.jpg)
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób nosi okulary korekcyjne, a wady wzroku u dzieci coraz szybciej postępują, technologia produkcji szkieł okularowych również ewoluuje, zapewniając konsumentom jak najlepszą jakość i komfort widzenia.
Spis treści:
Soczewki asferyczne - co to za rodzaj szkieł?
Korzyści płynące z zastosowania soczewek asferycznych
Soczewki asferyczne - kiedy warto je wybrać?
Jaki producent produkuje szkła asferyczne?
Soczewki asferyczne - wady takiego rozwiązania
Soczewki asferyczne - co to za rodzaj szkieł?
Soczewki asferyczne różnią się od tradycyjnych soczewek sferycznych nie tylko wyglądem, ale również konstrukcją w jakiej zostały wykonane. Zamiast stałej krzywizny na całej powierzchni soczewki, szkła asferyczne posiadają powierzchnię asferyczną, która nie jest zrobiona z wycinka kuli, ale ma dużo bardziej zaawansowaną konstrukcję, często projektowaną w technologii "punkt po punkcie". Dzięki temu szkła asferyczne eliminują wiele problemów związanych z widzeniem w tradycyjnych soczewkach, takich jak zniekształcenia na obwodzie czy różnice w powiększeniach obrazu.

Korzyści płynące z zastosowania soczewek asferycznych
Głównym celem soczewek asferycznych jest poprawa właściwości optycznych okularów. Inaczej mówiąc soczewka asferyczna ma zapewnić ostre, stabilne i komfortowe widzenie, ale również spowodować, że wykonane okulary będą bardziej estetyczne. Do najważniejszych korzyści wynikających z używania asferycznych soczewek w okularach należą:
Zmniejszone zniekształcenia obrazu. Szkła okularowe asferyczne minimalizują zniekształcenia i aberracje obwodowe, zapewniając ostrzejsze i stabilniejsze widzenie na całej powierzchni soczewki. Zwykłe soczewki sferyczne mogą powodować zniekształcenia na obwodzie, zwłaszcza w przypadku dużych wad wzroku.
Cieńsze i lżejsze soczewki. Soczewki asferyczne mają płaski profil i zazwyczaj są cieńsze i lżejsze w porównaniu do soczewek sferycznych o tej samej mocy i wykonanych z tego samego materiału. To może poprawić komfort noszenia okularów, szczególnie u osób noszących korekcję okularową powyżej 2 dioptrii.
Estetyczny wygląd. Ze względu na ich płaski profil, soczewki asferyczne mogą wyglądać bardziej naturalnie w porównaniu do tradycyjnych soczewek sferycznych. Asferyczna konstrukcja minimalizuje efekt powiększenia (w soczewkach plusowych) bądź pomniejszenia (w soczewkach minusowych) oczu, który może być widoczny przy większych wadach wzroku, lub u osób posiadających różną korekcję na jednym i drugim oku.
Szersze pole widzenia. Asferyczne soczewki okularowe zapewniają szersze pole widzenia, zmniejszając powiększenie/pomniejszenie obrazu i minimalizując zniekształcenia na obwodzie. W standardowych soczewkach sferycznych jest jeden tzw. punkt centracji zamontowany na środku źrenicy, w którym ostrość widzenia jest najlepsza. W soczewkach asferycznych jest to pole centracji o znacznie większej średnicy, które zapewnia doskonałą ostrość widzenia. Może to być szczególnie korzystne w przypadku czynności, które wymagają dobrej świadomości obwodowej, takich jak jazda samochodem czy uprawianie sportu.
Soczewki asferyczne - kiedy warto je wybrać?
Asferyczne soczewki okularowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy poszukują doskonałej jakości i komfortu widzenia. Okulary korekcyjne w konstrukcji asferycznej docenią również wszyscy przywiązujący dużą wagę do wyglądu okularów. Szczególne znaczenie będą miały podczas doboru cienkich metalowych opraw, w których trudniej ukryć grubość soczewki, a także kiedy decydujemy się na duże oversize'owe modele - soczewka asferyczna zagwarantuje szerokie pole widzenia, bez efektu pływania obrazu. Ponadto o zmianie klasycznych sferycznych soczewek na te asferyczne powinien pomyśleć każdy, komu zależy na tym, by dobrze prezentować się w okularach bez względu na wielkość wady refrakcji. Niewątpliwie największą zmianę po zastosowaniu soczewek asferycznych dostrzegą osoby o dużych wadach wzroku, posiadające wysoki astygmatyzm, różnicę w korekcji między okiem prawym i lewym (większą niż 1 dioptria), a także wszyscy, którzy wymagają korekcji nadwzroczności. Te osoby najsilniej doświadczają na co dzień zjawiska zniekształcenia i zamazania obrazu przy patrzeniu przez peryferyjne części sferycznych szkieł.
.jpg)
Jaki producent produkuje szkła asferyczne?
Asferyczne soczewki okularowe można znaleźć u większości producentów oferujących szkła okularowe. Należy pamiętać jednak, że mogą się one różnić między sobą. W przypadku soczewek asferycznych najczęściej mamy do czynienia z technologią wykonania freeform - czyli w chwili obecnej najbardziej dokładną metodą wykonania soczewek okularowych.
W tej technologii wykorzystuje się precyzyjne maszyny w połączeniu ze specjalnym programem obliczeniowym, tak by zaprojektować soczewkę okularową "punkt po punkcie". Pozwala to na dużą indywidualizację soczewek i maksymalne dostosowanie ich do konkretnego pacjenta i jego potrzeb wzrokowych. Technologia freeform pozwala na wykonanie powierzchni soczewki z dokładnością do 0.01D. Asferyczne szkła okularowe mogą występować w wersji pojedynczej lub podwójnej afery. Soczewki podwójnie aferyczne mają obie powierzchnie zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną zaprojektowane w asferycznej konstrukcji, dzięki czemu w znacznym stopniu redukują pomniejszenia/powiększenia obrazu i zapewniają szersze pole widzenia.
Na szczególną uwagę zasługują soczewki Impression firmy Rodenstock, które zapewniają w pełni indywidualne szkła okularowe, idealnie dopasowane do wybranej oprawy (uwzględniają parametry oprawy takie jak vertex - odległość oprawy od rogówki, kąt pantoskopowy - kąt nachylenia oprawy i kąt krzywizny oprawy), co zapewnia naturalne postrzeganie obrazu w każdym kierunku spojrzenia i zdecydowanie lepszą jakość widzenia. Soczewki Impression będą dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających okulary o dużej mocy, ale również dla wszystkich tych, którzy cenią szerokie pole widzenia i maksymalny komfort noszenia okularów.
Soczewki asferyczne - wady takiego rozwiązania
Mimo, że soczewki asferyczne mają wiele zalet i dla wielu klientów będą one najlepszym rozwiązaniem nie są zupełnie pozbawione wad. Przed podjęciem decyzji o wyborze soczewek asferycznych należy pamiętać o tym, że takie soczewki są bardziej płaskie, co czasem może powodować zauważalne odbicia od powierzchni soczewki, aby tego uniknąć należy zawsze stosować wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne.
Mimo tego, że szkła asferyczne pozostawiają dużo większy wybór opraw niż standardowe sferyczne soczewki należy pamiętać, że nie zawsze będzie można je zamontować do opraw sportowych, mocniej zakrzywionych, ponieważ znacznie bardziej płaska soczewka może rozpychać mocno zakrzywioną oprawę. O tym, czy konkretne soczewki można wstawić do danej oprawy decyduje zawsze optyk w salonie optycznym na podstawie mocy okularowych pacjenta, parametrów oprawy i możliwej krzywizny bazowej soczewki.
Podsumowanie
Dobór soczewek okularowych uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaka jest wada wzroku i jakie będzie przeznaczenie okularów. Dlatego przed wyborem konkretnych szkieł okularowych umów się na badanie wzroku u optometrysty w jednym z salonów Family Optic, gdzie specjalista sprawdzi ostrość widzenia i inne parametry układu optycznego i dobierze taki rodzaj soczewek okularowych, który zapewni ostre i komfortowe widzenie. Aby okulary z soczewkami asferycznymi dobrze spełniały swoją funkcję konieczne jest również wykonanie precyzyjnych pomiarów rozstawu źrenic i wysokości montażu, a czasem niezbędne jest również sprawdzenie wszystkich parametrów oprawy.