Blog

Dlaczego zimą warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

2.01.2023

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się głównie z wakacjami i letnimi miesiącami roku. Czasem sięgamy po nie już wczesną wiosną kiedy ilość słonecznych dni jest coraz większa i promieniowanie słoneczne staje się uciążliwe. Przekonanie, że chronić się przed promieniowaniem UV powinniśmy tylko w ciepłych miesiącach jest mylne. Nasze oczy potrzebują takiej ochrony przez cały rok a szczególnie powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą. Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się dlaczego odpowiednie okulary przeciwsłoneczne to must have w zimie.

Spis treści:

  1. Jaki wpływ na nasze oczy mają promienie słoneczne?

  2. Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem przez cały rok?

  3. Jakie zalety ma noszenie okularów zimą?

  4. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać zimą?

Jaki wpływ na nasze oczy mają promienie słoneczne?

Światło słoneczne daje nam energię, zapewnia syntezę witaminy D3, poprawia samopoczucie. Jednak promienie UV, które emituje słońce może mieć zgubny wpływ na nasz organizm. Promieniowanie UV dzieli się na UVA, UVB i UVC, przy czym to ostatnie nie powinno do nas docierać ze względu na warstwę ozonową. Tkanki oka pochłaniają promieniowanie UV - rogówka głównie promieniowanie UVB, soczewka głownie UVA.

Zwężenie źrenicy, mrużenie oczu, łzawienie to mechanizmy obronne, które chronią oczy przed nadmiernym wchłanianiem promieniowania UV. Niestety nie są one wystarczające i w konsekwencji narażenie oczu na zbyt duże promieniowanie UV zwiększa ryzyko następujących chorób:

  • ślepoty śniegowej czyli oparzenia słonecznego rogówki,

  • zaćmy,

  • zwyrodnienia plamki żółtej,

  • zmian nowotworowych skóry powiek i skóry wokół oczu

  • raka spojówki.

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych pozwala uniknąć tych przykrych konsekwencji oddziaływania słońca na tkanki oka.

Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem przez cały rok?

Wydaje nam się, że stosowanie okularów przeciwsłonecznych jest konieczne tylko latem kiedy niemal każdy dzień jest słoneczny. Tymczasem nie od ilości dni słonecznych zależy ilość promieniowania UV, które absorbujemy w ciągu dnia, a od kąta ich padania.

W miesiącach zimowych pomimo, iż temperatura jest znacznie niższa ilość promieniowania UV, na które jesteśmy narażenie może być nawet większa niż wiosną i latem. Związane to jest z niskim kątem padania promieni słonecznych w okresie zimy. Takie światło jest dla oczu znacznie bardziej niebezpieczne ponieważ niesie ze sobą więcej energii. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że promienie uv odbite od powierzchni śniegu czy lodu wpadają do oczu ze wzmożoną siłą.

Takie odbite światło słoneczne może być szczególnie uciążliwe podczas jazdy samochodem oraz podczas zimowych spacerów czy pobytu na stoku narciarskim. Blask słońca podczas zimowych dni jest nie tylko uciążliwy,

ale może być także bardzo niebezpieczny. Kiedy mrużymy oczy, aby uniknąć oślepienia ograniczamy pole widzenia. Dodatkowo długotrwałe narażenie na odbite promieniowanie może powodować silny ból głowy utrudniające koncentrację. Dlatego o ochronę oczu przed słońcem wbrew pozorom należy dbać przez cały rok, a szczególnie zimą należy nosić dobre okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne:

Jakie zalety ma noszenie okularów zimą?

Okulary przeciwsłoneczne zimą chroniąc oczy przed szkodliwymi działaniem promieniowania uv pozwalają zniwelować ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych tzw. ślepoty śniegowej, na które szczególnie narażeni są miłośnicy sportów zimowych. Ograniczając dostęp promieni UV do powierzchni oczu zmniejszają także ryzyko powstania skrzydlika i ryzyko wystąpienia zaćmy. Z tego względy warto nosić okulary przeciwsłoneczne kiedy dookoła jest mnóstwo śniegu.

Ponadto zimą oczy narażone są także na działanie mroźnego powietrza, które może zwiększyć suchość oczu. Okulary przeciwsłoneczne stosowane zimą pomagają chronić oko przed mroźnym wiatrem co wpływa na zmniejszenie suchości oczu. Okulary zimą to zatem ochrona oczu przed promieniowaniem UV, przed nadmierną suchością i nadmiernym łzawieniem.

Oczywiście przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne zimą powinny pełnić funkcję ochronną. Jednak nie można zapomnieć o tym, że okulary przeciwsłoneczne to także modny dodatek do zimowych stylizacji.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać zimą?

To, jakie okulary przeciwsłoneczne zimą sprawdzą się najlepiej zależy od ich przeznaczenia. Najważniejsze aby zawsze nosić okulary z filtrem UV. Jeśli ich głównym zadaniem będzie ochrona oczu przed słońcem podczas uprawiania sportów zimowych na górskich stokach najlepiej postawić na okulary ze specjalną lustrzana powłoką, która pozwala odróżnić śnieg od lodu. Niższe położenie Słońca oraz promienie odbite od śniegu i lodu utrudniają rozróżnienie powierzchni gruntu, co stwarza duże niebezpieczeństwo podczas jazdy na nartach, snowboardzie, a nawet podczas górskich spacerów. Oprócz wyboru właściwej powłoki ochronnej należy pamiętać, że na górskie stoki przeznaczone są okulary typu gogle, które dzięki idealnemu dopasowaniu do twarzy idealnie chronią oczy przed promieniami UV.

Osoby dla które nie pasjonują się sportami zimowy, ale często podróżują zimą samochodem jako kierowcy lub pasażerowie powinny wybrać okulary polaryzacyjne. Polaryzacja znacznie lepiej radzi sobie z rozproszeniem światła odbitego do oszronionej powierzchni drogi, chodnika, czy oblodzonej karoserii auta lub szyby samochodowej. Dzięki specjalnej powłoce światło odbite nie wpada do oka i wyeliminowany zostaje efekt oślepienia, co zdecydowanie poprawia komfort widzenia w podróży.

Jeśli okulary mają być dodatkiem do codziennej zimowej stylizacji pamiętaj, że zawsze obroni się klasyka. Czarne duże oversizowe oprawki kolorem dopasowane do zimowego eleganckiego płaszcza będą wyglądać doskonale. Możesz także nosić okulary przeciwsłoneczne z motywem zwierzęcym. Pamiętaj tylko, aby nie łączyć ich z okryciem wierzchnim w pepitkę czy kratką bo faktury te nie będą do siebie pasować.

Jeżeli zimą nosisz raczej kurtki, nie płaszcze doskonałym dodatkiem będą kolorowe oversizowe, okulary przeciwsłoneczne. Do kurtki w jednolitym kolorze wybierz okulary w żywych kolorach. Do kurtki o wyrazistym kolorze dodaj oprawy brązowe, beżowe lub białe, aby nie było zbyt kolorowo.

Mamy nadzieje, że przekonaliśmy Ciebie do tego, że warto nosić okulary przeciwsłoneczne także zimą z kilku względów. Chroniąc oczy za okularami przeciwsłonecznymi zimą zapewniasz swoim oczom długie lata w zdrowiu. Ponadto uzupełniając każda zimową stylizację w okulary przeciwsłoneczne podążasz za aktualnymi trendami i stajesz się ambasadorem ochrony oczu przed uv. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór różnego typu okularów przeciwsłonecznych, także tych sportowych. Zapoznaj się z nią i wybierz coś dla siebie.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Strona główna
Ulubione
Koszyk