Blog

Czy wiesz kto bada twój wzrok? U kogo wykonać badanie wzroku

4.08.2023

Twoje oczy to jeden z najważniejszych skarbów, jakie posiadasz. Dlatego tak niezwykle istotne jest, aby regularnie badać wzrok. Kiedy nadchodzi czas na wizytę u specjalisty, wielu z nas może się zastanawiać, kto jest właściwym ekspertem do diagnozowania i leczenia problemów związanych ze wzrokiem. Lepsza będzie wizyta u okulisty? Kim właściwie jest optometrysta i czy badanie w salonie optycznym jest dobrym rozwiązaniem? Wyjaśniamy!

Dlaczego regularne badanie wzroku jest tak istotne?

Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku wpływa nie tylko na jakość naszego życia, ale również na naszą zdolność wykonywania codziennych zadań. Regularne badanie wzroku pomaga w wykrywaniu i monitorowaniu problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Ponadto, badanie wzroku może stanowić pierwszy krok w wykrywaniu poważniejszych schorzeń, takich jak jaskra czy uszkodzenie siatkówki.

Okulista czy optometrysta? Kto zajmuje się wadami wzroku?

Warto również zrozumieć istotne różnice między zawodem okulisty a optometrysty, gdy myślimy o badaniach wzroku. Okulista to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób oczu, który przeprowadza bardziej zaawansowane diagnozy. Lekarz okulista zajmuje również przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych, leczeniem chorób takich jak zaćma czy jaskra oraz prowadzi bardziej skomplikowane przypadki. Do lekarza okulisty udajemy się również w przypadku urazu oka, schorzeń siatkówki, czy w innych przypadkach które wymagają pilnej interwencji lekarza.

Optometrysta natomiast to specjalista, który przede wszystkim zajmuje się diagnozowaniem wady wzroku i dobieraniem metod korekcji.

To optometryści przeprowadzają badania wzroku i dobierają odpowiednie korekcyjne soczewki czy okulary. Jeśli jednak optometrysta wykryje ewentualne nieprawidłowości lub choroby oczu, skieruje Cię do okulisty, który zajmie się dalszą diagnostyką i leczeniem.

Optometryści przeprowadzają też terapię widzenia, czy dobierają bardziej zaawansowane pomoce wzrokowe.

Warto więc wiedzieć, że oba zawody są niezmiernie ważne w dbaniu o zdrowie oczu, ale mają swoje unikalne obszary kompetencji. Regularne badania wzroku u optometrysty są kluczowe dla utrzymania dobrego widzenia, podczas gdy okulista jest potrzebny, gdy pojawią się poważniejsze schorzenia oczu.

Badanie wzroku - do jakiego specjalisty się udać?

Gdy decydujesz się na badanie wzroku w salonie optycznym, warto wiedzieć, kto będzie to badanie przeprowadzał.

Istnieje różnica między osobą, która przeszła zwykły kurs a profesjonalnym optometrystą. Optometrysta to osoba, która ukończyła studia medyczne i zdobyła odpowiednie kwalifikacje, by móc diagnozować wady wzroku i dobrać odpowiednią metodę korekcji wzroku. Wybierając gabinet, upewnij się, że obsługują Cię specjaliści, którzy mają doświadczenie i wykształcenie, co gwarantuje pełną wiarygodność i dokładność wyników badania.

Komputerowe badanie wzroku

Warto wiedzieć, że samo komputerowe badanie wzroku jest badaniem wstępnym i nie zastąpi kompleksowego badania u optometrysty, który zajmuje się diagnostyką wad wzroku i zna właściwie postępowanie w przypadku stwierdzonych chorób oczu.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie wzroku zależy od dokładności i profesjonalizmu optometrysty. Wybierając gabinet w salonie optycznym, takim jak Family Optic, masz pewność, że Twoje oczy są w rękach specjalistów, którzy poświęcili wiele lat na naukę i praktykę. Badanie wzroku to inwestycja w Twoje zdrowie i komfort życia, dlatego warto postawić na profesjonalizm i dbałość o każdy detal.

 Jak przebiega badanie wzroku u optometrysty w Family Optic?

Badanie wzroku w naszych gabinetach jest procesem kompleksowym i starannie przemyślanym. Specjalista przeprowadzi wywiad medyczny oraz zapyta o oczekiwania i doświadczenia związane z korekcją wzroku. 

Następnie:

  • Wykona badania ostrości wzroku. 

  • Wykona badanie widzenia obuocznego. 

  • Sprawdzi przedni odcinek i stan powierzchni oka podczas badania w lampie szczelinowej.

  • Przesiewowo oceni dno oka.

Pod koniec wizyty optometrysta dobiera okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe (w ich przypadku badanie trwa nieco dłużej i jest rozszerzone).

W przypadku, gdy optometrysta stwierdzi jakiekolwiek schorzenia medyczne u pacjenta (np. zapalenie spojówek, rogówek, brzegów powiek, symptomów rozwoju jaskry itp.) zaproponuje rozszerzenie usługi o wizytę u lekarza okulisty, który to diagnozuje i rozpoczyna adekwatne leczenie.

Korzyści wynikające z wyboru profesjonalnego optometrysty

Oprócz precyzyjnego badania wzroku, optometryści w Family Optic oferują także wsparcie i porady odnośnie zdrowego stylu życia, który sprzyja utrzymaniu doskonałego wzroku. Doradzą Ci w wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych, okularów czy określą, jak dbać o swoje oczy w codziennym życiu. To kompleksowa opieka nad Twoim wzrokiem, która przekłada się na lepszą jakość widzenia i ogólnego komfortu.

Profesjonalna opieka nad Twoim wzrokiem

Badanie wzroku to proces, który nie kończy się na jednej wizycie. Regularne kontrole u optometrysty pozwalają na monitorowanie zdrowia oczu w czasie rzeczywistym i pozwalają na wczesne reagowanie na wszelkie zmiany. Dzięki temu możesz cieszyć się doskonałym wzrokiem przez wiele lat, bez obaw o potencjalne problemy.

 Podsumowanie

Czym zajmuje się optometrysta i kiedy możesz się do niego wybrać?

  • Gdy masz zdiagnozowaną wadę wzroku i chcesz ją skontrolować.

  • Gdy pojawiło się u ciebie pogorszenie widzenia.

  • Gdy chcesz dobrać nowe szkła korekcyjne w okularach.

  • Gdy chcesz dobrać dla siebie soczewki kontaktowe.

Twoje oczy to jeden z najważniejszych elementów Twojego życia, dlatego warto zadbać o ich zdrowie z pełnym profesjonalizmem. Wybierając badanie wzroku w Family Optic, masz pewność, że Twój wzrok będzie w najlepszych rękach. Kompleksowa opieka, doświadczenie oraz najnowocześniejsze technologie to gwarancja doskonałego zdrowia Twoich oczu. Nie zwlekaj, umów się na badanie wzroku już dziś i ciesz się życiem pełnym klarowności i ostrości.

Strona główna
Ulubione
Koszyk