Blog

Najlepsze soczewki progresywne - Ranking szkieł progresywnych 2023

24.03.2023

Jeżeli masz dyskomfort podczas pisania wiadomości na smartfonie lub problem z odczytywaniem drobnego tekstu, to pewnie nadszedł ten moment, kiedy po raz pierwszy rozważysz zakup okularów progresywnych. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że pojawia się pytanie, które z soczewek progresywnych będą najlepsze, tj. zapewnią ostre widzenie i jak najwyższy komfort noszenia. Jakie szkła progresywne wybrać? Czy w ogóle można jednoznacznie wytypować najlepsze szkła progresywne?

Spis treści

1. Kto może nosić szkła progresywne?

2. Szkła progresywne - co warto o nich wiedzieć?

3. Soczewki progresywne - ranking.

4. Jakie soczewki progresywne wybrać?

5. Podsumowanie

Kto może nosić szkła progresywne?

Prezbiopia, inaczej starczowzroczność nie jest jednostką chorobową, a naturalnym procesem fizjologicznym, który związany jest ze starzeniem się struktur w gałce ocznej. W wyniku tego procesu stopniowo spada zakres akomodacji, tym samym pojawiają się problemy z pracą z bliskiej odległości, które wcześniej nie występowały.

Szacuje się, że prezbiopia dotyczy osób w okolicach 40 roku życia. Głównym objawem prezbiopii jest konieczność oddalania od siebie nieostrych przedmiotów lub czytanego tekstu, na taką odległość, która zapewni wyraźny obraz. Kolejnym objawem starczowzroczności może być spadek komfortu czytania przy gorszych warunkach oświetleniowych.

Niejednokrotnie wysiłek wkładany w próbę czytania i skupiania wzroku zaczyna powodować objawy takie jak: bóle głowy oraz zmęczenie oczu.

Ważną informacją jest fakt, że presbiopii nie da się zapobiec ani uniknąć, jednak dla osób zmagających się z tym problemem, zostały stworzone soczewki progresywne, które zapewniają ostre i komfortowe widzenie na każdej odległości patrzenia bez potrzeby zmiany okularów.

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek progresywnych. Dla przykładu najnowocześniejsze soczewki Impression w technologii BIG Exact skierowana są do pacjentów prowadzących bardzo aktywny tryb życia oraz posiadających wysokie wymagania wzrokowe.

Pacjenci prezbiopijni mogą alternatywnie korzystać z soczewek progresywnych kontaktowych, zwanych multifokalnymi. Soczewki kontaktowe dzięki swej specjalnej budowie zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia na każdej odległości patrzenia, zwłaszcza w sytuacjach kiedy noszenie okularów jest utrudnione lub niemożliwe. Dobrze dopasowane soczewki mogą być stosowane przez cały dzień, również przez osoby prowadzące auto lub korzystające z komputera.

Należy pamiętać, że szkła kontaktowe progresywne, jak każde inne soczewki kontaktowe, należy dobrać w gabinecie u specjalisty, tak aby zminimalizować szansę powikłań.

Szkła progresywne, co warto o nich wiedzieć?

Soczewka progresywna to wieloogniskowa soczewka okularowa bez widocznej linii podziału ( charakterystyczna dla okularów dwuogniskowych). W okularach progresywnych górną część soczewki stanowi pole widzenia do dali, zaś w dolnej części zapewniony jest komfort widzenia w bliży. Przedmioty znajdujące się w odległościach pośrednich (np. odległość ekranu komputera lub deska rozdzielcza w samochodzie) obserwowane są poprzez środkową część soczewek. Dzięki temu okulary progresywne z powodzeniem zastąpią dwie, a nawet trzy pary okularów.

Istotnym terminem, z którym spotkają się Państwo podczas wyboru szkieł progresywnych to "kanał progresji", nazywany jest inaczej strefą progresji. Każdy kanał progresji charakteryzuje się konkretną szerokością i długością. Długość to obszar zawierający się od mocy do dali aż po osiągniecie pełnej mocy do czytania. Długość kanału progresji oraz rodzaj soczewek progresywnych powinien być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków jakie stwarza nam techniczne ułożenie oprawy okularowej na twarzy pacjenta. Na szerokość kanału progresji wpływa wiele elementów, takich jak: rodzaj soczewki progresywnej, wielkość wady wzroku, astygmatyzmu, addycji czy też ułożenie oprawy na twarzy. Tak więc ta sama soczewka progresywna u pacjentów o różnej wadzie wzroku może dać inne zakresy ostrego widzenia.

Ranking soczewek progresywnych.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje nasuwa się refleksja, że najlepsze okulary progresywne to te, które pozostaną w pełni dopasowane pod wadę wzroku, addycję, wielkość astygmatyzmu czy też sposób dopasowania oprawy okularowej.

Ze względu na to, że każdy z nas posiada inną wadę wzroku, inną budowę anatomiczną twarzy oraz inne wymagania wzrokowe, najlepsze rozwiązanie w każdym przypadku może się od siebie różnić. Niektórzy pacjenci będą mogli zakupić soczewki progresywne w najniższym przedziale cenowym zachowując bardzo dobre widzenie na każdą odległość. Inni pacjenci ze względu na skomplikowaną wadę wzroku, dużą addycje, astygmatyzm czy tez niesymetryczny rozstaw źrenic będą musieli przeznaczyć kilka tysięcy złotych aby osiągnąć wysoki komfort widzenia.

Jakie soczewki progresywne wybrać.

Wszystkie soczewki progresywne klasy premium (np. soczewki z rodziny Impression marki Rodenstock) zapewnią najwyższy komfort i możliwie skrócą czas adaptacji do szkieł progresywnych. Soczewki te wykonywane w cyfrowej technologii free form, zapewniając bardzo łagodne przejścia pomiędzy poszczególnymi strefami optycznymi. Użytkownicy soczewek indywidualnych zgłaszają mniej zniekształceń obrazu oraz bardzo szybką adaptację do nowych okularów.

Warto zwrócić się do optyka lub optometrysty o pomoc, żeby omówić cechy i zalety różnych soczewek progresywnych, tak aby znaleźć najlepsze soczewki dostosowane do Twoich potrzeb.

Podsumowanie.

Podsumowując, podczas wyboru szkieł progresywnych, należy zwrócić uwagę na jakość produktu, jego stopień zaawansowania jak i profesjonalizm osoby wykonującej pomiary. Kupując okulary progresywne warto udać się do salonu, w którym można w ramach badania wzroku przymierzyć okulary progresywne, poprzez umieszczenie w oprawie próbnej korekcji wady na dal oraz soczewki z odpowiednią addycją. Można w ten sposób przewidzieć jakie będą pierwsze wrażenia po odebraniu okularów progresywnych oraz czego się spodziewać podczas adaptacji.

Pamiętajmy, że okulary dostosowane pod konkretnego pacjenta nie mogą być przymierzane przez inną osobę, ponieważ wyraźne widzenie zapewnione będzie tylko osobie dla której okulary zostały wykonane.

Strona główna
Ulubione
Koszyk