Blog

Dlaczego nie warto dobierać soczewek kontaktowych na własną rękę?

17.10.2023

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Soczewki kontaktowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym środkiem korekcji wzroku. Na fali tej popularności często pojawia się pokusa zakupu soczewek kontaktowych bez poświęcania czasu na badanie wzroku. Czy takie działanie jest właściwe? Jakie przeciwwskazania może napotkać osoba dobierająca soczewki kontaktowe na własną rękę?

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Każdy dobór soczewek kontaktowych należy poprzedzić oceną przedniego odcinka oka. W niektórych przypadkach z doboru soczewek kontaktowych należy zrezygnować całkowicie lub chwilowo. Często zdarza się, że możliwość stosowania soczewek kontaktowych nie jest wykluczona, ale ograniczona. W dzisiejszych czasach coraz częściej pojawiają się pacjenci cierpiący na zespół suchego oka. Co prawda, przy łagodnych dolegliwościach noszenie soczewek kontaktowych nie jest całkowicie wykluczone, ale żeby zapewnić możliwie najmniejszą liczbę komplikacji, pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń specjalisty. Warto zaznaczyć, że specjalista powinien zdecydować czy właściwe będą soczewki jednodniowe czy takie z dłuższym trybem wymiany. W związku ze wzrostem powszechności przeciwwskazań, coraz częściej dobiera się soczewki jednodniowe, które są rozwiązaniem o wiele bardziej higienicznym. Należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów i typów soczewek kontaktowych, a nieodpowiedzialny wybór niewłaściwej soczewki może powodować dyskomfort i w efekcie porzucenie korekcji za pomocą soczewek kontaktowych.

Czy można zakupić soczewki na podstawie okularów?

Chcąc udzielić na pytanie zadane w nagłówku dosłownie - tak, można dokonać takiego zakupu, aczkolwiek w dużej liczbie przypadków zakupione w ten sposób soczewki będą niewłaściwe. Wzrok jest narządem niezwykle wrażliwym, a soczewka kontaktowa jest dla oka ciałem obcym. Bardzo istotne jest, żeby dopasowanie takiej soczewki odbywało się w kontrolowanych warunkach, a wszelkie nieprawidłowości były szybko wychwycone i naprawione

Czy moc optyczna okularów korekcyjnych jest równa mocy soczewek kontaktowych?

Wykonując badanie wzroku specjalista zawsze będzie zaczynał od doboru mocy okularowej. Moc soczewek kontaktowych jest wartością, którą się oblicza na podstawie mocy okularów. Nierzadko zdarza się, że soczewki kontaktowe będą miały moc identyczną do mocy okularowej. W takiej sytuacji dobór soczewek kontaktowych na własną rękę będzie najmniej problematyczny, ponieważ jedyne problemy mogą wynikać z jakości dopasowania soczewek kontaktowych do oczu. Przyjmuje się, że soczewki kontaktowe będą miały moc taką samą jak okulary w momencie, kiedy moc w okularach korekcyjnych będzie mniejsza niż +3,50 D lub -3,50 D oraz nie będzie żadnej korekcji astygmatyzmu. W momencie kiedy pacjent będzie potrzebował innych wartości, specjalista musi dokonać odpowiednich przeliczeń. Różnice będą wynikać z kilku kwestii:

  • odległości - soczewka kontaktowa znajduje się w mniejszej odległości od oka niż okulary, zatem korekcja musi być odpowiednio dostosowana przy wartościach większych niż 3,50 D - wynika to z właściwości optycznych.

  • korekcji astygmatyzmu - w momencie kiedy w korekcji wzroku pojawia się cylinder, czyli korekcja astygmatyzmu, sytuacja doboru soczewek kontaktowych nieco się komplikuje. Przede wszystkim, w szeroko dostępnych soczewkach, wartości cylindryczne mogą wynosić -0,75 D, -1,25 D, -1,75 D, -2,25 D lub -2,75 D. Z kolei w okularach wartości te zaczynają się od -0,25 D i nie posiadają górnej granicy. Konieczne jest zatem dopasowanie wartości cylindra indywidualnie i sprawdzenie jak pacjent zareaguje na soczewki próbne.

Zakładanie źle dobranych soczewek zakupionych bez badania wzroku i konsultacji ze specjalistą

Kluczową w kwestią w procesie doboru soczewek kontaktowych jest ocena dopasowania. Jest bardzo wielu pacjentów, którzy nawet dobierając soczewki kontaktowe pod opieką specjalisty, poświęcają dużo czasu na wybór tej właściwej soczewki.

Nauka zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych

Podstawową czynnością, którą trzeba opanować przy doborze soczewek kontaktowych jest nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek. Zakładanie soczewek jest procesem stosunkowo prostym i chociaż początki bywają trudne to wraz z nabraniem wprawy nie powinno być z nim problemu. Analogicznie jest ze zdejmowaniem soczewek.

Ocena dopasowania

Po udanej aplikacji soczewek kontaktolog powinien dokonać oceny dopasowania. Najważniejsze parametry do skontrolowania to:

  • centracja soczewek - środek soczewek kontaktowych powinien być zlokalizowany na środku źrenicy,

  • pokrycie rogówki - soczewka kontaktowa miękka powinna pokrywać całą rogówkę,

  • ruchomość - soczewka powinna nie powinna być ani za luźna (zbyt duża ruchomość) ani za ciasna (zbyt mała ruchomość),

  • rotacja - istotna w przypadku soczewek torycznych, czyli do korekcji astygmatyzmu - błędna rotacja będzie skutkowała pogorszeniem ostrości widzenia.

Soczewki i okulary - idealne połączenie

Noszenie soczewek kontaktowych jest idealnym uzupełnieniem korekcji okularowej. Warto podkreślić słowo "uzupełnieniem", ponieważ soczewki kontaktowe nie powinny być jedyną metodą korekcji. Nawet najlepszej jakości soczewki nie powinny znajdować się na oku przez cały czas. Nawet jeżeli soczewki to nasza główna metoda korekcji, to warto po powrocie do domu przerzucić się na okulary i potocznie mówiąc dać oczom odpocząć. Dodatkowo z soczewek powinno się zrezygnować w sytuacjach osłabienia organizmu takich jak choroby czy infekcje. W takich momentach warto zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych.

Dobierz soczewki, ale nie na własną rękę

Korekcja soczewkami kontaktowymi to wspaniałe rozwiązanie dla każdego, niezależnie czy jest to główna forma korekcji, czy używana sporadycznie. Warto pamiętać, że wada wzroku nie jest jedynym parametrem branym pod uwagę podczas doboru, co sprawia, że soczewki należy dobierać pod okiem specjalisty. Wykwalifikowany optometrysta lub kontaktolog będzie w stanie ocenić stan zdrowia gałki ocznej i na tej podstawie zalecić odpowiedni rodzaj szkieł kontaktowych. Korzystając z usług specjalisty oszczędza się także pieniądze, dostając możliwość przetestowania soczewek próbnych przed podjęciem decyzji o zakupie. Kupując soczewki na własną rękę można narazić się na problemy zdrowotne, brak satysfakcji z ostrości widzenia, utratę pieniędzy oraz całkowitą rezygnację z soczewek kontaktowych spowodowaną niezadowoleniem. Zadbaj o swoje oczy i ciesz się soczewkami kontaktowymi dobranymi prawidłowo przez optometrystę w jednym z naszych salonów Family Optic.

locations

Znajdź najbliższy salon Family Optic

Sprawdź listę salonów
 Placeholder

Autor: Krystian Prymuła

optometrysta NO20221 Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku optometria. Od 2015 roku związany z branżą optyczną, gdzie już w 2018 roku zaczął zbierać doświadczenie jako optometrysta. Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych oraz badaniach zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji. Swoją wiedzę poszerza poprzez szkolenia dedykowane dla specjalistów oraz uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach z zakresu optometrii. Charakteryzuje go bardzo dobry kontakt z pacjentem i indywidualne podejście do każdego.
Strona główna
Ulubione
Koszyk