Jakie są najpopularniejsze wady wzroku i jak je rozpoznać?

Wady wzroku i jak je rozpoznać?

Ilość osób zmagających się z wadą wzroku zwiększa się z roku na rok. Na dolegliwości związane z nieodpowiednim widzeniem skarżą się ludzie w każdym wieku, choć przybywa przede wszystkim młodych. Jakie są najczęściej spotykane wady wzroku, jak je rozpoznać i jakie okulary korekcyjne zastosować?

Na czym polega dalekowzroczność?

Inaczej zwana nadwzrocznością. Promienie światła wpadające do oka skupiane są za siatkówką ze względu na niewystarczającą siłę łamiącą układu optycznego oka. Może wynikać także ze zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych gałki ocznej. Wraz z postępowaniem dalekowzroczności, zakres widzenia ulega zmniejszeniu. Początkowo osoba zmagająca się z tą dolegliwością może widzieć dosyć wyraźnie bez okularów, jednak musi się bardzo wysilić, by tak się stało.

Rozwój nadwzroczności prowadzi do zaburzeń widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Aby skorygować wadę wzroku, stosuje się soczewki kontaktowe lub okulary o mocy dodatniej, potocznie zwane „plusami„.

Na czym polega krótkowzroczność

Jest uznawana za najczęściej występującą wadę wzroku. Sytuacja wygląda tu zupełnie odwrotnie niż przy dalekowzroczności. Moc łamiąca układu optycznego oka jest zbyt duża lub gałka oczna posiada zbyt długą budowę względem mocy łamiącej. W efekcie promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką. Obraz na siatkówce staje się rozmazany i powoduje nieostre widzenie. Z tego względu osoby z krótkowzrocznością skarżą się na problemy z widzeniem przedmiotów daleko położonych.

Przy korekcji wzroku krótkowidza wykorzystuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Stosuje się typ soczewki rozpraszającej wklęsło-wypukłej o mocy ujemnej, którą określa się również jako „minusy„.

Co to jest astygmatyzm?

Często nazywany określeniem „niezborność„. Jest to wada wzroku, która polega na tym, iż moc łamiąca układu optycznego oka nie jest taka sama w każdym przekroju. Rogówka u astygmatyka ma wydłużony kształt zamiast okrągłego, co skutkuje powstaniem wady refrakcji. Oko o większej szerokości i mniejszej wysokości sprawia, że soczewka i rogówka nie skupiają światła w okrągłym obszarze rogówki. Wiązka światła wpadająca do oka ulega zniekształceniu, przez co obraz staje się zamazany.

Osoby dotknięte astygmatyzmem nie widzą ostro przedmiotów znajdujących się w każdej odległości. Oprócz niewyraźnego obrazu na co dzień charakterystycznym objawem jest zamazana widoczność podczas prowadzenia auta nocą. Wada ta może być korygowana za pomocą specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych. W tym przypadku stosuje się soczewki z cylindrami, czyli tzw. toryczne.

Prezbiopia – starczowzroczność i jej objawy.

Przez lekarzy określana również jako prezbiopia. Zgodnie ze swoją nazwą zwykle pojawia się wśród starszych, około 40. roku życia. Objawia się zaburzonym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Wystąpienie starczowzroczności uznaje się za naturalny skutek utraty elastyczności przez soczewkę wewnątrzgałkową. Choć proces jest nieodwracalny i wynika ze starzenia się organizmu, to właściwe okulary lub soczewki są w stanie zatrzymać postęp wady. Osoby z odpowiednio dobranymi modelami mogą bezproblemowo funkcjonować i widzieć ostry obraz.

Korekcji starczowzroczności dokonuje się na kilka sposobów. W zależności od stopnia zaawansowania wady konieczne jest wprowadzenie innych metod. Okulary jednoogniskowe służą do poprawienia widoczności obiektów znajdujących się bardzo blisko i są stosowane np. podczas czytania. Możliwe jest wykorzystanie także okularów dwuogniskowych lub progresywnych. W przypadku soczewek kontaktowych używa się modeli multifokalnych.