Blog

Dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez pracodawcę

16.11.2022

Pracujesz przy komputerze? Należy Ci się dofinansowanie zakupu okularów! Nie każdy wie, że przepisy jasno regulują tę kwestię, a refundacja okularów jest obowiązkiem pracodawcy. W jaki sposób otrzymać zwrot pieniędzy za zakup okularów i czy w każdym salonie optycznym możesz skorzystać z tej możliwości? Sprawdź, jak wygląda refundacja okularów przez pracodawcę.

Zaświadczenie o konieczności noszenia okularów korekcyjnych od lekarza medycyny pracy

Nie każda osoba nosząca na co dzień okulary korekcyjne, zdaje obie sprawę z tego, że może otrzymać dofinansowanie do okularów lub nawet całkowity zwrot kosztów za nowe okulary. Podpowiadamy jakie warunki trzeba spełnić oraz w jaki sposób ubiegać się u pracodawcy o zwrot kosztów za okulary korekcyjne. Pierwszym krokiem jest udanie się na badania lekarskie. 

Niektórzy pracodawcy ustalają jednak wewnętrzne zasady, które nie wymagają by był to lekarz medycyny pracy. Istnieją też przedsiębiorstwa, które gwarantują refundację tylko na podstawie wniosku pracownika. 

Według ustawy, ważne są wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza medycyny pracy oraz stosowne zaświadczenie.

Badania wykonywane przez pracowników są często obowiązkiem, do którego podchodzą niechętnie. Warto wiedzieć, że to one są główną podstawą otrzymania zwrotu kosztów poniesionych przy zakupie okularów korekcyjnych. Na czym polega procedura refundacji okularów? Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi refundacji okularów zgodnie z zaleceniem lekarza potwierdzającym konieczność stosowania okularów korekcyjnych. Pracownik zgłaszający się na badania w ramach medycyny pracy przechodzi między innymi przez badanie wzroku. W przypadku stwierdzonej wady wzroku przez lekarza medycyny pracy, orzecznik wystawia odpowiednie zaświadczenie, które trafia do pracodawcy. Jeśli w zaświadczeniu znajduje się informacja o konieczności stosowania okularów korekcyjnych podczas wykonywania pracy przed monitorem komputera (stosowne regulacje mówią również o monitorach ekranowych komputerów przenośnych i komputerów stacjonarnych), pracownik może ubiegać o zwrot kosztów.

Refundacja okularów przed pracodawcę - komu się należy?

Co istotne, obowiązek zwrotu pieniędzy przez pracodawcę obowiązuje wyłącznie pracowników, którzy przed monitorem ekranowym spędzają minimum połowę dobowego wymiaru czasu pracy, a więc co najmniej cztery godziny w ciągu jednego dnia pracy. W związku z tym, bardzo istotną rzeczą jest zaznaczenie na skierowaniu na badania medycyny pracy, że pracownik wykonuje pracę przy obsłudze monitora ekranowego właśnie powyżej czterech godzin dziennie i że wynika to z jego obowiązków zawodowych. Jest to potrzebne, by przez lekarza medyny pracy została odpowiednio zaznaczona konieczność noszenia okularów korekcyjnych przez pracownika w danym zakładzie pracy. Wtedy pracownicy wykonujący pracę na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe mogą ubiegać się o refundację okularów. Wymagane jest tylko odpowiednie zaświadczenie lekarskie, które wystawia lekarz medycyny pracy.

Dofinansowanie na soczewki kontaktowe od pracodawcy

Do listopada 2023 roku kwestia dofinansowania do soczewek kontaktowych nie była prawnie ustalona, a pracodawcy w różny sposób interpretowali przepisy. Ustawa została jednak zaktualizowana i przepisy jasno mówią również o dofinansowaniu do zakupu soczewek kontaktowych przez pracownika, który spędza przed komputerem powyżej 4 godzin dziennie. Podobnie jak w przypadku okularów, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza potwierdzające konieczność korekcji wzroku oraz faktura za zakup soczewek.

Sprawdź nasze oprawki korekcyjne:

Zwrot kosztów za okulary – jak wnioskować o dofinasowanie do okularów?

Badania medycyny pracy to pierwszy krok do zwrotu kosztów za zakup nowych okularów korekcyjnych. Z zaświadczeniem od lekarza możemy udać się do pracodawcy, aby poznać zasady i kwotę dofinansowania okularów korekcyjnych. Polskie prawo, a konkretnie artykuł 237(6) Kodeksu pracy wraz z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku jasno mówią o tym, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom okulary korekcyjne, jeśli wyniki badań okulistycznych będą wskazywały taką potrzebę, a pracownik przedstawi stosowne zaświadczenie.

Refundacja okularów przez pracodawcę - ile wynosi dofinansowanie?

Jaka jest więc wysokość dofinansowania? Tutaj pojawia się problem, a sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, ponieważ rozporządzenie ministra pracy nie mówi ile wynosi dofinansowanie. Żaden przepis prawny nie określa konkretnej kwoty, która należy się pracownikowi w ramach zwrotu zakupu okularów. Pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi pieniądze i w ten sposób dbać o jego wzrok. Najczęściej kwestię tę regulują wewnętrzne przepisy i regulaminy obowiązujące w danym miejscu pracy i jest to kwestia polityki socjalnej. Zasady znajdziesz więc w wewnątrzzakładowych regulaminach. Tam dowiesz się w jakiej kwocie pracodawca refunduje zakup okularów. Zakłada się, że kwota zwrotu powinna uwzględniać przeciętny koszt standardowych opraw oraz to, ile kosztują soczewki okularowe, jednak decyzja o ostatecznej kwocie leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Zanim więc wybierzesz się po nowe okulary, zapytaj w pracy o możliwości i kwotę dofinansowania. Dzięki temu, podczas wyboru nowych okularów w salonie optycznym będzie łatwiej podjąć Ci decyzję dotyczącą na przykład opraw okularowych.

Refundacja okularów korekcyjnych to obowiązek pracodawcy

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, procedurę zwrotu kosztów za okulary korekcyjne określa wewnętrzny regulamin w miejscu pracy, a nie rozporządzenie ministra pracy. Jednak najczęściej sprawa jest bardzo prosta. Aby dokonać zakupu okularów należy odwiedzić profesjonalny salon optyczny. W salonach Family Optic możesz przy okazji zapisać się na profesjonalne i dokładne badanie wzroku oraz dodatkowe badania, podczas których nasi specjaliści sprawdzą twoją aktualną wadę wzroku i pomogą przy wyborze najbardziej odpowiednich szkieł okularowych. Gdy posiadasz już receptę na okulary i znasz wysokość dofinansowania, pozostaje wybór opraw i możesz przejść do zakupu okularów.

Ważna jest faktura potwierdzająca zakup okularów

Jeśli chcesz ubiegać się o refundację od swojego pracodawcy, pamiętaj o poproszeniu o fakturę! Wcześniej warto zapytać pracodawcę jakie dane i informację na fakturze powinny się znajdować. Najczęściej są to dane osobowe pracownika, ale niektórzy pracodawcy wymagają np. konkretnych dopisków na fakturze mówiących o tym, że zakupione zostały okulary korekcyjne do pracy przy komputerze. Pamiętaj więc o dokładnym sprawdzeniu wymagań pracodawcy i poproś o fakturę w salonie optycznym. Następnie przekaż fakturę pracodawcy i wypełnij odpowiednie dokumenty, na przykład wniosek o refundację okularów.

Warto pamiętać, aby podczas wyboru szkieł okularowych zapytać doradcę lub optometrystę o specjalne szkła do komputera. Takie okulary posiadają filtr światła niebieskiego, dzięki czemu chronią oczy i zapobiegają powstawaniu syndromu widzenia komputerowego. W salonach Family Optic znajdziesz najlepszą ofertę szkieł do komputera najwyższej jakości.

Jak często można otrzymać dofinansowanie zakupu okularów?

Praca przed komputerem jest niezwykle niebezpieczna dla narządu wzroku. Oczy narażone na kilkugodzinne działanie szkodliwego światła niebieskiego szybko stają się zmęczone i zaczerwienione. W przypadku osób pracujących przy obsłudze monitora ekranowego, problemy z prawidłowym widzeniem mogą powstać zanim pojawi się termin badania okresowego. Przepisy nie określają jak często można otrzymać dofinansowanie do okularów od pracodawcy. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą poprosić pracodawcę o możliwość refundacji częściej niż określają to przepisy o wykonywaniu badań pracowniczych. Pracodawca może wystawić pracownikowi skierowanie na badania, jeśli ten poinformuje o potrzebie noszenia okularów.

Dlatego też konieczność badań profilaktycznych jest tak istotna. Należy pamiętać o wymianie okularów, gdy nasza wada wzroku się zmieni. Ponieważ często to właśnie koszt nowych okularów sprawia, że odkładamy tę sprawę na później, warto skorzystać z możliwości refundacji okularów przez pracodawcę.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Strona główna
Ulubione
Koszyk