Soczewki kontaktowe - geneza

Soczewki kontaktowe – skąd się wzięły

Na pewno każdy z użytkowników okularów zastanawiał się nie raz jakby to było widzieć bez okularów, uwolnić się od konieczności widzenia świata przez ramkę oprawy okularowej. Czy jest to możliwe?

Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie znani wynalazcy na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze koncepcje korekcji wzroku za pomocą soczewek zakładanych bezpośrednio na oko. Dopiero pod koniec XIX wieku szwedzki lekarz dr August Muller, jako pierwszy założył soczewki swojemu pacjentowi (1889 rok). Były to soczewki wykonane ze szkła. W latach 40 XX wieku pojawiły się pierwsze soczewki wykonane z materiału polimerowego. Był to przełom w produkcji soczewek kontaktowych. Soczewka kontaktowa ewoluowała przez dziesięciolecia, aby zapewnić użytkownikom doskonały komfort i jak najlepszą jakość widzenia. W latach 70 XX wieku pojawiły się pierwsze miękkie soczewki hydrożelowe, które zapewniły dobrą optykę oraz przepuszczalność tlenu do oka.

Soczewka kontaktowa

W przypadku soczewek kontaktowych przepuszczalność tlenu jest jednym z kluczowych parametrów, ponieważ rogówka potrzebuje tlen atmosferyczny do prawidłowego funkcjonowania. Ilość użytkowników soczewek kontaktowych na całym świecie szybko rosła. Coraz więcej osób korzystało z wolności i komfortu, jaką dawały im soczewki kontaktowe. Pod koniec lat 90 XX wieku pojawiły się pierwsze miękkie soczewki silikonowo-hydrożelowe, które stały się prawdziwym przełomem w kontaktologii. Zapewniły użytkownikom soczewek bardzo wysoką przepuszczalność tlenu do oka porównywalną z ilością tlenu dostającą się do oka bez soczewki.

Przełom ten pokazał, w jakim kierunku zmierzają soczewki kontaktowe. W miarę rozwoju soczewek miękkich rozwijały się także soczewki sztywne gazoprzepuszczalne, które obecnie posiadają doskonałe parametry przepuszczalności tlenu. Obecnie miękkie soczewki kontaktowe mogą korygować wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, prezbiopię, różnowzroczność (w każdym oku różne wady wzroku), bezsoczewkowość (np po operacji zaćmy). Mogą również służyć jako opatrunki po zabiegach na oku lub jako obturatory dla dzieci u których stwierdzona została choroba zezowa. Miękkie soczewki kontaktowe możemy podzielić ze względu na materiał z którego są wykonane i na system noszenia.

Z czego zrobiona jest soczewka kontaktowa

Ze względu na materiał miękkie soczewki kontaktowe dzielimy na: soczewki hydrożelowe i najnowszej generacji soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Ze względu na system noszenia miękkie soczewki kontaktowe dzielimy na:

 • soczewki jednodniowe (jednorazowe, para soczewek noszona jest przez jeden dzień, np. po nałożeniu rano, zdjęcie wieczorem i wyrzucenie, nie ma tu konieczności stosowania płynu do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 30 sztuk.
 • Soczewki w systemie dwutygodniowym (jedna para noszona jest przez dwa tygodnie, należy je ściągać na noc do specjalnego pojemnika z płynem do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 6 sztuk soczewek.
 • Soczewki w systemie miesięcznym (jedna para noszona jest przez jeden miesiąc, należy je ściągać na noc do specjalnego pojemnika z płynem do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach przeważnie po 6 sztuk soczewek. Ze względu na system noszenia miękkie soczewki kontaktowe możemy podzielić na:
 1. Soczewki w systemie dziennym (zawsze zdejmowane na noc)
 2. Soczewki w systemie elastycznym (możliwe spanie w soczewce przez 1-2 dni w tygodniu).
 3. Soczewki w systemie ciągłym (noszenie soczewki bez zdejmowania np przez 30 dni).

System noszenia soczewek kontaktowych określa Specjalista indywidualnie dla każdego pacjenta po dokładnym badaniu w gabinecie.

Zalety soczewek kontaktowych

Osoby, które noszą okulary mogą zadać sobie pytanie:

Czy oprócz wolności, jaką dają soczewki kontaktowe mogą one być lepszym rozwiązaniem niż okulary?

Oto zalety soczewek kontaktowych:

 • Zapewniają nieograniczone pole ostrego widzenia.
 • Powodują, że wielkość obserwowanego przedmiotu jest naturalna (okulary „minusowe” pomniejszają obraz, okulary „plusowe” powiększają obraz.
 • U wielu pacjentów stosując soczewki kontaktowe można uzyskać lepszą jakość widzenia niż w okularach.
 • Są korzystniejsze dla osób, które mają wysokie wady wzroku oraz w różnowzroczności.
 • Dają możliwość noszenia dowolnych okularów przeciwsłonecznych osobom, które noszą okulary.

W przypadku soczewek kontaktowych nie ma problemu z odbiciami światła, które występują na powierzchni soczewek okularowych, nie ma także konieczności stosowania powłoki antyrefl eksyjnej. W wielu sytuacjach soczewki kontaktowe dają lepszy efekt kosmetyczny oraz większą możliwość uprawiania sportów. Soczewki kontaktowe dają dobrą jakość widzenia niezależną od pogody . Dają możliwość zmiany koloru oczu. Jak widać argumentów przemawiających za soczewkami kontaktowymi jest bardzo dużo. Oczywiście są również pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek względne i bezwzględne, o których powie nam Specjalista po dokładnym badaniu oczu. Do takich przeciwwskazań możemy zaliczyć czynne infekcje odcinka przedniego oka, cukrzycę, znaczne zmiany hormonalne, zespół suchego oka.

Od ilu lat można nosić soczewki?

Rodzice, których dzieci mają wady wzroku, często zastanawiają się nad tym ile lat powinno mieć ich dziecko, aby mogło nosić soczewki kontaktowe. Istnieje wiele mitów na ten temat. Tak naprawdę nie ma określonego minimalnego wieku, w którym można zacząć nosić soczewki kontaktowe. To Specjalista dobierający soczewki kontaktowe podejmuje decyzję czy Twoje dziecko jest już gotowe na noszenie soczewek. Soczewki kontaktowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci, które nie chcą nosić okularów, gdyż źle się w nich czują lub boją się reakcji koleżanek i kolegów.

Potwierdzają to przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania, w których uczestniczyło 500 dzieci pomiędzy 8, a 11 rokiem życia. Dzieci, które podczas 3-letniego badania nosiły soczewki kontaktowe osiągnęły o wiele lepsze wyniki w samoocenie niż dzieci, które nosiły okulary. W badaniach tych oceniano u dzieci akceptację społeczną, wygląd zewnętrzny, umiejętności fizyczne.

Podsumowując można stwierdzić, że decyzja o pierwszych soczewkach kontaktowych nie musi czekać do 18 roku życia.

Soczewki kontaktowe odgrywają także bardzo ważną rolę w przypadku sportowców mających wady wzroku. Soczewki kontaktowe są w stanie poprawić wyniki sportowe takich osób o 25%. Dlatego zaleca się sportowcom soczewki kontaktowe jako pierwszy wybór w korekcji wady wzroku. Obecnie coraz bardziej popularne stają się soczewki jednodniowe (jednorazowe), które nie wymagają stosowania pojemników i płynów do przechowywania. Soczewki te wyrzuca się po jednym dniu stosowania, co jest bardzo wygodne, szczególnie dla osób, które noszą okulary i tylko czasami potrzebują soczewek kontaktowych lub dla osób, które z pewnych względów nie mogą nosić soczewek o dłuższym systemie wymiany. Można z całą pewnością powiedzieć, że są to soczewki kontaktowe „bez zobowiązań” dla nowoczesnych, aktywnych osób. Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni pamiętać o badaniach kontrolnych, które są wykonywane w gabinecie przez Specjalistę w celu sprawdzenia stanu oczu i wykluczenia ewentualnych zmian w fizjologii oka pojawiających się w wyniku nieprawidłowego noszenia i pielęgnacji soczewek.

Badania te powinno się wykonywać co najmniej raz na sześć miesięcy. Każdy obecny i nowy użytkownik soczewek musi pamiętać o koniecznej właściwej pielęgnacji. Bardzo ważne znaczenie ma tu użycie odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Obecne płyny wielofunkcyjne dezynfekują soczewki, nawilżają je, służą do przechowywania. Odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych powinien zalecić Specjalista po przeprowadzeniu badania. Podczas pielęgnacji soczewek kontaktowych, należy pamiętać, aby przed zanurzeniem soczewek w pojemniku z płynem wyczyścić je poprzez pocieranie. Przeważnie minimalny zalecany czas przechowywania soczewek kontaktowych w płynie to 4 godziny. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe nie powinny mieć kontaktu z wodą, dlatego jeśli ktoś chciałby popływać w soczewkach powinien użyć soczewek jednodniowych, jednorazowych, które zaraz po wyjściu z basenu powinien wyrzucić. Istotną informacją dla Pań będzie to, że soczewki kontaktowe zakładamy przed zrobieniem makijażu, a zdejmujemy je przed demakijażem . Małymi krokami zbliża się wiosna, dlatego warto pomyśleć o pozytywnych zmianach. Proponuję korzystanie z soczewek kontaktowych by zobaczyć świat bez ograniczeń okularów.