Blog

Drganie powieki - przyczyny. Co oznacza drgająca powieka?

11.04.2023

Drganie powiek to zjawisko, którego przynajmniej raz w życiu doświadczył prawie każdy z nas. Zdarza się, że jest ono tak delikatne, że nawet nie dociera do nas, że coś takiego miało miejsce. Jednak co oznacza drganie powieki? Kiedy „skacząca powieka” powinna nas zaniepokoić?

SPIS TREŚCI

1. Czym jest drgająca powieka?

2. Jakie są przyczyny drżenia powiek?

3. Drganie powiek jako objaw chorób oczu

4. Drganie powiek jako objaw chorób ogólnych

5. Podsumowanie – kiedy drgająca powieka powinna nas zaniepokoić?

CZYM JEST DRGAJĄCA POWIEKA?

Czym tak naprawdę jest drgająca powieka? Są to całkowicie niekontrolowane przez nas szybkie skurcze powieki, które, w większości przypadków, trwają kilka sekund. Zdarzają się jednak dłuższe drgania, trwające od kilku minut do nawet kilku godzin.

Drganie powieki może powtarzać się przez kilka dni z rzędu i często możemy obserwować nawrót drżenia po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. W większości przypadków jest ono nieszkodliwe i mija samo z siebie.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY DRGANIA POWIEK?

Najczęstsze przyczyny drgania powieki to stres i zmęczenie. Gdy zauważymy u siebie drżenie powieki, warto więc najpierw zastanowić się nad naszym trybem życia.

Czy w ostatnim czasie nasza codzienność nie była wyjątkowo intensywna? Czy udawało nam się zażywać odpowiednie dawki snu? Czy pojawienie się drgania powieki nie nałożyło się z wystąpieniem jakiejś stresującej sytuacji w naszym życiu? Jeśli odpowiedzi na wszystkie te pytania są negatywne, warto przyjrzeć się swojej diecie. Drżenie powieki bardzo często występuje bowiem w przypadku picia nadmiernej ilości kawy czy napojów energetycznych. Może się także pojawić jako skutek przyjmowania niektórych leków.

Jedną z częstszych przyczyn występowania drgania powieki jest także niedobór mikroelementów, takich jak magnez czy potas. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny (brak snu, zmęczenie, niedobór magnezu), drżenie powiek często zauważalne jest u kobiet w ciąży i nie jest ono powodem do stresu.

W większości przypadków zadbanie o odpowiednią dietę, zwiększenie liczby godzin snu czy zredukowanie sytuacji stresowych jest wystarczające, by pozbyć się problemu drgającej powieki.

Nie oznacza to jednak, że zawsze możemy bagatelizować problem - uporczywe drganie powieki może także sugerować poważne schorzenia, które, dzięki pojawieniu się drgającej powieki, możemy szybko wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie.

DRGANIE POWIEK JAKO OBJAW CHORÓB OCZU.

Jedną z częstszych przyczyn okulistycznych wstępowania drgania powiek jest zespół suchego oka (ZSO), czyli choroba, w wyniku której dochodzi do zaburzenia wydzielania łez, często łącząca się z  długotrwałym wpatrywaniem się w ekrany monitorów czy smartfonów. Jego objawy często łagodzimy, stosując nawilżające krople do oczu, jednak najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do odpowiedniego specjalisty (okulisty lub optometrysty), by zdiagnozować przyczynę pojawienia się ZSO.

Drganie powieki może pojawić się także jako objaw podrażnienia spojówki czy rogówki. Inne choroby okulistyczne, w których przebiegu może pojawić się drganie powieki, to zapalenie naczyniówki, zapalenie powiek, erozja rogówki czy jaskra wrodzona diagnozowana u niemowlaków, w przypadku której zaniepokoić nas powinno także nadmierne łzawienie, nadwrażliwość na światło czy silne zaciskanie powiek.

DRGANIE POWIEK JAKO OBJAW CHORÓB OGÓLNYCH.

Drganie powieki często jest także objawem niektórych chorób ogólnych.

Blepharospasm, czyli silny, niekontrolowany skurcz mięśnia okrężnego oka, powodujący mimowolne zaciskanie powiek, to choroba, do której pierwszych objawów często należy drganie powieki nasilające się z czasem. Występuje ona zazwyczaj obuocznie i najczęściej diagnozowana jest u kobiet. Przy kurczu powiek przymusowe zamknięcie oka może trwać nawet kilka godzin.

Połowiczy kurcz twarzy charakteryzuje się niekontrolowanymi kurczami mięśni jednej strony twarzy. Drganie powieki to jeden z częstszych początkowych objawów choroby. Szybko pojawiają się także zaburzenia widzenia oraz zauważalna asymetria twarzy, która wpływa negatywnie także na poczucie pewności siebie w społeczeństwie osób dotkniętych tą chorobą.

Drganie powieki to często także pierwszy objaw stwardnienia rozsianego. Jest to choroba charakteryzująca się zaburzeniami w przesyłaniu impulsów nerwowych, której przyczyny nie są nadal do końca poznane. Stwardnienie rozsiane zazwyczaj pojawia się między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia i aż dwukrotnie częściej diagnozowane jest u kobiet. Podwójne widzenie czy ubytki w polu widzenia oraz zaburzenia widzenia barw, to inne objawy okulistyczne pojawiające się w przebiegu tej choroby.

Samoistne porażenie nerwu twarzowego bez bezpośredniej przyczyny (porażenie Bella) oraz zespół Tourette'a to kolejne poważne schodzenia neurologiczne, których jednym z pierwszych objawów często jest drganie powieki. Widać więc, że choć zazwyczaj nie powinniśmy przejmować się drganiem powieki, świadoma obserwacja naszego organizmu może pomóc nam we wczesnym wykryciu wielu poważnych chorób.

PODSUMOWANIE – KIEDY DRGAJĄCA POWIEKA POWINNA NAS ZANIEPOKOIĆ?

Drżenie powieki to najczęściej niegroźny objaw przemęczenia organizmu, który nie powinien nas niepokoić. Zazwyczaj nie wpływa ono negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie i ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Gdy wystąpi u nas drganie powieki, dobrym pomysłem będzie unikanie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów, więcej snu, uregulowanie rytmu dobowego czy zbadanie poziomu niektórych mikroelementów we krwi (niedobór magnezu, potasu). Warto także skupić się na zredukowaniu codziennych stresów i znalezieniu odpowiedniego sposobu na odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Należy jednak pamiętać, że może być to także symptom mówiący o poważniejszych schorzeniach. Jeśli dotyka nas drganie wyjątkowo uciążliwe, jeśli drżenie powieki utrzymuje się dłużej niż zazwyczaj, jeśli nie ustępuje ono po tygodniu lub jeśli towarzyszy mu opadanie powieki, skurcze pozostałych okolic ciała lub inne niepokojące objawy, takie jak kołatanie serca czy silne bóle głowy – powinniśmy pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Strona główna
Ulubione
Koszyk