.jpg)
Myśląc o korekcji wzroku często mamy wizję okularów bądź soczewek kontaktowych. Przyjęło się używać liczby mnogiej - soczewki kontaktowe, ponieważ zazwyczaj używa się pary soczewek, a nie jednej soczewki. Czy istnieją sytuacje, w których korzystanie z jednej soczewki kontaktowej będzie korzystne?
Czy można mieć soczewkę kontaktową na jednym oku?
Przede wszystkim, należy zacząć od zaznaczenia, że nie ma nic nadzwyczajnego w korzystaniu z pojedynczej soczewki kontaktowej i istnieje wiele sytuacji, w których takie rozwiązanie poprawi komfort widzenia użytkownika. Wbrew pozorom, pojedyncza soczewka kontaktowa to pełnoprawny produkt, który nie potrzebuje pary, żeby prawidłowo funkcjonować. Soczewki kontaktowe służą do korygowania wady wzroku. Często się zdarza, że wady wzroku są podobne na jednym i drugim oku, przykładowo na obu oczach występuje krótkowzroczność, natomiast równie często zdarza się, że wada wzroku nie jest identyczna. Warto zaznaczyć, że wada wzroku jest fizycznym parametrem, który jest kwestią indywidualną każdego oka jako układu optycznego. Biorąc pod uwagę, że na wielkość wady wpływ ma wiele czynników - od genetycznych do środowiskowych, mechanizm powstawania wady wzroku jest skomplikowany. Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy wada wzroku występuje tylko na jednym oku. Taki stan może wystąpić samoistnie lub być wywołany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak, przykładowo, uraz czy choroba oka. Soczewka jest pomocą optyczną, która ma za zadanie tę wadę wzroku skorygować, więc musi być dopasowana indywidualnie do danego oka.
Kiedy noszenie soczewki na jednym oku ma sens?
Noszenie soczewki na jedno oko jest uzasadnione, przede wszystkim, w sytuacji gdy wada wzroku występuje tylko w jednym oku. Wbrew pozorom, jest to bardzo częsta sytuacja, a pacjent ma do wyboru kilka podstawowych rozwiązań. Oczywiście, może korzystać z okularów, wtedy przed jednym okiem umieszcza się szkło o mocy zerowej. Drugim rozwiązaniem jest soczewka korygująca wadę. W takim przypadku, zdrowe oko pozostaje bez soczewki. Odrębną sytuacją jest zastosowanie pojedynczej soczewki u osób dotkniętych prezbiopią. Osoba prezbiopijna ma problem z widzeniem z bliska. W szczególnych sytuacjach, kiedy wada wzroku na to pozwala, możliwe jest zastosowanie tzw. monowizji, czyli użycie pojedynczej soczewki kontaktowej w celu skorygowania jednego oka. W efekcie takiej korekcji jedno oko powinno widzieć wyraźnie z daleka, a drugie oko - z bliska. Zdarza się także, że pojedynczej soczewki używa się jako uzupełnienia korekcji okularowej w sytuacji, kiedy różnica w mocy między oczami jest bardzo duża. Wtedy, większą część wady koryguje się za pomocą soczewki, a następnie zakłada się okulary, których moc powinna być stosunkowo symetryczna. Rozwiązanie takie ma sens, gdyż korekcja bardzo różnych wad wzroku okularami jest niemożliwa, gdyż okulary powodują zmianę wielkości widzianego obrazu, co uniemożliwia układowi wzrokowemu przetworzenie go i powoduje rozdwojone widzenie. Ogromną zaletą soczewek kontaktowych jest fakt, że nie zmieniają one wielkości widzianego obrazu.
Czy można zakupić soczewki tylko na jedno oko? Kiedy nie powinno się stosować pojedynczej soczewki?
Warto pamiętać, ze korzystanie z soczewek kontaktowych na jednym oku musi być uzasadnione. Spora część użytkowników, nie bez przyczyny, myśli o soczewkach w kategorii wydatków. Nic dziwnego, że ważną kwestią jest zatem oszczędność pieniędzy. Należy jednak wystrzegać się szukania oszczędności korygując jedynie jedno oko, gdy drugie również wymaga korekcji. Korygowanie jednego oka, w momencie gdy ostrość widzenia na drugim również jest obniżona praktycznie pozbawia nas widzenia obuocznego i stereopsji, co może powodować problemy z codziennymi czynnościami takimi jak prowadzenie auta. Podobna korekcja u dzieci może prowadzić do wystąpienia niedowidzenia na oku niekorygowanym, czyli stanu, który wymaga potem pilnej interwencji specjalisty, a i tak nie zawsze udaje się doprowadzić widzenie do pełnej sprawności. Szukając oszczędności możemy kupić od razu większe opakowanie, gdyż często pozwala to na zaoszczędzenie kilku złotych w przeliczeniu na jedną soczewkę.
Sytuacją najbardziej problematyczną, biorąc pod uwagę użytkowanie soczewek kontaktowych na jednym oku jest stan, kiedy pacjent posiada tylko jedno prawidłowo funkcjonujące oko. Każda soczewka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Oczywiście, takie ryzyko jest znacznie ograniczone, gdy pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty, natomiast nie jest ono zerowe. Specjalista, chcąc zminimalizować ryzyko doprowadzenia do całkowitej ślepoty, najczęściej odradzi takie rozwiązanie i zaleci okulary. Pacjent będący w takiej sytuacji, tym bardziej powinien wystrzegać się dobierania rozwiązań optycznych na własną rękę.
Pojedyncza soczewka - czy to dobre i bezpieczne rozwiązanie?
Jak zawsze, w kwestii doboru rozwiązań optycznych najlepszym rozwiązaniem będzie zawierzenie opinii specjalisty. Występuje wiele sytuacji, w których uzasadnione będzie noszenie soczewek tylko na jedno oko, jednakże czasami lepszym rozwiązaniem będą okulary korekcyjne. Przy każdym doborze soczewek, należy uwzględnić wiele czynników i dopasować soczewkę w taki sposób, aby zapewnić największy możliwy komfort oraz najwyższą jakość widzenia. Nie inaczej jest, gdy dobieramy soczewkę kontaktową tylko na jedno oko. Specjalista powinien zdecydować, czy najbardziej odpowiednie będą soczewki jednodniowe, miesięczne czy dwutygodniowe. Należy pamiętać, że niewłaściwie dopasowana soczewka na jedno oko może wpływać znacznie na komfort pacjenta, który będzie miał bezpośrednie porównanie z okiem bez soczewki.
Pojedyncza soczewka jest jedną z opcji, nierzadko stosowanych przy doborze korekcji. Jest to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści, ale także ryzyko. W związku z tym nie powinno być stosowane na własną rękę, a tylko w przypadku zalecenia specjalisty. Pozwoli to zminimalizować negatywne aspekty tego rozwiązania i skupić się na pozytywach oraz cieszyć się dobrą jakością widzenia.
Referencje
Krystian Prymuła