Badanie wzroku - dopasowanie soczewek

8.06.2022

Soczewki kontaktowe polecane są wszystkim osobom, które nie chcą lub nie mogą nosić okularów. Idealnie sprawdzą się też u tych osób, które szukają rozwiązania hybrydowego, czyli chcą nosić soczewki i okulary naprzemiennie, zależnie od okazji i potrzeb. Szczególnie ten typ korekcji wzroku polecany jest osobom wykonującym określone zawody, takie jak: monter, prezenter telewizyjny, kucharz, model itd. Zalety noszenia soczewek kontaktowych doceni też każdy, kto wyjeżdża na urlop, a to ze względu na możliwość noszenia najmodniejszych okularów przeciwsłonecznych. Komfort i wygoda to nie jedyne zalety soczewek kontaktowych. Są one bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do okularów, soczewki zakłada się rano i zdejmuje wieczorem. To dużą oszczędność czasu, ale również wygodna opcja. Ponadto nie trzeba się martwić o to, że soczewki wypadną przy gwałtownych ruchach głowy czy podczas wykonywania rożnych czynności. Poza tym soczewki kontaktowe nie parują i można je nosić o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. Jest to też bardzo higieniczne rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad, takich jak: codzienna pielęgnacja, prawidłowe ich nakładanie i zdejmowanie, regularna wymiana, czyszczenie z pomocą specjalistycznych płynów itd.

Badanie wzroku

Badanie wzroku to pierwszy krok w kierunku prawidłowego widzenia. Według statystyk wciąż zbyt rzadko korzystamy z porady okulisty czy optometrysty. Jeśli nie masz żadnych objawów złego widzenia, umawiaj się na badania raz na 2 lata. Jeśli jednak zauważysz pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, jak najszybciej udaj się na badanie. Tylko w ten sposób możesz dowiedzieć się, czy właśnie zaczynasz potrzebować drobnej korekcji, a jeśli wcześniej już korygowałeś wzrok, czy przyszedł czas na zmianę dotychczasowej. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe powinieneś umawiać się na wizyty kontrolne nie rzadziej, niż raz na dwanaście miesięcy.

Badanie optometryczne skupione jest na sprawdzeniu refrakcji, widzenia obuocznego i dobraniu korekcji okularowej. W przypadku konieczności doboru soczewek kontaktowych badanie jest rozszerzone o dokładne sprawdzenie, czy występują jakiekolwiek przeciwskazania do aplikacji soczewek.

Podczas badania w kontekście soczewek kontaktowych powinien zostać sprawdzony również stan przedniego odcinka oczu oraz soczewki wewnątrzgałkowej. W przypadku choć najmniejszych wątpliwości co do obecności patologii układu wzrokowego, zalecana jest przez optometrystę konsultacja u okulisty.

Czy soczewki kontaktowe można dobrać samodzielnie?

Niektórzy tak robią, jednak najczęściej skutkuje to dyskomfortem podczas noszenia szkieł lub niezadowalającymi rezultatami korekcji wzroku. Efekty źle dobranej korekcji mogą być bardzo różne, jednak wśród najczęściej występujących należy wymienić brak ostrości widzenia oraz złe samopoczucie (m.in. bóle i zawroty głowy).I choć soczewki są dostępne bez recepty, to należy mieć na uwadze, że jest to produkt medyczny i powinien być przepisany przez specjalistę. Fachowa wiedza i doświadczenie lekarza okulisty lub optometrysty pozwoli dobrać produkt szyty na miarę potrzeb pacjenta.

Dobór soczewek kontaktowych krok po kroku.

Wiele osób zastanawia się, czy soczewki kontaktowe można dobrać samodzielnie. Niektórzy próbują dokonywać wyboru na własną rękę, ale najczęściej skutkuje to dyskomfortem podczas noszenia szkieł lub niezadowalającymi rezultatami korekcji wzroku. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej wiedzy okulisty lub optometrysty, który krok po kroku przeprowadzi nas przez badanie, na podstawie którego będzie można dobrać odpowiedni model soczewek.

Pierwszym krokiem jest wywiad z pacjentem. Specjalista podczas takiej rozmowy może poznać potrzeby przyszłego użytkownika soczewek kontaktowych. Informacje na temat stylu życia i zapotrzebowania pozwolą dopasować konkretny typ soczewek do danej osoby. Wywiad jest arcyważnym etapem, ponieważ zarówno specjalista może poznać potrzeby pacjenta, ale też pacjent ma przestrzeń do zadania pytań.

Jak przygotować się do badania wzroku pod kątem doboru soczewek kontaktowych?

Badanie zaczyna się często od komputerowego badania wzroku za pomocą autorefraktometru. Jest to przesiewowe badanie wzroku, które jest niedokładne i nie wolno na nim bazować, ponieważ często przez akomodację oka parametry są dalekie od prawdy. Następnie dany specjalista zaprasza na subiektywne badanie wzroku za pomocą foroptera lub kasety szkieł próbnych. Za pomocą optotypów i testów sprawdza dokładnie parametry wady wzroku i może skonfrontować co z tym, co usłyszał od pacjenta. Tego typu badanie trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Kolejnym etapem jest badanie przedniego odcinka oka w biomikroskopie. Podczas aplikacji soczewek kontaktowych ważnym etapem jest sprawdzenie przedniego odcinka oka, wówczas specjalista może ocenić stan zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego. Dzięki temu można wyeliminować ewentualne przeciwskazania do noszenia soczewek. Rzadko jednak dochodzi do sytuacji, że podczas badania oka okulista odradza użytkowanie soczewek kontaktowych. Jednak należy to sprawdzić, ponieważ w przypadku złego stanu oczu, soczewki mogą powodować dodatkowe uszkodzenia i komplikacje, co może prowadzić do poważniejszych zmian chorobowych.

Kolejnym krokiem jest przymierzenie soczewek kontaktowych, a także nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji. Jeżeli wada wzroku okaże się bardziej skomplikowana (na przykład będzie konieczna korekcja soczewkami torycznymi lub progresywnymi), wówczas dany specjalista sprowadzi soczewki i przymierzanie odbędzie się po kilku dniach. Jeżeli pacjent posiada prostą, sferyczną wadę wzroku, to przymierzanie odbędzie się natychmiast.

Pierwsze soczewki zazwyczaj specjalista sam zaaplikuje pacjentowi bądź też poprosi go o założenie ich samodzielnie. Za pierwszym razem może to być trudne do wykonania, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Po założeniu zbadana zostanie ostrość widzenia w soczewkach kontaktowych. Pełna ostrość pojawi się już po chwili, a proces adaptacji do soczewek trwa kilka godzin do 2-3 dni. Następnie ocenione zostanie ułożenie soczewek na oczach przy biomikroskopie – czy ruchomość jest odpowiednia, czy soczewki leżą centralnie na rogówce, a dopasowanie optymalne. Kolejnym etapem jest nauka zdejmowania soczewek kontaktowych. Pacjent samodzielnie zdejmuje soczewki, ucząc się przy tym techniki ściągania soczewki. Jeśli wszystko jest w porządku, to pacjent otrzymuje soczewki do domu i testuje je w normalnych warunkach.

Po kilku dniach specjalista zaprasza pacjenta na wizytę kontrolną. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre niedopasowania soczewek można ocenić dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Jeżeli soczewki okażą się nieodpowiednie, a pacjent nie widzi w nich w pełnej ostrości lub źle układają się i leżą na oczach, wówczas specjalista zaproponuje inne soczewki, które będą lepiej dopasowane. Po pełnym dopasowaniu soczewek kontaktowych pacjent otrzyma receptę, na której są zapisane parametry soczewek kontaktowych oraz pełna ich nazwa.

Badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych trwa znacznie dłużej niż standardowe badanie wzroku, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc spokojnie przejść przez jego wszystkie etapy. Na badanie powinno się przyjść bez makijażu, ponieważ utrudnia to ocenę stanu powiek, rzęs oraz gruczołów łojowych znajdujących się przy ich nasadzie. Ponadto podczas zakładania soczewki cząstki kosmetyków mogą dostać się pod jej powierzchnię, zabrudzić ją i powodować dyskomfort. Zaleca się podczas pierwszej aplikacji soczewek, aby mieć możliwie krótkie paznokcie. Zbyt długie mogą utrudniać swobodną manipulację soczewkami podczas nauki ich zakładania i ściągania.

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularów i sprawdzą się one u większości pacjentów. To idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sport dla dla tych, którzy mają znaczną wadę wzroku, ponieważ w przeciwieństwie do soczewek okularów, soczewki kontaktowe są cienkie i pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości widzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych, które różnią się parametrami, rozmiarem, materiałem, trybem wymiary oraz czasem noszenia. W związku z tym bardzo ważne jest, aby wybrać się do specjalisty, które przeprowadzi badanie okulistyczne pod kątem soczewek kontaktowych. Wzrok to przecież jeden z pięciu zmysłów, który jest naszym oknem na świat. W związku z tym tak ważne jest, aby o niego dbać i korygować zaistniałe wady wzroku.

Strona główna
Ulubione
Koszyk