Blog

Jakie soczewki kontaktowe wybrać kiedy wada wzroku postępuje?

15.05.2024

Jakie soczewki kontaktowe wybrać kiedy wada wzroku postępuje?

Krótkowzroczność, jest jednym z najczęściej występujących problemów wzrokowych na świecie. Dotyczy milionów ludzi, w tym coraz większej liczby dzieci. W odpowiedzi na rosnący problem krótkowzroczności wśród najmłodszych, naukowcy i specjaliści od zdrowia oczu opracowali soczewki kontaktowe, które mają za zadanie nie tylko korygować widzenie, ale również hamować postęp wady wzroku.

Spis treści:

 1. Dla kogo soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności?

 2. Mechanizm działania i skuteczność soczewek MiSight

 3. Zalety stosowania soczewek kontaktowych do kontroli krótkowzroczności

 4. Podsumowanie

Dla kogo soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności?

Największą grupą docelową soczewek kontaktowych do kontroli krótkowzroczności są dzieci i młodzież. Soczewki MiSight są zaprojektowane z myślą o dzieciach w wieku od 8 roku życia, ale mogą być stosowane również u starszych dzieci i nastolatków. Wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczowe, ponieważ krótkowzroczność zazwyczaj postępuje w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania.

Myopia and the Importance of Timely Treatment | MiSight lenses

Kto powinien rozważyć noszenie soczewek MiSight?

 • Dzieci uprawiające sporty, aktywne: Soczewki kontaktowe są wygodne podczas uprawiania sportów i innych aktywności fizycznych, a jednocześnie są bardzo bezpieczną formą korekcji. Wiele badań wykazało, że już dzieci w wieku 8 lat są w stanie z powodzeniem stosować miękkie soczewki kontaktowe. Wiek pacjenta nie powinien być przeciwwskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych. 

 • Dzieci genetycznie narażone na wystąpienie krótkowzroczności: Posiadanie jednego rodzica z krótkowzrocznością trzykrotnie zwiększa ryzyko krótkowzroczności u dziecka, podczas gdy dwoje rodziców z krótkowzrocznością zwiększa to ryzyko u dziecka 6-krotnie. Rodzeństwo, które już cierpi na krótkowzroczność, również zwiększa ryzyko, niezależnie od krótkowzroczności rodziców, dlatego tak ważne są regularne badania dzieci i wczesna diagnostyka oraz wprowadzanie metod hamujących rozwój wady.

 • Dzieci z szybkim postępem krótkowzroczności: Niektóre dzieci doświadczają szybkiego przyrostu wady przekraczającego 0.50 D na rok. Dla tych dzieci soczewki MiSight mogą być szczególnie wskazane, aby zatrzymać lub znacząco spowolnić ten proces.

 • Dzieci z problemami adaptacyjnymi do okularów: Niektóre dzieci mogą mieć trudności z adaptacją do noszenia okularów z różnych powodów, takich jak dyskomfort, problemy z samooceną czy ograniczenia podczas aktywności fizycznej. Dla tych dzieci soczewki kontaktowe są atrakcyjną alternatywą.

Mechanizm działania i skuteczność soczewek MiSight

MiSight to przyjazne dzieciom soczewki jednodniowe. Ponad trzy lata badań klinicznych nad soczewkami wykazały, że hamują one progresję krótkowzroczności o połowę (w ciągu 3 lat soczewki MiSight zmniejszyły progresję krótkowzroczności średnio o 59% w porównaniu z jednoogniskowymi soczewkami kontaktowymi). Z badań klinicznych wynika również, że dzieci samodzielnie radzą sobie z korzystaniem z soczewek MiSight i preferują noszenie soczewek zamiast okularów.

Innowacyjna konstrukcja soczewki z podwójnym ogniskowaniem, dzięki technologii ActivControl spowalnia zarówno wzrost długości gałki ocznej jak i rozwój krótkowzroczności jednocześnie korygując wadę wzroku. Soczewka składa się z dwóch stref korekcyjnych zapewniających ostre widzenie oraz dwóch stref terapeutycznych, których zadaniem jest hamowanie rozwoju wady wzroku.

MiSight Daily Contact Lenses | Crayford Optical

MiSight to soczewki sferyczne dostępne na zamówienie w salonach Family Optic, po wcześniejszym doborze soczewek w gabinecie. Parametry soczewek kontaktowych różnią się od siebie, a każda soczewka inaczej leży na powierzchni oka. Dzięki wizycie w jednym z gabinetów Family Optic Twoje dziecko otrzyma prawidłowo dopasowane soczewki korekcyjne, oraz nauczy się jak ja zakładać i ściągać. Na wizycie omawiamy z pacjentem i rodzicem również jak pielęgnować soczewki kontaktowe, tak by minimalizować ryzyko infekcji. Specjaliści zajmujący się doborem tego rozwiązania ukończyli dodatkowe kursy specjalistyczne tak, by móc kompleksowo zająć się wzrokiem dzieci. Zazwyczaj po około tygodniu noszenia soczewek pacjent wraca do gabinetu na wizytę kontrolną, gdzie sprawdzamy dopasowanie soczewki, ostrość widzenia i komfort użytkowania. Aby dobrać soczewki kontaktowe MiSight już dziś umów się na badanie wzroku do jednego z gabinetów Family Optic!

Zalety stosowania soczewek kontaktowych do kontroli krótkowzroczności

 1. Hamowanie progresji krótkowzroczności: Najważniejszą zaletą jest skuteczne spowalnianie tempa wzrostu myopii, co może prowadzić do mniejszego ryzyka poważnych problemów wzrokowych w przyszłości. Ograniczenie krótkowzroczności przynosi liczne korzyści, w tym lepsze widzenie bez okularów, a także mniejszą zależność pacjenta od ich noszenia. 


  Każda kolejna dioptria krótkowzroczności zwiększa ryzyko makulopatii krótkowzrocznej aż o 67%, natomiast redukcja wady o każdą dioptrię obniża to ryzyko o 40%. 

 2. Łatwość użycia: Soczewki MiSight są jednorazowe, co oznacza, że nie wymagają codziennego czyszczenia i przechowywania, co jest korzystne szczególnie dla dzieci i przede wszystkim minimalizuje ryzyko infekcji.

 3. Bezpieczeństwo: Badania kliniczne potwierdzają, że soczewki MiSight są bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci. Jeśli boisz się, że noszenie soczewek kontaktowych będzie niebezpieczne dla Twojego dziecka, lub słyszałeś w przyszłości mity dotyczące tego, że dzieci nie mogą nosić soczewek kontaktowych musisz wiedzieć, że ryzyko z tym związane jest znikome, a wszystko zależy od higieny i przestrzegania zaleceń specjalisty.

 4. Poprawa jakości życia: Dzięki soczewkom MiSight dzieci mogą cieszyć się lepszą jakością życia, mając wyraźne widzenie bez potrzeby noszenia okularów.

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe MiSight to nowatorskie podejście do zarządzania krótkowzrocznością u dzieci. Dzięki specjalnej konstrukcji i potwierdzonej skuteczności w hamowaniu progresji wady, soczewki te mogą znacząco poprawić jakość życia młodych pacjentów i zmniejszyć ryzyko poważnych problemów ze wzrokiem w przyszłości. Choć wymagają one pewnego zaangażowania i regularnych wizyt kontrolnych, ich liczne korzyści sprawiają, że są wartościową opcją dla rodziców zastanawiających się nad wyborem odpowiedniej metody hamującej rozwój wady wzroku.

Należy pamiętać o tym, że problem krótkowzroczności to nie tylko kwestia związana z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Krótkowidze są w dużej mierze bardziej narażeni na występowanie takich chorób jak zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki, co w konsekwencji może powodować utratę widzenia. Dlatego istotne jest podejmowanie działań, których celem jest powstrzymanie procesu progresji krótkowzroczności.

Bibliografia:

 1. Chamberlain P, et al. A 3-year randomized clinical trial of MiSight® lenses for myopia control. Optom Vis Sci. 2019;96(8):556–567..

 2. Sulley A, et al. Wearer experience and subjective responses with dual focus compared to spherical, single vision soft contact lenses in children during a 3-year clinical trial. Poster presented at AAO 2019, San Francisco, Calif.

 3. Holden BA, Fricke TR, Wilson DA, Jong M, Naidoo KS, Sankaridurg P, Wong TY, Naduvilath TJ, Resnikoff S. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Ophthalmology. 2016 May;123(5):1036-42

 4. Bullimore MA, Brennan NA. Myopia Control: Why Each Diopter Matters. Optom Vis Sci. 2019 Jun;96(6):463-465.

 5. Walline JJ, Gaume A, Jones LA, Rah MJ, Manny RE, Berntsen DA, Chitkara M, Kim A, Quinn N. Benefits of contact lens wear for children and teens. Eye Contact Lens. 2007;33(6 Pt 1):317-321.

Strona główna
Ulubione
Koszyk