Blog

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

8.06.2022

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe określa się niewielkie soczewki w okrągłym kształcie, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka, a dokładniej na pokrywającym ją filmie łzowym. Są one świetną alternatywą dla tradycyjnych okularów i zyskują coraz więcej zwolenników.

Soczewki kontaktowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia. Salony optyczne oferują coraz bardziej komfortowe i przystępne cenowo soczewki, które można dopasować do konkretnej wady wzroku.

Zanim zaczniesz korzystać z dobrodziejstw tej formy korekcji wzroku, należy przejść badanie oczu. Na podstawie badań, historii medycznej i trybu życia specjalista dobierze odpowiedni dla Ciebie rodzaj szkieł. Z tego artykułu dowiesz się, od czego zacząć przygodę z soczewkami kontaktowymi i dlaczego warto wybrać się do specjalisty, a nie dokonywać wyboru na własną rękę.


Dopasowanie soczewek do różnych wad wzroku

Jedną z największych zalet wyróżniających soczewki kontaktowe jest fakt, że można je nosić do prawie każdej wady wzroku. To wygodna alternatywa do tradycyjnych okularów, dlatego coraz więcej osób korzysta z tej opcji.

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Najlepiej dobrać je z pomocą optometrysty lub okulisty. W specjalistycznych sklepach znajdziesz modele soczewek, dzięki którym skorygujesz nie tylko daleko czy krótkowzroczność, ale również astygmatyzm.

Soczewki dzielimy ze względu na cel ich noszenia:

  • soczewki sferyczne, idealne przy krótko i dalekowzroczności,

  • soczewki toryczne, przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Te modele soczewek zazwyczaj są droższe, ponieważ są wielofunkcjonalne i mają inną budowę (kształtem przypominają piłkę do rugby). Ponadto korygują krótko- oraz dalekowzroczność, a do tego pozwalają pozbyć się problemu ze wzrokiem, spowodowanego przez astygmatyzm,

  • soczewki progresywne (inaczej multifokalne), charakteryzują się jednoczesnym korygowaniem krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Oraz na czas noszenia:

  • soczewki jednodniowe: daną soczewkę użytkuje się przez jeden dzień, a następnie wyrzuca. To bardzo higieniczne rozwiązanie, które polecane jest laikom, dopiero uczącym się korzystać z tej formy korekcji wady wzroku.

  • soczewki wielokrotnego użytku: mogą być stosowane przed okres podany przez producenta na opakowaniu (miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące). W przypadku korzystania z tych soczewek pamiętaj o tym, aby przechowywać je w odpowiedni sposób i dbać o ich pielęgnację.

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych ceni sobie fakt, że jest to bardzo higieniczny sposób. Podczas ich zdejmowania i nakładania nie należy obawiać się, że może dojść do uszkodzenia powierzchni oka. Miej jednak na uwadze kilka podstawowych zasad odnośnie pielęgnacji soczewek. Przede wszystkim każdego dnia trzeba je czyścić i używać do tego specjalnego płynu do soczewek. Dzięki temu będą one zawsze czyste, odpowiednio nawilżone i zdatne do użytku.


Pierwsze soczewki i kwestia przyzwyczajenia się do ich noszenia

Specjalista powinien określić wadę wzroku i na podstawie przeprowadzonego badania wybrać odpowiedni model soczewek. Podczas wizyty otrzymasz instruktaż dotyczący aplikowania i wyjmowania soczewek. Optometrysta lub okulista wyjaśni Ci procedury prawidłowego dbania i używania soczewek i ustali termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Specjalista może również udostępnić tak zwane soczewki próbne, ponieważ do doboru właściwego modelu potrzebne jest odpowiednie badanie i pomiar. Czasami potrzebne jest kilka wizyt, aby móc wybrać najlepszą wersję soczewek.

Pamiętaj też o tym, że recepta na soczewki kontaktowe i okulary znacznie się różni. Do dopasowania szkieł umiejscowionych bezpośrednio na oku potrzebne są inne pomiary, niż w przypadku okularów. Jeśli chcesz zamienić okulary na soczewki kontaktowe, takie badanie jest kluczowym krokiem.

Soczewki kontaktowe – znakomita alternatywa dla tradycyjnych okularów

Soczewki kontaktowe są idealne dla osób uprawiających sport, ponieważ nie ograniczają pola widzenia, nie parują i nie odbija się w nich światło. Pierwsze modele soczewek były twarde i nieprzyjemne w użytkowaniu, gdyż produkowano je z dmuchanego szkła. Obecnie na rynku dostępne są soczewki kontaktowe wykonane z hydrożelu. Dzięki temu są one miękkie i umożliwiają rogówce swobodne oddychania.

Najczęściej spotykane są soczewki silikonowo- hydrożelowe, które wyróżnia wysoka przepuszczalność tlenu. Poprzez wysoką zawartość wody w soczewce oczy pozostają odpowiednio nawilżone, a filtr łzowy nie ulega przesuszeniu. Soczewki kontaktowe pozwalają skorygować wadę wzroku, i mogą być o wiele bardziej komfortowe, niż tradycyjne okulary. W doborze odpowiedniego modelu pomoże Ci specjalista, który na podstawie badania wzroku wybierze prawidłowy typ soczewek.

Badanie wzroku w celu dopasowania soczewek – jak wygląda?

Soczewki muszą być idealnie dopasowane do konkretnej wady wzroku – tylko wtedy będą ją korygować i zapewnią wyraźny obraz widzenia. Przed zakupem pierwszych szkieł kontaktowych udaj się do optometrysty lub okulisty, który wykona specjalistyczne badanie i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj.

Takie badanie składa się z trzech etapów, a pierwszym z nich jest wywiad z pacjentem. Specjalista rozmawia na temat stanu wzroku pacjenta, towarzyszących mu dolegliwościach, a także wcześniejszych sposobach leczenia. Kolejnym etapem jest ocena ostrości wzroku, która jest podstawowym badaniem czynnościowych, przeprowadzanym podczas każdej wizyty w gabinecie. Wówczas okulista może ocenić ostrość oka do dali oraz bliży.

Badanie ostrości wzroku do dali polega na odczytaniu ciągu znaków (liter i cyfr), ułożonych w 10 rzędach. Natomiast w przypadku bliży pacjent odczytuje znaki ze specjalistycznych tablic testowych w odległości 30-40 cm. Jeśli ostrość wzroku jest nieprawidłowa, specjalista może wykonać badanie za pomocą refraktometru automatycznego, czyli tzw. komputerowego badanie wzroku, które pozwala ono wstępnie ocenić wadę.

Ostatnim etapem jest badanie oka, podczas którego zostaje dokonana ocena osadzenia, ustawienia i ruchomości gałek ocznych, aby wykryć ewentualne zaburzenia ruchomości oczu, zeza lub wytrzeszcz. Następnie badany jest przedni odcinek oka (rogówka, soczewka, komora przednia, tęczówka) oraz niekiedy dno oka (tarcza nerwu wzrokowego, plamka, siatkówka).

Jeśli badanie zostało przeprowadzone poprawnie, okulista aplikuje pacjentowi pierwszą parę soczewek i sprawdza uzyskaną ostrość widzenia. Soczewki o właściwej ostrości najczęściej przekazywane są pacjentowi jako para próbna, a specjalista wyznacza termin badania kontrolnego, które ma zweryfikować, czy dobrane soczewki korygują wykrytą wadę wzroku.


Podsumowanie

Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają alternatywy dla tradycyjnych okularów. Gwarantują one szerokie pole widzenia, wyraźny obraz bez zniekształceń, a ich noszenie pozwala zapomnieć o wadzie wzroku. Polecane są one osobom, u których stwierdzono krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię.

Przeciwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych mogą być przewlekłe stany zapalne, zaburzenia hormonalne, zespół suchego oka, alergie lub wiek. Niektórzy za pomocą soczewek chcą zmienić barwę oczu – na rynku dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych, wiec każdy znajdzie coś dla siebie. Aby kupić odpowiedni model soczewek, skorzystaj z pomocy specjalisty, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania, oceni wadę wzroku i wybierze dla Ciebie soczewki kontaktowe.




Strona główna
Ulubione
Koszyk