Blog

Kiedy okulary po operacji zaćmy?

3.11.2023

Zaćma to choroba dotykająca ponad 60% osób po 60. roku życia. Choć wynika z naturalnych procesów, potrafi mocno upośledzić widzenie. Na szczęście, obecna chirurgia zaćmy jest bardzo wysoko rozwinięta i zabiegi jej usunięcia trwają około kilkunastu minut. Jednak to, że operacja usunięcia zaćmy przebiega tak sprawnie, nie znaczy, że nasze widzenie tak samo szybko wraca do normy. W takim razie po jakim czasie powinniśmy udać się na badanie wzroku w celu dopasowania nowych okularów? 

SPIS TREŚCI:

  1. Czym jest zaćma?

  2. Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

  3. Zabieg usunięcia zaćmy a wady wzroku

  4. Rekonwalescencja oka i ochrona wzroku po zabiegu

  5. Kiedy i jakie okulary dobrać po zabiegu usunięcia zaćmy?

  6. Podsumowanie

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to naturalny proces wynikający ze zmian w strukturze soczewki. 

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Przez ostatnie lata chirurgia zaćmowa bardzo się rozwinęła. Obecnie operacja usunięcia zaćmy wraz z badaniami wstępnymi i przekazaniem dalszych zaleceń trwa około 1-1,5 godziny. 

Sam zabieg polega na nacięciu gałki ocznej i wyjęciu starej, zmętniałej i zesztywniałej soczewki. Następnie, zastępowana jest ona sztuczną soczewką, stworzoną specjalnie pod konkretnego pacjenta. Zabiegi te najczęściej prowadzone są ambulatoryjnie, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek poważnych powikłań jest znikome.

Zabieg usunięcia zaćmy a wady wzroku

Soczewka wewnątrzgałkowa jest jednym z dwóch głównych elementów odpowiedzialnych za naszą refrakcję, czyli wadę wzroku. Modyfikując parametry soczewki, jesteśmy w stanie zmienić wartości naszej refrakcji.

Choć podczas operacji zaćmy możliwe jest przynajmniej częściowe skorygowanie naszej wady wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, a nawet presbiopii), tak w Polsce refundowane są tylko soczewki jednoogniskowe (także soczewki toryczne, ale tylko w przypadku astygmatyzmu powyżej 2 dioptrii), natomiast wszczepienie soczewki wieloogniskowej (korygującej presbiopię) możliwe jest tylko podczas operacji prowadzonych w prywatnych praktykach.

Rekonwalescencja oka i ochrona wzroku po zabiegu

Mimo że obecnie operacje usunięcia zaćmy przebiegają tak szybko, musimy pamiętać, że nadal jest to ingerencja chirurgiczna w nasze oczy. Po przeprowadzonej operacji zaćmy potrzeba czasu na pełne zagojenie oka, zejście opuchlizny i ustabilizowanie się wszczepionej soczewki wewnątrz gałki ocznej. Pełna rekonwalescencja po usunięciu zaćmy trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, jednak zdarzają się przypadki, w których wada wzroku potrafi zmieniać się nawet do 3 miesięcy po zabiegu.

Poza odpoczynkiem, stosowaniem specjalnych kropli i stosowaniem się do innych zaleceń lekarza przeprowadzającego operację, po zabiegu usunięcia zaćmy należy stosować także okulary chroniące nasze oczy przed światłem słonecznym - okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromowe.

Kiedy i jakie okulary dobrać po zabiegu usunięcia zaćmy?

Najbezpieczniejszym momentem na dobór nowej korekcji okularowej jest okres 3 miesięcy po usunięciu zaćmy, jednak w wielu przypadkach wystarczy odczekać nawet 6 tygodni. Po tym czasie możemy udać się na dobór okularów do optometrysty, który przeprowadzi pełne badanie wzroku i zaleci najlepiej dopasowane dla nas okulary po operacji zaćmy.  

Poza okularami korekcyjnymi do chodzenia lub do bliskich odległości, należy pamiętać także o tym, żeby odpowiednio chronić nasz wzrok przed słońcem. Oczy po operacji usunięcia zaćmy mogą być bardziej wrażliwe na światło. By zapewnić oczom odpowiednią ochronę oraz żeby zapewnić sobie większy komfort, należy więc pomyśleć także o zakupie okularów przeciwsłonecznych. 

Dodatkowo, wszczepiane sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe są w pełni przeźroczyste, co oznacza, że wraz z zaćmą pozbywamy się naszej delikatnej naturalnej ochrony przed światłem niebieskim. Można więc rozważyć także okulary ze specjalną powłoką niwelującą przedostające się do naszych oczu światło niebieskie.

Podsumowanie

W obecnych czasach zabieg usunięcia zaćmy przebiega bardzo sprawnie i nie jest to powód do stresu. Pamiętajmy jednak, że choć ostrość naszego widzenia na pewno się poprawi, nasza korekcja okularowa po operacji zaćmy ulegnie zmianie i konieczny będzie ponowny dobór okularów korekcyjnych, z którym należy jednak odczekać minimum 6 tygodni. Nie możemy też zapominać o konieczności ochrony naszych oczu przed światłem i promieniowaniem UV - zakup okularów przeciwsłonecznych możemy zaplanować nawet już przed operacją.

 Placeholder

Autor: Natasza Ignaszak

optometrysta NO21239 Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Biofizyka spec. Optyka Okularowa oraz studiów magisterskich na kierunku Optometria na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W codziennej praktyce skupia się na doborze odpowiedniej korekcji okularowej oraz dopasowaniu soczewek kontaktowych u dorosłych i dzieci powyżej 7. roku życia. Swoją pracę magisterską poświęciła różnym metodom hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci. Stale poszerza swoją wiedzę poprzez regularne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach z Optometrii. Swoim pacjentom stara się udowodnić, że badanie wzroku wcale nie musi być nudne i stresujące.
Strona główna
Ulubione
Koszyk