezbędnymi filtrami. 

David Beckham 1009/S

Interesujące, okrągłe oprawki okularów przeciwsłonecznych kierowane są do mężczyzn, lecz z pewnością niejedna kobieta również chętnie po nie sięgnie. Wykonane zostały z wysokiej jakości czarnego tworzywa sztucznego. Zastosowano szare szkła z filtrem UV. 

Carrera 1044/S

Utrzymane w stylistyce retro okulary przeciwsłoneczne są modelem uniwersalnym. Chętnie wybierają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czarne oprawki wykonane z metalu połączono z wysokiej jakości szarymi szkłami. Posiadają one niezbędne filtry UV oraz polaryzację. 

Ray-Ban 3016

Intrygujące okulary oferowane przez firmę Ray-Ban mogą być noszone przez odważnych mężczyzn i kobiety. Ciekawa oprawka oraz zabarwione na zielono soczewki z pewnością przyciągną uwagę wielu osób. Oprawki zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Użyte szkła charakteryzują się wszelkimi niezbędnymi filtrami, dzięki czemu okulary te mogą być z powodzeniem noszone nawet w ostrym świetle. 

Ray-Ban 2132

Okulary przeciwsłoneczne tego typu charakteryzują się bardzo klasycznym kształtem. Mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wysokiej jakości nylonowa oprawa pozwala na wygodne użytkowanie, bez obaw o uszkodzenia. Zastosowane szkła posiadają filtr UV, są więc w pełni bezpieczne dla wzroku. 

Polaroid PLD2116/S

Te uniwersalne, ciekawe w formie okulary kierowane są do obu płci. Ciekawy okrągły kształt przyciąga uwagę. Oprawki zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Zastosowano szare szkła posiadające zarówno polaryzację, jak i filtr UV. 

Polaroid PLD4066/S

Okulary przeciwsłoneczne tego typu są skierowane do zdecydowanych kobiet, ceniących sobie klasyczny styl. Oprawki zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa w kolorze czarnym. Zastosowano szare szkła odporne na standardową eksploatację. Okulary posiadają pełne filtry UV oraz polaryzację. Świetnie sprawdzą się również podczas jazdy samochodem. 

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne? Zapamiętaj!

Jeżeli zdecydujesz się dokonać wyboru okularów przeciwsłonecznych u optyka, możesz mieć pewność, że zarówno jakość użytych materiałów, jak i wykonania jest utrzymana na najwyższym poziomie. Pozwoli to nie tylko cieszyć się dobrze dobranymi okularami przez kilka lat, ale także świadomie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych, zapoznaj się z pełną ofertą produktów oferowanych przez Family Optic. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk