Blog

Czy koty widzą w ciemności? Świat oczami kota

4.08.2022

Koty to niesamowite stworzenia. Ich fascynująca tajemniczość sprawiła, że wokół kotów narosło wiele mitów. Jednym z najczęściej powtarzanych stwierdzeń jest to o kociej umiejętności widzenia w ciemności. Czy rzeczywiście tak jest? Jak koty widzą w nocy? Rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Spis treści:
1. Czy koty widzą w ciemności? Budowa kociego oka
2. Co wpływa na to, że kot widzi w nocy?
3. Czy koty widzą w ciemności lepiej od człowieka? 

Czy koty widzą w ciemności?

Wyjątkowe zdolności kotów sprawiły, że zwierzęta te w wielu kulturach zyskały niemal boskie atrybuty. Z pewnością przyczyniły się do tego niezwykłe kocie oczy, które hipnotyzują swoim wyjątkowym blaskiem. Jednak czy jest prawdą to, że czworonogi te zyskały możliwość widzenia w ciemności? Jakie tajemnice kryją kocie oczy?

Puchate mruczki, które najbardziej na całym świecie kochają całodniowe wylegiwanie się w słońcu, w nocy zamieniają się w prawdziwych łowców. Pierwotne instynkty budzą się w każdym, nawet najbardziej leniwym kocie i gdy zapada zmrok, zaczynają polowanie. Koty są przystosowane zarówno do dziennego, jak i nocnego trybu życia, a ich aktywność zależy głównie od warunków życia, jednak nawet domowe mruczki są skłonne do nocnych wędrówek. Składa się na to kilka czynników. 

Polecamy też: Na czym polega ortokorekcja i kto może ją stosować?

Przede wszystkim rozkład dnia domowników, jak również charakter zwierzęcia. Koty niewychodzące, których właściciele pracują i pozostawiają mruczka w domu na niemal cały dzień, większość tego czasu przesypiają. Budzą się dopiero wtedy, gdy ich właściciele wracają do domu. Dlatego też wieczory i noc to czas wzmożonej aktywności. U wychodzących kotów noc sprzyja wędrówkom, gdyż wtedy ulice są puste a ruch uliczny mniejszy, dlatego też mogą spokojnie przemierzać okolicę. 

Pory aktywności kotów zmieniają się w zależności od tego, kiedy czują się najbezpieczniej. Dla jednych będzie to dzień, a dla innych środek nocy! Jak to możliwe, że koty tak dobrze radzą sobie podczas nocnych eskapad? Ułatwia im to budowa ich oczu!

Mimo tego, że koty posiadają świetny słuch i bardzo wrażliwy węch, to właśnie wzrok jest zmysłem, na którym polegają najbardziej. Elementy budowy kociego oka nie różnią się zbyt wiele od ludzkiego. Powieki chronią przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami. Najbardziej zewnętrzną część oka stanowi rogówka, a zaraz za nią znajduje się komora przednia ograniczona tęczówką. Tęczówka określa kolor oczu kota. W jej środku znajduje się źrenica, a tuż za nią – soczewka. 

Kocie oko otoczone jest przez białą i nieprzezroczystą twardówkę. Aparat i gruczoł łzowy są odpowiedzialne za nawilżenie oczu. Ciało szkliste wypełniające gałkę oczną pozwala utrzymać kształt oka i chroni je przed wstrząsami. Naczyniówka odżywia oko, a mięśnie umożliwiają poruszanie gałką oczną. Siatkówka znajdująca się w centrum oka, wyposażona jest w fotoreceptory umożliwiające rozróżnianie kolorów (czopki), oraz kształtów (pręciki). Bodźce wzrokowe docierają do mózgu dzięki nerwowi wzrokowemu znajdującemu się w tylnej części oka.

To, co różni kocie oko od ludzkiego, to przede wszystkim dodatkowe usprawnienia, w które koty zostały wyposażone w procesie ewolucyjnym. Dało im to możliwość odnalezienia się w warunkach zmniejszonej widoczności. Wśród nich znajduje się z pewnością zwiększone pole widzenia. Koty lepiej widzą w ciemności także dzięki eliptycznej budowie źrenic

Podłużny kształt źrenicy pozwala na maksymalne rozszerzenie, po to, by wykorzystać dostępne oświetlenie, takie jak światło księżyca czy latarni. Dzięki temu kot widzi w ciemności od 6 do 8 razy lepiej niż człowiek. Dobre widzenie w nocy zapewnia też makata, czyli błona odblaskowa znajdująca się za siatkówką.

Sprawdź również: Postępująca krótkowzroczność - jak zapobiegać?

Co wpływa na to, że kot widzi w nocy?

Kocie oczy, dzięki swojej wyjątkowej budowie pozwalają mu widzieć w niemal całkowitej ciemności. Ale czy tylko dobry wzrok pomaga kotu orientować się w terenie po zmroku? Otóż nie! Sprawdź, co jeszcze ułatwia mu to zadanie.

Oczy

Koci wzrok umożliwia im znajdowanie pożywienia niezależnie od pory dnia i warunków oświetleniowych. Zwierzęta te widzą inaczej niż ludzie – są w stanie rozpoznać kolory, jednak w dość ograniczonym zakresie w porównaniu do człowieka. Koty doskonale zauważają szybko poruszające się przedmioty, mają lepiej rozwinięte widzenie peryferyjne i dobrze odnajdują się w terenie. Jednak są dalekowidzami, zauważenie przedmiotu leżącego tuż pod kocim nosem jest dla nich trudnym zadaniem.

Polecane oprawy korekcyjne:

Słuch

Koty mogą pochwalić się doskonałym słuchem. Niemal każdy właściciel kota mógł spostrzec, że koty reagują na rzeczy, których człowiek nie widzi, bądź nie słyszy. Dzieje się tak, ponieważ koci słuch jest niewątpliwie dużo lepszy niż ludzki. Koty są w stanie przetwarzać dźwięki rzędu 50000 Hz. Dla porównania, ludzkie ucho odbiera dźwięki jedynie do 20000 Hz. Koci słuch jest niezwykle wyczulony po to, by móc polować. Kot, za pomocą słuchu jest w stanie określić nie tylko źródło dźwięku, ale też jego lokalizację. Koci słuch może więc posłużyć do odnajdywania drogi w ciemności.

Wibrysy

Wąsy, jak często określa się kocie wibrysy pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim pomagają kotu sprawnie poruszać się w ciemności i badać teren, na którym się znajdują. Wibrysy są silnie unerwione i unaczynione, co czyni je niezwykle czułymi na wszelkie zmiany w otoczeniu. W ciemności, pomagają w rozpoznaniu terenu, a także w ocenie odległości. Kot może dzięki nim zbadać ciasne przejście i określić, czy uda mu się przez nie przejść. Alarmują też, kiedy w pobliżu głowy zwierzęcia znajdzie się jakiś potencjalnie niebezpieczny przedmiot.

Węch

Kot posiada niezwykle czuły węch. W jego nosie znajduje się około 100 milionów receptorów zapachowych. Jest też pierwszym zmysłem, który uaktywnia się u kociąt po porodzie. Koci nos służy nie tylko do wyczuwania miski pełnej pysznej karmy, ale także do orientacji w terenie. Koty oznaczają swoje terytorium zapachem. Mruczki ocierają się o przedmioty, czy też znaczą je moczem po to, by zasygnalizować swoją obecność, czy zakreślić swój rewir. Dzięki tym zapachowym wskazówkom, koty mogą odczytać wiele informacji, a także odnaleźć drogę do domu w ciemnościach.

Polecamy: Biomikroskopia — badanie w lampie szczelinowej

Czy koty widzą w ciemności lepiej od człowieka?

Do tego, by widzieć, potrzebne jest światło. Jego całkowity brak uniemożliwia widzenie zarówno u człowieka, jak i u kota. Nie ulega jednak wątpliwości, że kotu do poprawnego widzenia potrzeba mniejszej ilości światła niż człowiekowi, gdyż jego wzrok jest lepiej przystosowany do słabego oświetlenia niż ludzki. Co sprawia, że kot widzi w ciemności lepiej niż człowiek?

Więcej pręcików, niż czopków

Jak już wspomnieliśmy, w siatkówce oka znajdują się dwa rodzaje fotoreceptorów – pręciki i czopki. Pręciki są odpowiedzialne za widzenie kształtów, a czopki – za dostrzeganie kolorów. Kocie oczy mają znacznie więcej pręcików, niż czopków, co pozwala im dobrze widzieć w ciemności. Kot, do poprawnego widzenia potrzebuje niemal ⅙ mniej światła niż człowiek. Oznacza to, że koty potrafią dostrzegać kształty i zarysy przedmiotów w niemal zupełnej ciemności, co pozwala im swobodnie się przemieszczać w warunkach, w których człowiek byłby zupełnie bezradny. Nie znaczy to, że koty widzą ostro i wyraźnie. Mruczki nie widzą całej palety kolorów i nie odróżniają barwy czerwonej, pomarańczowej, żółtej, czy zielonej. Co więcej, koty potrafią dostrzegać przedmioty znajdujące się w odległości nawet około 30 metrów, jednak nie są w stanie wypatrzyć rzeczy znajdującej się kilkanaście centymetrów od niego.

Szersze pole widzenia

Kot widzi dużo szerzej od ludzi. Co to oznacza? Pełne koło ma 360 stopni. Człowiek może objąć wzrokiem maksymalnie do 180 stopni. Oznacza to, że ludzie nie widzą tego, co dzieje się po bokach, ani z tyłu. Dla porównania, kąt widzenia przeciętnego kota wynosi nawet do 300 stopni. Każde z kocich oczu jest w stanie zobaczyć od 155 do 208 stopni. Kot posiada także rozszerzone widzenie peryferyjne, czyli umiejętność dostrzegania obrazów, które nie znajdują się bezpośrednio przed nim. U ludzi ta umiejętność jest dość ograniczona, a obrazy po bokach są rozmazane i nieostre. Te właściwości kocich oczu mogą znacząco poprawić ich orientację w terenie, gdy warunki oświetleniowe są bardzo słabe. 

Tapetum Lucidum

Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się błona odblaskowa. Jest to dodatkowa membrana, która znajduje się wewnątrz siatkówki oka kota. Umożliwia ona odbijanie światła do siatkówki. Odbite światło trafia do fotoreceptorów, dzięki czemu kot może lepiej widzieć w warunkach słabego oświetlenia. Tapetum Lucidum powoduje charakterystyczne świecenie się kocich oczu w ciemności.

Pionowa orientacja źrenic

Kształt źrenic jest jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy kocim a ludzkim wzrokiem. U człowieka, źrenice przybierają kształt okręgu, u kotów zaś mają eliptyczny, pionowy kształt. Źrenica u człowieka może rozszerzyć się maksymalnie 15-krotnie, wówczas gdy u kota w pełni otwarte źrenice mogą być od 130 do nawet 300 razy większe niż wtedy, gdy są maksymalnie zwężone. Ten atrybut kocich oczu pozwala im przyjąć jak największą ilość światła, bez względu na to, jak słaby jest jego promień, dzięki czemu kot może widzieć w warunkach, w których ludzkie oko dostrzega tylko ciemność.

Zagadka rozwiązana! Kot zdecydowanie wygrywa z człowiekiem, jeśli chodzi o jakość widzenia w ciemności. Koty świetnie radzą sobie bowiem w bardzo słabym oświetleniu i mogą swobodnie poruszać się po zmroku. Warto jednak podkreślić, że w stuprocentowych ciemnościach zarówno człowiek, jak i kot byliby równie zdezorientowani. Pomimo tego, że koty lepiej widzą w nocy i niejeden człowiek mógłby pozazdrościć swojemu mruczkowi wzroku, to ludzkie życie jest dużo bardziej kolorowe! Koty mają bowiem dość ograniczoną zdolność widzenia barw.

Dbanie o wzrok jest ważne i u ludzi i u zwierząt. Podobnie jak u kota, u człowieka z biegiem czasu wzrok może ulec pogorszeniu. Jeśli chcesz zatroszczyć się o swój wzrok, sprawdź ofertę sklepu Family Optic. Znajdziesz tam duży wybór oprawek okularowych, soczewek, czy też akcesoriów. Kupuj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką wysyłką pod same drzwi!

Strona główna
Ulubione
Koszyk