Blog

Okulary jednoogniskowe – co to jest i dla kogo są przeznaczone?

8.08.2022

Okulary jednoogniskowe – co to znaczy? To nic innego jak szkła, które na całej powierzchni mają stałą moc. Służą do korygowania takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. 

Spis treści
1. Okulary jednoogniskowe – co to jest i jak działają?
2. Okulary jednoogniskowe – dla kogo są przeznaczone?
3. Okulary jednoogniskowe – o czym warto pamiętać?
4. Okulary jednoogniskowe – o tym musisz pamiętać

Okulary jednoogniskowe – co to jest i jak działają?

Nieodpowiednia higiena oczu, złe oświetlenia i wiele godzin spędzonych przed komputerem sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Część osób boryka się z brakiem ostrości widzenia na bliższe odległości, a pozostali mają problemy z widzeniem z daleka. Niektórzy skarżą się na problemy zarówno z jednym, jak i drugim. Rozwiązanie jest proste – wystarczy odpowiednio dobrać szkła korekcyjne.

Do korekcji tylko jednej wady służą okulary jednoogniskowe. Co to jest i na czym dokładnie polega ich działanie? To jedne z najczęściej wybieranych soczewek. Mają one stałą moc na całej powierzchni. Co to znaczy? Otóż mogą one korygować jedną wadę. Stosuje się je w przypadku korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. To najchętniej wybierane soczewki, dlatego nazywane są też potocznie klasycznymi.

Sprawdź również: Okulary progresywne, jak wybrać ?

Szkła jednoogniskowe – różne konstrukcje i materiały wykonania

Szkła jednoogniskowe są podstawą w korygowaniu wad wzroku. Nie oznacza to jednak, że jest ich tylko jeden rodzaj. Takie szkła jednoogniskowe mogą być wykonane z różnych materiałów oraz mogą posiadać różną konstrukcję.

Najbardziej popularne są szkła o konstrukcji sferycznej. Szkła są wówczas wycinkiem kuli, czyli na całej swojej powierzchni mają jednakowy promień krzywizny. Tego typu szkła polecane są dla osób z mniejszą wadą wzroku. 

Wyróżniamy także konstrukcję asferyczną okularów jednoogniskowych. Co to jest i kiedy stosuje się takie szkła?  Soczewki asferyczne są bardziej płaskie, dzięki czemu okulary wyglądają bardziej estetycznie. Wypłaszczenie powierzchni to także lepsze widzenie użytkowników. Przy bardzo dużej wadzie dalekowzroczności stosuje się też szkła lentikularne, które są wypukłe tylko na środku. Wówczas centralna część szkieł daje najlepszy obraz, przy jednocześnie cienkich szkłach. 

Do korekcji zaburzeń widzenia obuocznego stosuje się szkła jednoogniskowe pryzmatyczne, które stosuje się w przypadku podwójnego widzenia i zeza. 

Okulary jednoogniskowe dostępne są także z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu masz pewność, że od Twoich szkieł w mniejszym stopniu będzie odbijało się światło niż w przypadku standardowych szkieł. Z powodzeniem dostaniesz także takie szkła przyciemniane lub barwione. 

Okulary jednoogniskowe – dla kogo są przeznaczone?

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Najczęściej dolegliwości te dotyczą niewyraźnego widzenia z bliska lub daleka. W takiej sytuacji, gdy wada wzroku dotyczy problemu z widzeniem w jednej odległości, można zastosować okulary jednoogniskowe. W ten sposób poprawisz komfort Twojego widzenia. Takie okulary stosuje się do w przypadku problemów z niewyraźnym widzeniem z bliska oraz z daleka. 

Wybór takich szkieł jest także dobrą opcją dla osób cierpiących na astygmatyzm. Choć sam astygmatyzm nie jest chorobą, to jednak powoduje, że osoby cierpiące na tę wadę wzroku widzą zamazane, nieostre kąty oraz rozmyte kontury. 

Okulary jednoogniskowe do bliży

Problem z czytaniem, wyraźnym widzeniem podczas pisania? Wiele osób cierpi na niewyraźne widzenie z bliska. Wówczas trzeba zastosować okulary jednoogniskowe do bliży. Co to są okulary jednoogniskowe do bliży? Często nazywane są one także okularami do czytania, a to ze względu na ich przeznaczenie. Jak sama nazwa wskazuje, takich szkieł używamy tylko do czytania lub pisania – czyli czynności, które wykonujemy w dystansie ok. 45 cm. Szkła do czytania są nieco grubsze na krańcach. Ich ogromną zaletą jest to, że nosisz je tylko w określonych sytuacja. Nie należy nosić ich stale. To bardzo ważne, ponieważ nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować poważne problemy ze wzrokiem. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Okulary jednoogniskowe dla krótkowidza

Co to są okulary jednoogniskowe dla krótkowidza? Używa się ich do korekcji wady wzroku polegającej na niewyraźnym widzeniu z daleka, czyli krótkowzroczności. Dlaczego przedmioty znajdujące się daleko są rozmazane? Promienie światła, które wpadają do oka, załamują się tuż przed siatkówką i właśnie dlatego nie przedmioty w oddali nie są już tak charakterystyczne. Dla klasycznej dali stosuje się soczewki, które inaczej nazywamy minusowymi. Takie okulary są najgrubsze w środkowej części szkła. 

Nadwzroczność – soczewki jednoogniskowe rozwiązaniem problemu

Drugim problemem związanym z jakością widzenia jest nadwzroczność. Osoba z taką wadą widzi dobrze, ale do pewnej odległości lub na każdą odległość, ale cierpi na częste bóle. Dzieje się tak, ponieważ wiązki światła skupiają się za siatkówką. Wówczas oko samo nadmiernie pracuje, aby promienie świetlne skupiły się w odpowiednim miejscu. Osoba nadwzroczna widzi prawidłowo, ale kosztem ciągłej pracy oczu. Zastosowanie okularów dodatnich powoduje, że obraz powstanie prawidłowo, a oko będzie mogło odpocząć. W ten sposób to, co widzisz, staje się ostre i wyraźne. 

Okulary jednoogniskowe – o czym warto pamiętać?

Wybór okularów powinien być zawsze przemyślany. Same szkła to bardzo indywidualny zakup, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z tematem i wybrać się do zaufanego salonu optycznego. W Family Optic posiadamy specjalistów z dziedziny optyki, którzy chętnie podpowiedzą i doradzą w wyborze formy korekcji wzroku. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej pojawiających się pytań. Na czym się skupić przy wyborze okularów? Podpowiadamy!

Okulary jednoogniskowe a dwuogniskowe – na czym polega różnica?

Na rynku znajdziesz wiele fachowych terminów związanych ze szkłami. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie odnośnie do tego, jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi soczewkami a tymi jednoogniskowymi. Przede wszystkim najczęściej można spotkać się z nazwą szkła dwuogniskowe. Okulary jednoogniskowe a dwuogniskowe – jaka jest podstawowa różnica? Otóż te pierwsze skierowane są do korygowania jednej wady wzroku, a szkła dwuogniskowe podzielone są na dwie części. Mogą być stosowane zarówno do bliży, jak i dali. 

Okulary jednoogniskowe a progresywne – jaka jest różnica między nimi?

Wiele osób zastanawia się także nad wyborem okularów progresywnych. Tutaj różnica pomiędzy jednym a drugim typem szkieł jest podobna, jak w przypadku tych dwuogniskowych. Różnica pomiędzy okularami jednoogniskowymi a progresywnymi polega na tym, że te drugie przeznaczone są dla osób, które mają dodatkowy problem z ostrym widzeniem tego co jest blisko. Górna część szkieł przeznaczona jest do dali, środkowa do pośrednich odległości, a dolna do bliży. Przejście pomiędzy poszczególnymi częściami szkła jest płynne i niewidoczne gołym okiem na soczewkach okularów. 

Czy okulary jednoogniskowe do dali trzeba nosić cały czas?

Tak, okulary do dali nosimy cały czas. Dla osób cierpiących na krótkowzroczność czy nadwzroczność okulary są niezbędne zarówno do czytania, jak i prowadzenia auta, oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. W ten sposób chronimy oczy przed nadmiernym wysiłkiem. Dodatkowo nosząc takie soczewki cały czas, układ optyczny pracuje jak układ oka miarowego. Co to oznacza? Dzięki okularom jednoogniskowymi do dali Twój układ będzie pracował tak, jakby nie potrzebował korekcji.

Czy można kupić gotowy wyrób okularów jednoogniskowych, czy lepiej wykonać je na zamówienie?

Gotowe okulary znajdziesz w wielu miejscach, w aptekach, nawet w sklepach z artykułami higienicznymi. Czy warto ich używać? Nie. Takie okulary posiadają szkła o tej samej mocy. Ich różnica jest co 0,25 dioptrii, co powoduje, że takie okulary nie są dopasowane do faktycznej wady wzroku. Rzadko się zdarza, że na jednym i drugim oku występuje taka sama wada. W efekcie noszenie takich soczewek może powodować jeszcze większe pogłębienie problemu, przemęczenia oczu, bólu głowy. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamówienie soczewek jednoogniskowych dopasowanych indywidualnie do Twoich potrzeb. Dlatego wybierz się do salonu optycznego i miej gwarancję, że Twój wzrok jest w dobrych rękach!

Czy mając dużą wadę wzroku, będę nosić grube szkła jednoogniskowe?

Nie, w tym celu powstały właśnie soczewki o wyższym indeksie, czyli cieńsze od standardowych. W zależności, jaki wariant szkieł indeksowanych wybierzesz,  Twoje okulary mogą być cieńsze nawet o 30%. Dzięki temu możesz cieszyć się estetycznymi okularami. Są one także lżejsze. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób zmagających się z dużą wadą wzroku.


Polecamy również: Okulista, optometrysta czy optyk?

Okulary jednoogniskowe – o tym musisz pamiętać 

Spędzanie czasu przed ekranem telefonu, wiele godzin pracy przy komputerze lub genetyczne warunki mogą sprawić, że Twój wzrok będzie potrzebował dodatkowego wsparcia w postaci szkieł kontaktowych. Masz problem z czytaniem lub pisaniem, a może nie widzisz wyraźnie z daleka? To pierwszy sygnał do tego, żeby wybrać się do optometrysty po dobór odpowiednich okularów. Soczewki powinny być dopasowane pod Twoje indywidualne potrzeby. 

Przy astygmatyzmie, krótkowzroczności lub dalekowzroczności najczęściej stosuje się okulary jednoogniskowe. Co to znaczy i jak są one zbudowane? Takie szkła posiadają jednakową moc na całej swojej powierzchni. Mogą one posiadać różną budowę w zależności od wielkości wady wzroku. Dla osób z mniejszym problemem stosuje się szkła jednoogniskowe sferyczne. Jeśli jednak Twoja wada jest większa, to możesz zdecydować się na soczewki asferyczne, które są cieńsze. Dzięki temu nie musisz nosić grubych szkieł. 

To o czym musisz pamiętać, to fakt, żeby zawsze wybierać okulary pod Twoje potrzeby i problemy. Dlatego kupuj szkła w sprawdzonych salonach optycznych. W Family Optic nie tylko pomożemy Ci w wyborze najlepszych soczewek, ale także wykonamy badania oczu i sprawdzimy, jak dużą wadę wzroku posiadasz. U nas znajdziesz największy wybór szkieł jednoogniskowych zarówno do dali, jak i bliży i astygmatyzmu.
Strona główna
Ulubione
Koszyk