Blog

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

10.10.2023

Soczewki kontaktowe stały się niezastąpionym narzędziem dla wielu osób potrzebujących korekcji wady wzroku. Jednak podczas letnich miesięcy, kiedy sezon kąpielowy w pełni, pojawia się pytanie, czy można pływać w soczewkach kontaktowych? Oto, dlaczego eksperci zalecają ostrożność i co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko.

SPIS TREŚCI:

  1. Zagrożenia czyhające w wodzie

  2. Dlaczego nie warto korzystać z soczewek podczas pływania?

  3. Rozwiązania, które minimalizują ryzyko zakażenia

  4. Co zrobić, gdy soczewki kontaktowe zetkną się z wodą?

Zagrożenia czyhające w wodzie

Jednym z głównych powodów, dla których eksperci odradzają pływanie w soczewkach kontaktowych, jest ryzyko zakażeń oka. Woda może zawierać bakterie i mikroorganizmy, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych oka, takich jak np. zapalenie spojówek. Jeśli soczewki kontaktowe nie są prawidłowo zabezpieczone przed wodą, mogą one stać się środowiskiem dla bakterii, prowadzących do zakażenia.

Mikroorganizmy, które występują w wodzie w zwykłych warunkach nie są szkodliwe dla człowieka, ale w bardzo rzadkich przypadkach mogą przywierać do soczewek kontaktowych i pozostawać na ich powierzchni. Może to prowadzić do poważnych schorzeń oczu, np. zapalenia rogówki. Bardzo często infekcji oka towarzyszy zaczerwienienie oczu, uczucie ciała obcego, ból oczu, nadwrażliwość na światło czy nadmierne łzawienie oczu. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza okulisty, ponieważ nieleczone objawy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla oczu czyhających w wodzie jest pierwotniak Acanthamoeba, który wywołuje pełzakowe zapalenie rogówki. Pierwotniaki te bytują głównie w glebie i słodkiej wodzie: stawach, jeziorach, chlorowanej wodzie basenów, wodzie wodociągowej. Na pełzakowate zapalenie rogówki najbardziej narażeni są pacjenci używający miękkich soczewek kontaktowych. Około 80-85% przypadków tego schorzenia w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wiąże się z użyciem tych soczewek. Najczęstszymi przyczynami zakażenia jest nieprawidłowa pielęgnacja soczewek (czyszczenie szkieł kontaktowych wodą wodociągową) oraz kąpiele w zbiornikach wodnych w których bytują pierwotniaki. Charakterystyczne objawy to bardzo silny ból oczu, zamazane widzenie, światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku, obfite łzawienie oraz podrażnienie oczu. Zaawansowane stadium choroby może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Osoby cierpiące na pełzakowe zapalenie rogówki często muszą mieć przeszczepianą rogówkę jeśli na czas nie podejmą leczenia.

Dlaczego nie warto korzystać z soczewek podczas pływania?

Mimo że soczewki kontaktowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, zdecydowanie zaleca się unikanie ich stosowania podczas kontaktu z wodą. Obejmuje to zarówno wszelkie sporty i kąpiele wodne, jak i codzienne sytuacje, takie jak prysznic, kąpiel czy korzystanie z hydromasażu. Woda może stanowić potencjalne zagrożenie dla noszenia soczewek kontaktowych z kilku powodów.

  • Po pierwsze, woda w basenie, jeziorze, morzu lub innych miejscach, w których kąpiel jest popularna, może zawierać różne zanieczyszczenia, w tym bakterie, wirusy, glony i chemikalia. Jeśli soczewki kontaktowe nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą one stwarzać ryzyko infekcji oka.

  • Po drugie, soczewki kontaktowe są zazwyczaj zaprojektowane do utrzymywania się na powierzchni oka w warunkach normalnego użycia. Kontakt soczewki z wodą może wpływać nie tylko na podrażnienie oczu, ale również może prowadzić do przesuwania się, wypadnięcia lub uszkodzenia soczewek.

  • Wystawianie soczewek na działanie wody może prowadzić również do zamglonego widzenia i braku komfortu patrzenia przez soczewki, co może być bardzo niebezpieczne podczas uprawiania sportów wodnych.

Rozwiązania, które zminimalizują ryzyko zakażenia

Noszenie soczewek kontaktowych w wodzie wiąże się z pewnym ryzykiem związanym z infekcjami oka i utratą soczewek. Jednak jeśli koniecznie chcesz nosić soczewki kontaktowe w takich sytuacjach, oto kilka zaleceń, które pomogą zminimalizować ryzyko zakażenia oka:

  1. Używaj odpowiednich soczewek: Wybierz jednodniowe soczewki kontaktowe. Są one jednorazowe co oznacza, że po wyjściu z wody możesz je bez wyrzutów sumienia wyrzucić do kosza. Po zdjęciu soczewek przepłucz oczy kroplami nawilżającymi, aby usunąć z powierzchni gałki ocznej wszelkie zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest, aby kontaktu z wodą nie miały soczewki planowej wymiany (dwutygodniowe lub miesięczne). Nie jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić soczewki po wyjściu z wody, a drobnoustroje i bakterie, które się na niej znajdują mogą się rozwijać przez kolejne 30 dni co znacznie zwiększa ryzyko infekcji.

  2. Skorzystaj z okularów pływackich: Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest noszenie specjalnych okularów pływackich zamiast soczewek kontaktowych podczas pływania. Okulary pływackie stanowią barierę ochronną między oczami a wodą, eliminując ryzyko związanego z soczewkami kontaktowymi. Istotne jest również, aby na soczewki kontaktowe jednodniowe zakładać okulary do pływania, który zminimalizują lub całkowicie wykluczą kontakt soczewki z wodą.

  3. Unikaj dotykania oczu w wodzie: Staraj się unikać dotykania oczu lub pocierania ich w trakcie pływania. To może pomóc w minimalizacji ryzyka rozwoju infekcji związanego z dotykaniem soczewek kontaktowych.

  4. Regularnie kontroluj wzrok u specjalisty: Regularne wizyty kontrolne u optometrysty i okulisty są kluczowe, aby monitorować zdrowie oczu i wykrywać ewentualne infekcje lub problemy na wczesnym etapie. Ważne jest również, aby taka wizyta zawierała badanie przedniego odcinka oka z użyciem fluoresceiny. Jest to specjalny barwnik diagnostyczny, który pomaga wykryć zmiany, które mogą nie być widoczne gołym okiem w świetle białym.

Co zrobić, gdy soczewki kontaktowe zetkną się z wodą?

Jeśli już podczas noszenia soczewek kontaktowych do Twoich oczu dostanie się woda, postępuj zgodnie z następującymi zaleceniami:

  1. Dokładnie umyj i osusz ręce.

  2. Zdejmij soczewki kontaktowe, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia lub zakażenia.

  3. Wyrzuć soczewki kontaktowe i postaraj się do końca dnia nie zakładać nowej pary soczewek.

  4. Przepłucz oczy kroplami nawilżającymi lub solą fizjologiczną.

  5. Jeśli regularne uprawiasz sporty wodne udaj się na badanie wzroku i porozmawiaj ze specjalistą o możliwych rozwiązaniach korekcji wzroku w wodzie.

Podsumowanie:

Mimo zastosowania wszystkich środków ostrożności, należy pamiętać, że pływanie w soczewkach kontaktowych niesie pewne ryzyko i zawsze istnieje możliwość uszkodzenia soczewek lub infekcji oka. Dlatego zaleca się ograniczenie noszenia soczewek kontaktowych w wodzie i wybieranie okularów pływackich jako bardziej bezpiecznej alternatywy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące noszenia soczewek w określonych sytuacjach, skonsultuj się ze specjalistą Family Optic, który na badaniu wzroku omówi z Tobą wszystkie zalecenia oraz zarekomenduje zdrowe i bezpieczne rozwiązania optyczne.


Bibliografia:
1. Spętana D., Wilczyński M., "Zapalenie rogówki spowodowane infekcją Acanthamoeba – wciąż aktualny problem kliniczny".
2. Kański J. Okulistyka kliniczna

Jednodniowe soczewki kontaktowe:

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

 Placeholder

Autor: Agata Ziewiec

Optometrystka NO18308 Absolwentka studiów magisterskich z zakresu Optometrii oraz inżynierskich z zakresu Optyki Okularowej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Współorganizatorka konferencji branżowej. Swoje doświadczenie zdobyła między innymi podczas stażu z zakresu optometrii i okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz podczas licznych szkoleń i konferencji branżowych. Jako optometrystka zajmuję się oceną ostrości widzenia, doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem miękkich soczewek kontaktowych. Oprócz pracy w gabinecie jest również Trenerką ds. optometrii i okulistyki, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi specjalistami dba o kompleksowość usług i wysoki komfort pacjenta.
Strona główna
Ulubione
Koszyk