Regularne badanie wzroku

Niezależnie od tego czy jesteś osobą młodą czy starszą, regularne badania okulistyczne i optometryczne są sprawą istotną i podstawową.

Być może zaskoczy Cię informacja, że nawet, jeśli uważasz, iż nie masz żadnych problemów ze swoim wzrokiem, powinieneś regularnie zgłaszać się na kompleksowe badanie wzroku. Większości pacjentom zaleca się regularne kontrole u specjalisty, co dwa lata. Jednak po przekroczeniu 40 roku życia lub jeśli tak zaleci specjalista, należy zwiększyć częstotliwość tych wizyt.

Podczas badania wzroku, specjalista określi dokładnie czy masz wadę wzroku, która może powodować wiele dolegliwości, dobierze tobie w fachowy sposób okulary lub soczewki kontaktowe badając dokładnie stan oczu przed aplikacją, zbada również Cię:

 • pod kątem chorób oczu;
 • oceni Twoje widzenie obuoczne;
 • oceni Twoje oczy, które są wskaźnikiem zdrowia całego organizmu.

Jeśli jesteś kierowcą bądź świadomy, że regularne kontrole optometryczne są tak samo istotne dla Twojego bezpieczeństwa jak przeglądy techniczne Twojego samochodu. Niska ostrość wzroku może być bardzo niebezpieczna szczególnie podczas prowadzenia samochodu po zmroku.

Problemy szkolne niektórych dzieci nie koniecznie muszą wynikać z trudności w samej nauce, lecz mogą wiązać się z istnieniem prostej i dającej się skorygować wady wzroku. Dzieci mające trudności z widzeniem i interpretacją tego, co widzą bardzo często będą miały problemy z zadaniami i obowiązkami szkolnymi. Dzieci rzadko skarżą się na kłopoty ze wzrokiem z tej prostej przyczyny, że nie znają one pojęcia prawidłowej ostrości wzroku i nie wiedzą, co to znaczy widzieć dobrze. Jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie w szkole lub wydaje Ci się, że ma problemy z czytaniem bądź nauką, dobrym pomysłem jest wizyta u specjalisty w celu wykluczenia przyczyny ze strony narządu wzroku.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe lub okulary, odwiedź specjalistę, aby upewnić się, że jesteś na bieżąco zaznajomiony z najnowszymi osiągnięciami, technologiami i informacjami na temat korekcji wad wzroku i nowych produktów na rynku.

Tysiące ludzi na całym świecie utraciło wzrok z powodu jaskry- choroby oczu, która często przebiega bezobjawowo i bezboleśnie. U 40 % osób może dojść do utraty widzenia zanim pacjent zda sobie sprawę z istnienia choroby, którą można zdiagnozować przeprowadzając proste badania okulistyczne.

Co może wykryć specjalista podczas badania wzroku:

 

 • Wady wzroku takie jak: Krótkowzroczność, Nadwzroczność, Astygmatyzm, Prezbiopia
 • Nieprawidłowe ustawienie oczu: czasami może być odpowiedzialne za bóle oczu, głowy, suchość oczu, problemy z prowadzeniem samochodu po zmroku lub podczas pracy z bliska
 • choroby oczu: wiele chorób takich jak: jaskra czy retinopatia cukrzycowa pozostają bezobjawowe we wczesnych stadiach. Specjalista zbada Twoje oczy i oceni dno oka w poszukiwaniu wczesnych objawów tych chorób. W większości przypadków, wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu zmniejsza ryzyko trwałej utraty lub upośledzenia widzenia.
 • inne choroby: specjalista może wykryć wczesne objawy niepokojących stanów i chorób oceniając naczynia krwionośne, siatkówkę i inne struktury. Przeprowadzając badanie okulistyczne specjalista jest w stanie rozpoznać wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu we krwi i inne problemy zdrowotne. Na przykład cukrzyca może powodować przeciekanie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się wybroczyn i wylewów krwi wewnątrz gałki ocznej oraz obrzęku, który może prowadzić do utraty widzenia. Specjalista chorób oczu podczas przeprowadzania pełnego badania wzroku jest w stanie wykryć opisane powyżej objawy choroby i jej powikłania, często zanim internista rozpozna chorobę podstawową.

Poniżej przedstawiamy pewne wskazówki, które pomogą Ci zachować zdrowe oczy:

 • regularnie zgłaszaj się do specjalisty w celu przeprowadzenia badań kontrolnych
 • stosuj korekcję wad wzroku zalecaną przez specjalistę
 • nie kupuj gotowych okularów korekcyjnych w marketach czy punktach pozaoptycznych – to może poważnie zaszkodzić oczom
 • jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, postaraj się zawsze znaleźć wystarczającą ilość czasu na rutynowe czynności związane z ich pielęgnacją i dezynfekcją
 • unikaj nadmiernego nadwyrężania oczu przed ekranem komputera – staraj się robić regularne przerwy co 20 minut i spoglądać poza monitor.
 • chroń swoje oczy przed promieniowaniem UV nosząc okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe z filtrem UV w słoneczne dni.
 • Jeśli odczuwasz regularnie suchość oczu noś przy sobie krople nawilżające łagodzące objawy suchości
 • zakładaj ochronne gogle podczas samodzielnego wykonywania niebezpiecznych prac lub używając narzędzi w ogrodzie czy w warsztacie.
 • staraj się stosować zdrową dietę bogatą w antyoksydanty (tj. owoce i warzywa). Naukowcy dowiedli, że taka dieta redukuje ryzyko rozwoju niektórych chorób oczu związanych z wiekiem.