Blog

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Higiena wzrokowa dzieci

18.01.2024

W dzisiejszym świecie, w którym technologia stała się nieodłączną częścią życia, rodzice często zastanawiają się, ile czasu ich dzieci powinny spędzać przed ekranami. Zdrowe podejście do korzystania z urządzeń elektronicznych jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dzieci, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W tym artykule omówimy zalecenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranami oraz strategie pomagające utrzymać zdrowy balans między światem cyfrowym a rzeczywistym.

SPIS TREŚCI:

 1. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

 2. Wpływ czasu spędzanego w bliży na postępującą krótkowzroczność

 3. Higiena pracy wzrokowej

 4. Podsumowanie

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Amerykańska Akademia Pediatrii i Australijski Departament Zdrowia mają jasne zalecenia poparte badaniami, które mówią o tym ile czasu dzieci w różnym wieku mogą spędzać przed ekranem komputera.

 • Dzieci poniżej 2 lat: całkowity zakaz korzystania z ekranów. Nadmierne korzystanie z ekranu w tym wieku obniża rozwój językowy i zwiększa ryzyko nie tylko problemów z widzeniem, ale również otyłości.

 • Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: dzieci w wieku przedszkolnym powinny ograniczyć korzystanie z ekranów do maksymalnie 1 godziny dziennie. Młodsze dzieci, które spędzają przed monitorami więcej czasu są narażone na opóźniony rozwój językowy, gorsze umiejętności społeczne a także zwiększone ryzyko otyłości.

 • Dzieci w wieku od 5 do 17 lat: powinny ograniczać czas spędzany na rozrywkowym/rekreacyjnym korzystaniu z ekranów do dwóch godzin dziennie. Dzieci w tym wieku coraz więcej czasu spędzają z urządzeniami cyfrowymi podczas nauki i w czasie lekcji, dlatego tak ważne jest ograniczenie go podczas rozrywki po szkole. Zwracanie uwagi i pilnowanie dostępu do urządzeń elektronicznych oraz zwiększenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu przyczynia się do poprawy jakości snu oraz lepszych wyników szkolnych.

Dlaczego to ważne?

Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych u dzieci, takich jak problemy z wzrokiem, bezsenność, brak aktywności fizycznej i problemy z koncentracją. Ponadto, zbyt intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może wpływać na rozwój społeczny dziecka, ograniczając interakcje z rówieśnikami oraz zdolność do rozumienia i interpretowania emocji.

Wpływ czasu spędzanego w bliży na postępującą krótkowzroczność

Wciąż trwają badania naukowe, które mają dokładnie opisać związek między czasem spędzonym przed ekranami i pracą wzrokową w bliży, a krótkowzrocznością.

Wykazano jednak, że dzieci, które korzystają z ekranów przez ponad trzy godziny dziennie, są niemal cztery razy bardziej podatne na krótkowzroczność w porównaniu z tymi, które spędzają jedną godzinę dziennie przed ekranem.

Ten szkodliwy wpływ wydaje się być największy u młodszych dzieci. 6-7-latkowie mieli pięciokrotnie większe ryzyko krótkowzroczności przy intensywnym korzystaniu z ekranów. Na szczęście spada ono do 21% w wieku 12-13 lat.

Dzieci są bardziej narażone na rozwinięcie krótkowzroczności, jeśli czytają książki lub patrzą na ekrany z odległości mniejszej niż 25 cm i kontynuują to bez przerwy przez 45 minut lub dłużej.

Ile czasu małe dziecko może spędzać przed ekranem? – Pani Logopedyczna

Z tego względu ma również znaczenie to, ile Twoje dziecko czasu spędza z telefonem, komputerem czy oglądając telewizję. Jeśli dziecko ma jakąś ulubioną grę lub serial, który ogląda na telefonie postaraj się przenieść go na ekran telewizora, który będzie dużo większy i oglądany z dużo większej odległości. Zwiększenie odległości patrzenia zmniejszy wysiłek układu wzrokowego, a większa odległość spowoduje, że dziecko będzie używać również widzenia peryferyjnego, co wpłynie pozytywnie na rozwój funkcji wzrokowych dziecka.

Higiena pracy wzrokowej

"Zło" ekranów bardzo często nie kryje się w samych urządzeniach mobilnych, ale jest uzależnione mocno od tego w jaki sposób dziecko korzysta z dobrodziejstw elektroniki.

W opiece nad dzieckiem ważny jest zdrowy rozsądek - jeśli już pozwalamy dziecku korzystać z urządzeń cyfrowych pilnujmy w jakiej odległości na nie patrzy. Dużo większe obciążenie dla układu wzrokowego będzie miał telefon trzymany w odległości 10-15cm niż ten oglądany z odległości 40cm. Tak samo istotną rolę odgrywa czas wpatrywania się w ekran monitora. Robienie regularnych przerw i patrzenie na dalekie odległości ma kluczowe znaczenie dla pracy mięśni i całego układu akomodacyjnego dzieci.

Poniżej przedstawiono trzy kluczowe "zasady" dotyczące środowiska wzrokowego, które obejmują opisane powyżej wytyczne:

 1. Zasada 20/20/20: zwróć uwagę, aby dziecko robiło co 20 minut robiło przerwy od ekranów i patrzyło w dal przez przynajmniej 20 sekund na odległość około 6 metrów (najlepiej przez okno).

 2. Zasada odległości łokcia: pilnuj, aby Twoje dziecko nie patrzyło w telefon czy tablet z odległości bliższej niż 25cm. Zasada odległości łokcia polega na tym, że dziecko powinno starać się utrzymywać odległość od oczu do tego, co oglądają z bliska, na odległość przynajmniej równą odległości od łokcia. Spróbuj tego sam i pokaż to dzieciom w domu - zrób pięść, przyłóż ją do oczu, a miejsce, gdzie jest łokieć, to najbliższa odległość, w jakiej ekran czy książka powinny się znajdować od oczu podczas czytania.

 3. Zasada dwóch godzin: Staraj się ograniczyć czas spędzany przed ekranem w czasie wolnym - po zakończeniu zajęć szkolnych i pracy domowej - do mniej niż dwóch godzin dziennie dla dzieci w wieku szkolnym.

Ćwiczenia oczu, czyli jak dbać o wzrok? - Aktywni Plus

Podsumowanie

Optymalne korzystanie z ekranów przez dzieci wymaga zbalansowanego podejścia. Rodzice powinni być świadomi zaleceń zdrowotnych i dostosować je do indywidualnych potrzeb swojego dziecka. Małe dzieci w pierwszych latach życia nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami elektronicznymi, a starsze powinny ograniczać ten czas i jednocześnie dbać o codziennie przebywanie na świeżym powietrzu. Wprowadzając zrównoważone podejście do czasu spędzanego przed ekranem, rodzice mogą pomóc swoim dzieciom rozwijać zdrowe nawyki i równocześnie korzystać z dobrodziejstw technologii.

Należy również pamiętać o tym jak ważne w kontekście intensywnej pracy wzrokowej w bliskich odległościach są regularne badania wzroku. W salonach Family Optic doświadczeni optometryści przeprowadzają badania wzroku dzieci już od 6 roku życia.

Bibliografia:

 1. Li SM, Li SY, Kang MT, Zhou Y, Liu LR, Li H, Wang YP, Zhan SY, Gopinath B, Mitchell P, Wang N; Anyang Childhood Eye Study Group. Near Work Related Parameters and Myopia in Chinese Children: the Anyang Childhood Eye Study. PLoS One. 2015 Aug 5;10(8):e0134514.

 2. https://www.mykidsvision.org/knowledge-centre/why-the-iphone-and-ipad-screen-distance-setting-should-be-enabled-for-children

 3. https://www.aap.org/en/patient-care/media-and-children/

 4. https://www.health.gov.au/topics/physical-activity-and-exercise/physical-activity-and-exercise-guidelines-for-all-australians?utm_source=health.gov.au&utm_medium=callout-auto-custom&utm_campaign=digital_transformation


Strona główna
Ulubione
Koszyk