Blog

Jak prawidłowo zdejmować soczewki kontaktowe?

8.06.2022

Soczewki kontaktowe są coraz bardzo powszechną metodą korekcji wzroku. To rozwiązanie jest bardzo wygodną opcją, którą na pewno docenią osoby prowadzące aktywny tryb życia. Soczewki są cienkie, przeźroczyste i nakłada się je bezpośrednio na powierzchnię oka. Dzięki temu zapewniają dobrą widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych. Pola widzenia nie ogranicza też oprawka. 

Do korygowania krótko i dalekowzroczności służą soczewki sferyczne, zaś toryczne dodatkowo skorygują astygmatyzm. Na rynku istnieją też wersje progresywne, które umożliwiają widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska – automatycznie dopasowują się do aktualnego oddalenia obrazu. Obecnie najpopularniejsze są miękkie soczewki hydrożelowe, dostosowujące do kształtu rogówki i dobrze przepuszczające tlen. 

Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad, takich jak właściwa higiena (dokładne mycie rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek), stosowanie kropli nawilżających, regularne wizyty u okulisty czy przerwy podczas pracy przy komputerze.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi, bardzo często obawiają się ich zakładania i zdejmowania. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się m.in. jak przygotować się do zakładania soczewek, jak prawidłowo i bezpiecznie umieścić je w oku oraz jak sprawdzić, czy soczewka znajduje się na odpowiedniej stronie.

Podczas wizyty u lekarza okulisty lub optometrysty na pewno poznasz szczegółową instrukcję ich zakładania i zdejmowania. Specjalista sprawdzi również, czy szkła odpowiednio leżą na oku (pokrycie rąbka rogówki, ostrość widzenia, ruchomość w czasie mrugania) oraz wskaże, jak odpowiednio dbać o soczewki.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Może z początku wymagać trochę czasu, ale to właśnie praktyka czyni mistrza. Soczewki kontaktowe najlepiej zakładać i zdejmować przed lustrem, ponieważ wówczas będziesz mieć kontrolę nad wszystkimi gestami i unikniesz nieprawidłowości.

Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe?

Z pozoru czynność ta nie wymaga większej filozofii, ale aby robić to prawidłowo, pamiętaj o kilku elementarnych zadach.

  1. Przed dotknięciem oczu lub soczewek kontaktowych dokładnie umyj ręce, najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym mydłem w płynie. Następnie dokładnie opłucz i osusz ręce ręcznikiem. Zawsze zaczynaj nakładanie soczewek od prawego oka, ponieważ w ten sposób unikniesz pomylenia ich.

  2. Sprawdź, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę. Aby móc to ustalić, umieść soczewkę na czubku palca i skieruj ją w kierunku światła. Jeśli krawędzie wyginają się, soczewka jest wywinięta na drugą stronę. Prawidłowo soczewka musi mieć idealnie półkulisty kształt.

  3. Za pomocą palca drugiej ręki delikatnie przytrzymaj górną powiekę, by powstrzymać odruch mrugania.

  4. Następnie delikatnym ruchem wywiń dolną część powieki za pomocą palców ręki trzymającej soczewkę.

  5. Kolejnym krokiem jest przybliżenie soczewki do oka. Łatwiej umieścisz ją w oku, jeśli w momencie zakładania skierujesz wzrok ku górze.

  6. Delikatnie puść powiekę i na chwilę zamknij oczy, aby zweryfikować, czy soczewka mogła dopasować się do gałki ocznej.

  7. Wszystkie powyższe czynności powtórz, zakładając soczewkę na lewym oku.

Jak prawidłowo zdejmować soczewki kontaktowe?

  1. Aby zdjąć soczewkę, spójrz w górę i bardzo ostrożnie odciągnij dolną powiekę środkowym palcem dominującej dłoni. Powoli zbliż palec dłoni do oka, aby dotknąć dolnej krawędzi soczewki kontaktowej. Następnie zsuń soczewkę w dół do dolnej części oka i ściśnij ją kciukiem i palcem wskazującym, a później wyjmij. Drugą ręką możesz podciągnąć górną powiekę, aby uzyskać więcej miejsca na wyjęcie soczewki.

  2. Te czynności analogicznie powtórz dla drugiej soczewki. Czasami pomóc może dodanie kropli nawilżających do oka przed wyjęciem soczewek kontaktowych. Po całodniowym użytkowaniu soczewek, oczy mogą być wysuszone, a przez to ich zdjęcie może okazać się trudniejsze.

  3. Jeśli korzystasz z jednodniowych soczewek kontaktowych, wyrzuć je do kosza. Natomiast w przypadku korzystania z soczewek wielokrotnego użytku, wyczyść je przed włożeniem ich do specjalistycznego pojemnika.

Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku?

Zarówno zakładanie soczewek kontaktowych, jak i ich zdejmowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj też o prawidłowej pielęgnacji.

  • Przed dotknięciem oczu czy soczewek kontaktowych dokładnie umyj ręce mydłem.

  • Następnie wypełnij obie komory pojemnika na soczewki świeżym płynem dezynfekującym do soczewek kontaktowych.

  • Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych zaczynaj zawsze od tego samego oka, aby nie pomylić soczewek.

  • Soczewki czyść każdorazowo zaraz po ich zdjęciu.

  • Soczewkę umieść w zagłębieniu dłoni i wyciśnij kilka kropel płynu dezynfekcyjnego.

  • Jednym palcem delikatnie potrzyj umieszczoną w zagłębieniu dłoni soczewkę, aby wyczyścić jej powierzchnię.

  • Następnie starannie opłucz soczewkę w kilku kropach płynu dezynfekującego.

  • Umieść soczewki w czystej komorze specjalistycznego pojemnika.

  • Podczas każdego wkładania soczewek do pojemnika opróżnij go z resztek płynu dezynfekującego, przemyć obie komory świeżą porcją płyny i pozostawić go do wyschnięcia.

  • Pojemnik na soczewki kontaktowe wymieniaj najlepiej raz w miesiącu.

Jak można sprawdzić, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie?

Przed założeniem soczewki upewnij się, czy znajduje się ona na właściwej stronie. Założenie szkieł kontaktowych nieodpowiednią stroną znacznie obniży ostrość wzroku i spowoduje dyskomfort. Za pomocą różnych sposobów możesz sprawdzić, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie:

  • umieścić soczewkę na opuszku palca wskazującego i przyjrzyj się jej kształtowi. Brzeg powinien mieć kształt miseczki;

  • możesz też położyć soczewkę na palcu wskazującym i zweryfikować, czy na jej brzegu widoczny jest napis producenta (znane marki z reguły stosują znacznik strony).

  • przyłóż soczewkę pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, aby móc spróbować ją lekko zgiąć- brzegi soczewki powinny zawijać się do środka (gdy wywijają się na zewnątrz, trzymasz soczewkę złą stroną).

Proces zdejmowania i zakładania soczewek kontaktowych może zniechęcić początkujących użytkowników. Wszystko staje się jednak łatwiejsze wraz z praktyką.


Strona główna
Ulubione
Koszyk