Blog

Triki na zimę dla okularników. Jak chronić wzrok i okulary podczas chłodniejszych dni

1.12.2023

Zima to czas magii, śniegu i przyjemnych wieczorów przy kominku. Jednak dla osób noszących okulary ta romantyczna aura może wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Mroźny wiatr, opady śniegu i wilgoć mogą sprawić trudności w utrzymaniu komfortu widzenia przez okulary. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie praktycznych trików, które pomogą okularnikom cieszyć się zimową aurą bez żadnych kłopotów związanych z okularami.

1. Wybierz właściwe okulary - sporty zimowe

Podczas zimy ważne jest, aby wybrać odpowiednie okulary, szczególnie jeśli uprawiasz sporty zimowe. Soczewki antyrefleksyjne mogą pomóc w redukcji odblasków od śniegu, co zwiększa komfort widzenia w jasnym od śniegu świetle.

2. Zabezpiecz okulary przed wilgocią

Wilgoć i para wodna mogą skraplać się na szkłach okularów, co utrudnia widzenie. Specjalne chusteczki czy spraye antyparowe mogą być skutecznym rozwiązaniem. Staraj się również unikać nagłych zmian temperatury, ponieważ mogą one sprzyjać parowaniu okularów. Dodatkowo, przechowywanie okularów w etui zabezpieczy je przed nagłymi zmianami temperatury i wilgocią.

3. Utrzymuj okulary w czystości

Regularne czyszczenie okularów jest kluczowe, zwłaszcza zimą, gdy są one bardziej narażone na zabrudzenia pochodzące z deszczu, śniegu czy błota. Używaj mikrofibry i specjalnych płynów do czyszczenia, aby utrzymać szkła w idealnej czystości. Dodatkowo, unikaj czyszczenia okularów przy użyciu koszulek, szalików lub innych materiałów, które mogą zarysować soczewki.

4. Noszenie odpowiednich nakryć głowy

Czapki czy kaptury mogą spowodować, że okulary będą parowały. Aby tego uniknąć, wybieraj nakrycia, które nie dociskają mocno okularów do twarzy. Dodatkowo, można zastosować specjalne taśmy lub opaski, które utrzymają okulary na miejscu, nie dopuszczając do przesuwania się podczas noszenia nakrycia.

5. Zapobiegaj zniszczeniom

Ostrożność podczas aktywności zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboard, jest niezbędna dla ochrony okularów. Etui lub specjalne paski na okulary mogą zapobiec przypadkowemu zgubieniu lub uszkodzeniu.

6. Dbaj o regularne badania wzroku

Zima to idealny czas na zadbanie o zdrowie oczu. Regularne badania wzroku pomogą w wczesnym wykryciu ewentualnych zmian, a tym samym zapobiegną poważniejszym problemom w przyszłości.

7. Stosuj odpowiednie płyny przeciwko parowaniu

Specjalne płyny antyparowe dostępne w sklepach optycznych stanowią świetne rozwiązanie w walce z parowaniem okularów zimą. Delikatnie nałóż niewielką ilość płynu na powierzchnię szkieł i starannie go rozprowadź, aby zapewnić długotrwałą ochronę przed parowaniem.

8. Unikaj długiego noszenia okularów na zewnątrz

Gdy nadchodzą wyjątkowo niskie temperatury, unikaj długotrwałego noszenia okularów na zewnątrz. Nadmierna ekspozycja na mróz może sprawić, że okulary będą bardziej podatne na zarysowania i pęknięcia.

9. Przemyśl wybór materiałów oprawek

Wybór materiałów oprawek ma znaczenie w warunkach zimowych. Niektóre materiały, takie jak metal, mogą być bardziej podatne na zmiany temperatury, co może wpłynąć na komfort noszenia okularów. Oprawki z tworzyw sztucznych mogą być bardziej odporne na warunki zimowe.

10. Unikaj czyszczenia okularów suchymi chusteczkami w przypadku zamarznięcia

Jeśli okulary zamarzną, unikaj czyszczenia ich suchymi chusteczkami lub tkaninami, ponieważ mogą one spowodować zarysowania soczewek. Zamiast tego, delikatnie przetrzyj okulary ciepłą, lekko wilgotną ściereczką lub zanurz je w letniej wodzie, aby stopniowo rozmrozić lodowatą warstwę.

11. Noś okulary przeciwsłoneczne

Pamiętaj, że promieniowanie uv występuje również zimą, a promienie słoneczne odbijające się od śniegu mogą być wyjątkowo kłopotliwe, a nawet powodować ból oczu. W ekstremalnie zimowych warunkach występuje tak zwana ślepota śnieżna, która jest niezwykle niebezpieczna. Pamiętaj więc o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem uv, które pomagają chronić oczy zimą, nie tylko w słoneczne dni.

12. Suche oczy zimą - jak możesz chronić wzrok

Zima to magiczny czas pełen uroku, ale dla naszych oczu może stanowić wyzwanie. Suchość oczu to powszechny problem, który nasila się podczas chłodniejszych miesięcy. Główne przyczyny tego nieprzyjemnego uczucia obejmują zmniejszoną wilgotność powietrza zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, gdzie mamy po prostu suche powietrze oraz sztuczne oświetlenie w większej ilości niż latem. W rezultacie możemy mieć uczucie piasku w oczach, pieczenie, a nawet zaczerwienienie. Jak więc możemy zadbać o nasze oczy w zimie? Istnieje kilka skutecznych rozwiązań. Po pierwsze, warto stosować profesjonalne krople nawilżające (tak zwane sztuczne łzy), aby utrzymać wilgotność w oku. Dodatkowo, regularne przerwy od pracy przy komputerze czy czytaniu mogą pomóc zmniejszyć napięcie oczu. Niezwykle istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody, która wpływa na ogólną wilgotność organizmu, w tym również oczu. Pamiętaj również o regularnym mruganiu! Ta rada może wydawać się dziwna, ale często o nim zapominamy, gdy spędzamy dłuższy czas przed komputerem lub z telefonem w ręce.

Nakrycie oczu okularami lub okularami przeciwsłonecznymi może dodatkowo pomóc w ochronie przed wiatrem i bezpośrednim działaniem zimnego powietrza. Pamiętając o tych prostych krokach, możemy skutecznie chronić nasze oczy przed suchością i nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z zimową aurą.

Podsumowanie

Zimą dbaj o to, by chronić oczy przed promieniowaniem uv. Noszenie okularów przeciwsłonecznych to świetny pomysł. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrem uv i wybieraj je w profesjonalnym salonie optycznym. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że twoje oczy są bezpieczne.

Dzięki tym prostym trikom można jednak bez problemu cieszyć się zimowymi urokami, jednocześnie zachowując komfort i klarowność widzenia. Zapraszamy do naszych salonów optycznych, gdzie nasi eksperci służą pomocą w doborze najlepszych rozwiązań dla Twoich okularów na zimę.

Strona główna
Ulubione
Koszyk