 (1).jpg)
Opuchnięte oczy rano to problem wielu osób. To efekt długiego czasu spędzonego przed monitorem komputera i smartfona, niewyspania, złej diety. Czasami są objawem alergii lub stanów zapalnych. Niezależnie od powodu ich pojawienia się, warto z nimi walczyć, by cieszyć się pięknym wyglądem o każdej porze dnia i nocy.
Przyczyny opuchniętych powiek
Opuchnięte oczy rano to efekt, który występuje na powiece. Jest bardzo powszechną dolegliwością, która dopada zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nie powinna być powodem do niepokoju, ale oczywiście bywa uciążliwa.
Najczęstsze przyczyny opuchlizny to:
stan po urazie oczu,
obecność ciała stałego w oku,
cukrzyca,
tarcie oka,
długotrwały płacz,
alergia i atopowe zapalenie skóry,
nieprawidłowa dieta,
stan zapalny (przykładowo zapalenie spojówek, gradówka, zapalenie brzegów powiek),
ukąszenie owada.
Bardzo często powieki puchną od płaczu. Jednocześnie oczy robią się czerwone i są mocno podrażnione, często towarzyszy temu ból głowy. Dobra informacja jest taka, że można się z nimi bardzo szybko uporać. Wystarczą zimne okłady pod oczy.
Opuchnięte oczy o poranku mogą być efektem nieprawidłowej diety. Jeśli narzekasz na tą przypadłość rano, po wstaniu z łóżka, przyjrzyj się swojej diecie. Przyczyną może być zbyt wiele soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje problemy z cyrkulacją limfy. Gdy ta nie chce krążyć, może pojawiać się opuchlizna, co ważne, nie tylko pod oczami.
Warto również uważnie przyjrzeć się kosmetykom, których na co dzień używamy. Mogą one bowiem mieć w swoim składzie preparat, który wywołuje reakcję alergiczną albo minęła data ważności kosmetyku.
Czasami jest to problem związany z genetyką. W takim wypadku Twoi bliscy prawdopodobnie będą również mieli z nim problem.
Jeśli wykluczysz wszystkie wspomniane tu przyczyny, warto wybrać się do lekarza specjalisty lub ogólnego. Opuchlizna oczu może bowiem być objawem znacznie poważniejszych problemów, związanych z chorobami nerek, zapaleniem zatok, niewydolnością krążenia. Warto zrobić kompleksowe badania, by to wykluczyć.
Domowe sposoby na opuchnięte oczy
Istnieje wiele skutecznych sposobów na opuchnięte oczy, wiele z nich stosowały już nasze babcie. Dlatego nie martw się, jak zauważysz problem nie musisz od razu biec do apteki lub drogerii, możesz sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na opuchnięte powieki:
okłady z herbaty - to najpopularniejszy, a zarazem bardzo skuteczny sposób na opuchnięte oczy. Możesz sięgnąć po zwykłą, czarną herbatę, zieloną herbatę, rumianek, napar z nagietka lub lipy. Potrzebne Ci będą także waciki kosmetyczne, które nasączysz naparem i przyłożysz na oczy. Dzięki nim oczy przestaną piec i szybko zregenerują się.
kompresy z kawy - zapewnią one Twoim oczom jaśniejszy wygląd, a ponadto obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk. Waciki zanurzone w kawie możesz zamrozić i sięgać po nie, gdy zaistnieje potrzeba.
okład z plasterków lub soku świeżego ogórka - na powieki kładziemy plasterki ogórka lub wacik kosmetyczny nasączony sokiem z ogórka. By efekt był widoczny, należy trzymać je przez ok 20 minut.
okład z tartych ziemniaków - zetrzyj na tarce jednego ziemniaka, odciśnij sok, a pozostałą masę rozprowadź na powiekach i trzymaj tak przez 30 minut. Później dokładnie przemyj twarz ciepłą wodą.
kompresy pod oczy z aloesu - do jego wykonania potrzebny Ci będzie blender, woda i żel z aloesu. Zmiksuj te 2 składniki w proporcjach 1:1 i przelej przez sitko. Zamocz w nim kompresy i daj pod oczy. Wadą rozwiązania jest fakt, że niektórych aloes uczula.
masaż kostkami lodu - to sposób na szybką pomoc na opuchnięte oczy. Pamiętaj, że kostki lodu należy owinąć w płócienną chusteczkę. Dobrą alternatywą może być schłodzona w zamrażalniku łyżka stołowa albo kamienie gua sha. Warto pamiętać, że nie można przykładać lodu bezpośrednio do skóry, bo grozi to odmrożeniem jej.
Sposoby na opuchnięte oczy z drogerii lub apteki
Jeśli problem z opuchniętymi oczami często do Ciebie wraca, warto pomyśleć o specjalnych żelowych okularach schłodzonych w lodówce. Mają one podobne działanie jak herbata. Wybierz taką opaskę, która nie ma otworków na oczy. Właśnie ona najlepiej spełni swoją rolę, pomoże na zmęczone oczy i spuchnięte powieki.
Drugim, skutecznym sposobem jest specjalny żel na powieki lub krem pod oczy. Ten kosmetyk potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Można je stosować zamiast żelowych okularów w momencie, gdy nie mamy dużo czasu. Wybieraj produkty, które mają wyciąg z nagietka, miłorzębu japońskiego, arniki, skrzypu lub bluszczu.
Przynoszącym ulgę wsparciem mogą także okazać się nawilżające krople do oczu. Czasami warto również sięgnąć po krem lub żel ze świetlikiem - dostępne są bez recepty.
Czego unikać, gdy borykamy się z problemem opuchniętych oczu
W pierwszej kolejności warto zrezygnować z długich, gorących kąpieli, ponieważ nie ułatwiają one cyrkulacji limfy i krwi. Ciepło spowoduje, że Twoje naczynia krwionośne i limfatyczne będą rozszerzone. Napłyną do nich płyny ustrojowe, co będzie nasilało problem.
Odstaw na bok wszelkie tłuste i ciężkie kremy do twarzy. Mają one działanie zatrzymujące wodę w skórze i ich stosowanie może sprawić, że problem się nasili. Unikaj również kremów przeciwzmarszczkowych, ponieważ mogą one podrażniać skórę wokół oczu.
Złe działanie mają także preparaty, które mają składniki ułatwiające eksfoliację, przykładowo: alfa-hydroksykwasy (glikolowy, mlekowy), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Mogą działać podrażniająco na delikatną skórę wokół oczu.
Niezależnie od tego, na który z powyższych sposobów na podpuchnięte oczy sięgniesz, warto pamiętać jeszcze o tym, że przyczyną problemu często jest zła dieta. Odstaw na bok niezdrowe przekąski! Problematyczny jest również brak snu i to, że wiecznie nie masz czasu. Zadbaj o siebie, śpij 7-8 godzin na dobę, a to również pomoże zlikwidować worki pod oczami.