Blog

Dlaczego okulary z filtrem medycznym a nie zwykłe przeciwsłoneczne?

31.10.2023

Filtry medyczne możemy znaleźć w ofercie szkieł okularowych wielu producentów. Jednak w jakich sytuacjach powinniśmy w nie zainwestować? Kto powinien nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem medycznym?

Spis treści:

  1. Co to jest filtr medyczny?

  2. Okulary z filtrem medycznym - dla kogo?

  3. Jak wybrać odpowiednie filtry?

  4. Podsumowanie

Co to jest filtr medyczny?

Filtry medyczne to specjalne soczewki okularowe, które odcinają światło o określonej długości fali. Od zwykłych okularów przeciwsłonecznych różnią się przede wszystkim:

  • zastosowaniem - zwykłe okulary przeciwsłoneczne polecane są każdemu do noszenia na zewnątrz w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, a filtry medyczne mają szerokie zastosowanie w różnych chorobach narządu wzroku,

  • filtracją światła - w przypadku filtrów medycznych to specjalista wybiera jaki rodzaj światła zostanie odfiltrowany (zablokowany), przy jednoczesnym przepuszczaniu innych barw (długości fali),

Okulary korekcyjne z filtrami medycznymi i wielowarstwowymi powłokami anty-refleksyjnymi zapewniają maksymalny komfort użytkowania poprzez redukcję uciążliwych odbić światła i zwiększenie kontrastu. W odróżnieniu od zwykłych szkieł barwionych zwiększają kontrast widzenia zarówno odległych jak i bliskich przedmiotów i są dobierane do noszenia w różnych warunkach oświetleniowych (również w pomieszczeniach). Całkowicie zatrzymują szkodliwe dla wzroku promieniowanie UVA i UVB oraz blokują światło niebieskie o niskiej długości fali.

Okulary z filtrem medycznym - dla kogo?

Najczęściej filtry medyczne stosuje się u osób słabowidzących. Bardzo popularne są filtry krawędziowe - zazwyczaj w formie gotowych okularów z soczewkami z filtrem absorpcyjnym, które precyzyjnie odcinają całość promieniowania poniżej określonej długości fali. Znaczenie takiego rozwiązania u osoby słabowidzącej polega na ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem światła oraz poprawia wyostrzenie krawędzi obserwowanych przedmiotów i podnosi jakość codziennego funkcjonowania. Innym rozwiązaniem jest stosowanie „okularów na okulary”, gdzie dużo większe niż standardowe, okulary z filtrem nakłada się na oprawę własną z korekcją wady wzroku pacjenta. Rozwiązanie to mimo, że wydaje się mało ergonomiczne jest bardzo korzystne, ponieważ daje możliwość stosowania wielu par okularów korekcyjnych do konkretnych filtrów. Pacjent ma możliwość wyboru różnych rodzajów filtrów, w zależności od rodzaju oświetlenia.

Dla osób słabowidzących ważne jest, aby impulsy docierające do siatkówki nie były zakłócane. Wysokoenergetyczne niebieskie światło jest zwykle postrzegane jako oślepiające, dlatego też zablokowanie go zwiększa komfort widzenia. Przy różnych schorzeniach stosujemy różne rodzaje filtra. Pacjenci podczas badania wzroku z doborem pomocy optycznych powinni wypróbować różne zakresy filtra, aby znaleźć ten który odpowiada im najbardziej.

Filtry medyczne w chorobach siatkówki

Przy zmianach zwyrodnieniowych siatkówki każdy pacjent widzi nieco inaczej, gdyż ma w innym stopniu uszkodzone pole widzenia. Przy doborze okularów filtrujących szczególnie ważne jest, aby optometrysta pokazał pacjentowi jak działa filtr w różnych warunkach oświetleniowych. W tego rodzaju schorzeniach często sięga po filtry od jasno-pomarańczowych (F540), przez czerwone (F580, F60) aż po brązowe (F80).

Filtry bardzo często wspomagają działanie innych pomocy optycznych. Zadaniem każdego dobranego przez specjalistę urządzenia optycznego jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniego powiększenia i możliwie wyraźnego, szerokiego pola widzenia. Po założeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem medycznym pacjentowi podnosi się kontrast widzenia oraz poprawia komfort podczas codziennego funkcjonowania.

Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) bardzo często noszą okulary korekcyjne, które nie zapewniają im maksymalnej ostrości i komfortu widzenia. Dla takich osób powstały specjalne okulary AMD COMFORT, które łączą w sobie filtr zapewniający oczom najlepszą możliwą ochronę przed agresywnym promieniowaniem UV, jednocześnie zmniejszając wrażliwość na światło słoneczne ze specjalnym powiększeniem obrazu, dzięki czemu większa część siatkówki bierze udział w procesie widzenia. Powiększenie jest dobrane w taki sposób, aby ułatwić pacjentowi czytanie, ale nie zawęzić znacząco pola widzenia. Istnieją dwa rodzaje szkieł AMD comfort z powiększeniem około 3% i 6%. Powiększenie obrazu w tych okularach osiąga się przez zwiększenie zakrzywienia soczewki i niewielkie zwiększenie jej grubości.

 Filtry dla daltonistów

Kolejną szeroką grupę stanowią wszystkie filtry pomagające w zaburzeniach widzenia barwnego. Pacjenci z tej grupy są bardzo mocno wyczuleni na odblaski, a ich ostrość widzenia może być upośledzona (szczególnie jeśli mamy do czynienia z całkowitą ślepotą barwną). Efekt oślepienia wynika, z nadmiernej ekspozycji na światło tej części siatkówki która odpowiedzialna jest widzenie w ciemności. Specjalistyczne filtry medyczne pochłaniają zakres światła, na które pacjent jest nadwrażliwy, co redukuje odblaski i zmniejsza światłowstręt.

Filtry przeciwmigrenowe

Podczas migren pacjenci zmagają się z silnym światłowstrętem i dużą nadwrażliwością na światło. Co więcej, niektóre rodzaje światła mogą wywołać atak migrenowy. Badania prowadzone nad skutecznością różnych filtrów medycznych w ograniczeniu ilości migren wykazały, że osoby korzystające ze specjalnych okularów z filtrem zauważyły dużą poprawę i zmniejszenie ilości ataków migrenowych w ciągu miesiąca. Do najbardziej popularnych należy zdecydowanie filtr różowy (480nm), ale pomocny może okazać się również szafirowy (620nm).

Jak wybrać odpowiednie filtry?

Każdy filtr medyczny powinien być dobierany indywidualnie na badaniu wzroku z doborem pomocy optycznych. Taki rodzaj badania możesz wykonać w niektórych salonach optycznych Family Optic - więcej informacji o tym jak umówić wizytę znajdziesz tutaj.

Jednak określone barwy filtrów mają zastosowanie w wybranych schorzeniach układu optycznego i możemy je klasyfikować w następujący sposób:

  • Żółtyzalecany przy gorszych warunkach oświetleniowych, w pochmurne dni, wczesne i późne pory dnia, a także podczas pracy w sztucznym oświetleniu i przy zmianach patologicznych takich jak: zmiany zwyrodnieniowe plamki, albinizm, stan po operacji zaćmy czy zanim nerwu wzrokowego.

  • Pomarańczowyzalecany przy świetle dziennym i przy zmianach patologicznych takich jak: światłowstręt, zaćma czy retinopatia cukrzycowa.

  • Brązowy – zalecany przy świetle dziennym i przy zmianach patologicznych takich jak: zaćma, jaskra, oko bezsoczewkowe, zanik nerwu wzrokowego, AMD czy zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

    Podsumowanie 

    Nie istnieją obiektywne i jednoznaczne metody przepisywania soczewek z filtrami medycznymi. Pacjenci zazwyczaj muszą przetestować różne dostępne opcje, zwłaszcza w przypadku chorób siatkówki, aby następnie samemu zdecydować, które soczewki najbardziej odpowiadają ich potrzebom. Wielu pacjentów potrzebuje soczewek z filtrami medycznymi, które sprawdzą się w różnych warunkach oświetleniowych. Z tego powodu często mają kilka par okularów lub stosują nakładki z różnymi filtrami medycznymi.

    Jeśli nie występuje u Ciebie duża wrażliwość na światło, nie cierpisz na żadne choroby ze strony układu optycznego oka, oraz nie masz problemów z rozróżnianiem kolorów dobre okulary przeciwsłoneczne będą wystarczającą formą ochrony oczu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy zwracać uwagę na to czy posiadają filtr blokujący promieniowanie ultrafioletowe. Pomocna może okazać się również powłoka antyrefleksyjna, która zapewnia redukcję odbić światła od wewnętrznej strony. W przypadku noszenia okularów przeciwsłonecznych można samemu wybrać kolor zabarwienia soczewki, kierując się względami estetycznymi oraz komfortem widzenia.

 Placeholder

Autor: Agata Ziewiec

Optometrystka NO18308 Absolwentka studiów magisterskich z zakresu Optometrii oraz inżynierskich z zakresu Optyki Okularowej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Współorganizatorka konferencji branżowej. Swoje doświadczenie zdobyła między innymi podczas stażu z zakresu optometrii i okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz podczas licznych szkoleń i konferencji branżowych. Jako optometrystka zajmuję się oceną ostrości widzenia, doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem miękkich soczewek kontaktowych. Oprócz pracy w gabinecie jest również Trenerką ds. optometrii i okulistyki, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi specjalistami dba o kompleksowość usług i wysoki komfort pacjenta.
Strona główna
Ulubione
Koszyk