 (1).jpg)
Nosisz okulary? Z pewnością narzekasz na parujące soczewki okularowe. Narzeka na nie bardzo wiele osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka naprawdę skutecznych sposobów na parujące okulary.
Dlaczego okulary parują?
Parowanie okularów potrafi uprzykrzyć nam życie w naprawdę wielu sytuacjach. Nawet podczas wykonywania tak prostych czynności jak picie gorącej kawy lub herbaty, albo otwieranie zmywarki. Największym utrapieniem jest w mroźne, zimowe dni. Daje się we znaki podczas wychodzenia z ciepłych pomieszczeń na zewnątrz oraz na odwrót. Wiele osób narzekało także w czasie obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych.
Zaparowane okulary mogą być dla nas niebezpieczne, ponieważ znacznie ograniczają widoczność. A w takiej sytuacji o wypadek nietrudno.
Zastanawiasz się zapewne, dlaczego okulary parują? Zachodzą one mgłą z powodu zjawiska fizycznego, jakim jest kondensacja wodna. Para wodna z otoczenia w którym się znajdujesz osiada na zimnej powierzchni, następnie schładza i zamienia w maleńkie kropelki płynu, które powodują zamglenie na okularach.
Z jakiego powodu okularu parują? Jest wiele sytuacji w jakich doświadczymy tego zjawiska:
w czasie ciepłej kąpieli,
podczas ćwiczeń na siłowni,
przy wychodzeniu z ogrzewanego pomieszczenia na mróz i odwrotnie,
w czasie treningu na świeżym powietrzu,
w czasie otwierania gorącej zmywarki lub piekarnika,
podczas noszenia maseczki ochronnej,
pijąc ulubiony gorący napój.
Zabezpiecz okulary przed parowaniem - sposoby
Płyn do okularów przeciw parowaniu pomoże Ci uporać się z problemem w profesjonalny sposób. Kupisz go w salonie optycznym (a także w naszym sklepie internetowym). Spray anti-fog pomoże Ci zachować szkła okularowe w dobrej kondycji w każdej sytuacji. Z jego pomocą nie tylko zabezpieczysz szkła przed parowaniem, ale i dokładnie je wyczyścisz.
W salonach optycznych dostępne są także ściereczki do okularów przeciw parowaniu. Można ich używać wielokrotnie, są nasączone specjalnym płynem, który przeciwdziała kondensacji pary na powierzchni okularów. Efekt może utrzymać się do 72 godzin od przetarcia soczewek okularowych ściereczką.
Domowe sposoby na parowanie okularów? Pierwszym z nich jest umycie szkieł okularowych wodą i mydłem. Możesz również sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Po dokładnym umyciu szkieł okularowych, odstaw okulary do wyschnięcia, a następnie przetrzyj je ściereczką z mikrofibry. Dlaczego mydło jest skutecznym sposobem na walkę z zaparowanymi szkłami? Zmniejsza ono napięcie powierzchniowe i skroplone cząsteczki wody nie zatrzymują się na nich.
Drugim skutecznym sposobem jest sięgnięcie po glicerynę. Warto pokryć nią wierzchnią warstwę okularów korekcyjnych. W tym celu należy zwilżyć nią ściereczkę z mikrofibry, a następnie przetrzeć wewnętrzną i zewnętrzną stronę okularów. Później należy sięgnąć po suchą ściereczkę, którą polerujemy oraz czyścimy szkła okularów. Robimy to do momentu, gdy zniknie z nich powierzchni widoczna glicerynowa warstwa. Co istotne, glicerynę w niewielkiej buteleczce kupisz w każdej aptece.
Czego unikać - obalamy mity!
Często pojawiającym się w internecie mitem dotyczącym zabezpieczenia okularów przed parowaniem jest stosowanie do ich czyszczenia pianki do golenia. To chybiony pomysł, ponieważ w jej składzie można znaleźć wiele substancji, które mogą uszkodzić zewnętrzne powłoki antyrefleksyjne soczewki. Przykładowo może być to alkohol, ostre drobinki, substancje zapachowe. Drugą kwestią jest to, że by ro działanie było skuteczne, na powierzchni szkieł należy zostawić trochę produktu. To znowu wzmaga ich szybsze brudzenie.
Zabezpiecz się przed problemem kupując soczewki okularowe z odpowiednią powłoką uszlachetniającą
Mało kto wie o tym, że o problemie parujących szkieł można pomyśleć już na etapie kupowania okularów. Wystarczy w salonie optycznym wybrać szkła okularowe, które mają zestaw powłok uszlachetniających.
Powłoka hydrofobowa sprawia, że cząsteczki wody nie przywierają w łatwy sposób do zabezpieczonej nią powierzchni okularów. Dzięki temu minimalizujemy efekt parowania, a jeśli już okulary korekcyjne parują, to bardzo szybko następuje odparowanie powierzchni soczewek okularowych. Znacznie szybciej, niż jak nie ma takiej soczewki.
Dzięki pandemii powstały inteligentne soczewki okularowe z właściwościami hydrofilnymi. Ten nowoczesny produkt ma za zadanie wspomóc nas w walce z sytuacjami, w których następuje wzmożone parowanie okularów. Właśnie w takim celu powstała powłoka antyrefleksyjna FogLessCoat (FLC). Ma ona właściwości hydrofilne. Efekt? Zapobiega tworzeniu zamglenia na soczewkach. Do soczewek ponadto dodawany jest preparat, który wspomaga efekt ochrony przed zaparowaniem.
Te dwa profesjonalne sposoby warto mieć na uwadze podczas wyboru odpowiednich szkieł okularowych. Pomogą nam nawet w dni, w które trzeba sięgnąć po maseczki.
Okulary korekcyjne a maseczka - jak ją nosić, by zabezpieczyć okulary przed parowaniem?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że w naszych torebkach na stałe zagościły maseczki ochronne, po które sięgamy w celu zabezpieczenia się przed zarażeniem w miejscach publicznych. Mimo zniesienia nakazu ich noszenia, wiele osób z nich nadal korzysta. W jaki sposób je założyć, by okulary korekcyjne nie parowały? Ważne jest by maseczka ochronna przylegała do twarzy. Szczególnie w górnej części maski, tuż pod oczami.
Niektóre osoby uszczelniają ją w tym miejscu stosując taśmę dwustronną. To sprawdzony sposób lekarzy. Na maseczkę nakładasz okulary korekcyjne.
Zakup okularów to poważna inwestycja. Dlatego warto starać się dbać o szkła okularowe tak, by sługo służyły osobie, która sięga po okulary. Codzienne funkcjonowanie może być znacznie prostsze dzięki tym kilku prostym zabiegom, które opisaliśmy w niniejszym tekście. Warto wdrożyć powyższe metody w życie, a długo będziesz się cieszyć optymalnym stanem Twoich okularów. Jeśli zatem chcesz zapobiec parowaniu okularów, wprowadź te skuteczne sposoby w rutynę dnia i tygodnia.