
Historia soczewek sięga już czasów renesansu. Ich koncepcję miał jako pierwszy Leonardo da Vinci, ale dopiero w 1801 powstał ich prototyp. W 1887 roku niemiecki szklarz wykonał na zlecenie lekarza soczewkę, która uchroniła jego pacjenta przed utratą oka. Od tego momentu kontaktologia wciąż się rozwija, a prace nad idealnym materiałem trwają do dziś.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Soczewki produkowane współcześnie najczęściej wykonywane są z materiałów silikonowo- hydrożelowych. Wyróżniają się one elastyczną strukturą i dopasowują się do kształtu oka, także charakteryzuje je wysoka przepuszczalność dla tlenu. Z kolei soczewki twarde polecane są osobom, które cierpią na skomplikowane wady wzroku.
Ze względu na budowę wyszczególniamy soczewki:
soczewki sferyczne – do korekty krótko- i dalekowzroczności,
soczewki toryczne – dla osób z astygmatyzmem,
soczewki multifokalne – korygują starczowzroczność.
Z kolei w zależności od stylu życia w ofercie znajdziemy też soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne. Soczewek nie powinno się jednak dobierać samemu, a należy skorzystać z pomocy okulisty lub optometrysty. Istnieją pewne przeciwskazania do noszenia soczewek kontaktowych: przewlekłe stany zapalne rogówki, jaskra czy zespół suchego oka. Tylko wykwalifikowany specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wykonanego badania stwierdzi, jaki rodzaj soczewek jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.
Okulista zapozna Cię z zasadami użytkowania soczewek i dbania o nie. Prawidłowa pielęgnacja jest bowiem bardzo ważna – dzięki temu możesz cieszyć się zdrowymi oczami. Pamiętaj również o regularnej wymianie szkieł kontaktowych i kontrolnych wizytach u specjalisty.
Soczewki kontaktowe umożliwiają korekcję wzroku bez konieczności noszenia okularów. Są one wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, docenianym przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia i uprawiające różnego typu dyscypliny sportowe. Z powodzeniem korygują one różne typy wad wzroku i mogą być noszone prawie przez każdego. Jednak wciąż istnieje wiele kwestii wymagających wyjaśnienia i budzących pewne wątpliwości wśród użytkowników soczewek kontaktowych.
Czy można korzystać z soczewek kontaktowych przy niskich temperaturach?
Czy noszenie szkieł kontaktowych przy minusowych temperaturach jest bezpieczną opcją? Czy może lepiej wybrać wtedy okulary korekcyjne? Te właśnie pytania często zadają sobie użytkownicy soczewek, dlatego postanowiliśmy rozwiać te wątpliwości.
Soczewki kontaktowe w znacznej części składają się z wody, i w przypadku wielu z nich, woda stanowi ponad 50 % ich masy. Dodatkowo przylegają one bezpośrednio do oczu, a więc są stale ogrzewane przez nasze naturalne ciepło. Można je zatem bez obaw nosić zarówno zimą (nawet przy kilkunastu stopniach poniżej zera), jak i latem. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że mroźne powietrze jest zazwyczaj suche, podobnie jak to w ogrzewanym pomieszczeniu. Może to powodować pewien dyskomfort podczas użytkowania soczewek kontaktowych.
W mroźne dni warto mieć pod ręką nawilżające krople oczu, które przynoszą ulgę w takich sytuacjach. Natomiast jeśli soczewki podczas mrozu znajdują się w opakowaniu lub pojemniku i nie mają bezpośredniego dostępu do ciepła, mogą wówczas ulec uszkodzeniu. Trzeba wtedy odpowiednio zabezpieczyć pudełko z soczewkami, aby zapewnić ochronę przed ujemną temperaturą.
Kiedy soczewki sprawdzą się lepiej, niż okulary?
Okazuje się, że soczewki kontaktowe nadadzą się na sezon zimowy w większym stopniu, niż tradycyjne okulary. Podczas mrozów wilgotność powietrza spada, a przez to staje się ono nieprzyjemne dla Twoich oczu. Powietrze zimą jest bardzo suche, dlatego użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu i korzystać z kropli nawilżających.
Oprócz tego zwróć szczególną uwagę na rodzaj płynu do czyszczenia soczewek. Może on pomóc w zapewnieniu jeszcze lepszego poziomu nawilżenia. Jakie jednak są plusy korzystania z soczewek zimową porą? Przede wszystkim na soczewkach nie osadza się para wodna, a przecież zaparowane szkła do jeden z najbardziej irytujących aspektów noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz, ale też gdy pijemy gorącą herbatę lub nosimy maseczkę na twarzy. Soczewki kontaktowe nie parują i pozwalają zapomnieć o tym niekomfortowym problemie.
Ponadto nie osadza się na nich padający deszcz i śnieg, a przy niesprzyjającej aurze jest to bardzo duża zaleta. Podczas opadów widoczność znacznie się pogarsza w okularach, dlatego trzeba co chwilę przecierać szkła, rezygnując na ten czas z korekcji wzroku. Jednak trzeba wyraźnie podkreślić, że ciągła zmiana temperatury (przemieszczanie się z chłodnego powietrza do ciepłego pomieszczenia) nie ma większego wpływu na szkła kontaktowe.
Soczewki kontaktowe umożliwiają też ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Zimą słońce bywa równie dokuczliwe, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Osoby korzystające z okularów muszą najpierw je zdjąć, aby móc założyć okulary przeciwsłoneczne. Natomiast będąc w soczewkach kontaktowych, możesz bez problemu użyć okularów przeciwsłonecznych. Niektóre z nich zawierają też filtr UV, który dodatkowo wspomaga ochronę wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Co ważne, jest to tylko dodatkowa ochrona – szkła kontaktowe nie chronią całkowicie oczu przed promieniowaniem. Dlatego też zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne lub specjalne gogle.
Sportowi użytkownicy soczewek na pewno docenią ten typ korekcji wzroku. Szkła kontaktowe świetnie się sprawdzą podczas wypadu na narty czy snowboard. Oprócz funkcji korekcji wzroku gwarantują też pełną swobodę ruchów i szerokie pole widzenia. Nie będą też przeszkadzały w założeniu gogli.
Miłośnicy aktywności zimowych powinni pomyśleć o zakupie soczewek kontaktowych, które dobrze nawilżają oczy przez cały dzień. Dobrym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, wykonane są za pomocą nowoczesnej technologii. Składają się z silikonu i hydrożelu, które zapewniają oczom większy komfort i swobodę. Zima nie jest taka straszna dla użytkowników soczewek kontaktowych, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka!
Soczewki na zimę – o czym trzeba pamiętać?
Podsumowując, z soczewek kontaktowych możesz korzystać praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych i o dowolnej porze roku. W trakcie zimy ciągła zmiana temperatury nie ma wpływu na szkła kontaktowe. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych soczewki kontaktowe nie będą sprawiały takiego problemu, jak zwykłe okulary, ponieważ nie osadzają się na nich krople deszczu czy płatki śniegu.
Wiele osób zastanawia się, czy noszenie soczewek kontaktowych zimą jest bezpieczne dla oczu. Zima stanowi pewne wyzwanie dla narządu wzroku, ale stosując się do pewnych zasad, możesz odpowiednio zadbać o oczy. Soczewki są produktami, które częściowo składają się z wody, stąd niektórzy obawiają się, że mogą one zamarznąć. Na szczęście jest to tylko jeden z wielu mitów, który nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera, to nie ma takiej możliwości, aby Twoje soczewki zamarzły.
W sezonie zimowym nie zapominaj o ochronie przed słońcem – promienie UV emitowane są o każdej porze roku. W słoneczne dni pamiętaj o korzystaniu z okularów słonecznych z filtrem.