Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe? To pytanie zadaje sobie coraz więcej użytkowników, ponieważ soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza alternatywa dla okularów, które dla wielu są nie tylko mało wygodne w użytkowaniu, ale również nie rzadko są niedopasowane to twarzy, przez co nie wpływają korzystnie na jej wygląd. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle ważna dla ich bezpiecznego i komfortowego użytkowania. Regularne oczyszczanie pozwala na usunięcie z ich powierzchni zdecydowanej większości zanieczyszczeń, dzięki czemu ryzyko wystąpienia infekcji oka jest znacznie mniejsze. Sposób pielęgnacji uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju soczewki oraz okresu przydatności do użytku.

Jakie środki do pielęgnacji soczewek warto stosować?

W pielęgnacji soczewek bardzo ważny jest dobór odpowiednich środków, gdyż często występują pewne niezgodności pomiędzy składami płynów, a soczewek. Może to niekorzystnie wpływać na ich stan, obniżając tym samym ich użyteczność. Do wyboru są trzy typy płynów pielęgnacyjnych:

  • wielofunkcyjne płyny (często nazywane również jednostopniowymi), które posiadają nie tylko właściwości czyszczące i dezynfekujące, ale również nawilżające;
  • dwustopniowe płyny stosuje się osobno do czyszczenia i przechowywania soczewek, a osobno do usuwania z soczewek białkowych osadów;
  • oksydacyjne płyny dostępne są w wersji jednostopniowej bądź dwustopniowej. Są to płyny przeznaczone zarówno do czyszczenia i dezynfekcji, jak i przechowywania soczewek. W przypadku stosowania tego typu preparatów bardzo istotne jest przechowywanie soczewek w wyłącznie w specjalnie do tego celu przeznaczonym opakowaniu.

W jaki sposób należy czyścić soczewki kontaktowe?

Pielęgnacja soczewek jest bardzo ważna, dlatego przeprowadzając ją należy mieć na względzie przede wszystkim zalecenia wystosowane przez ich producenta. Każda para ma zawsze dołączoną szczegółową instrukcję, z którą należy się zapoznać. Dodatkowo warto także zaznajomić się z instrukcjami dotyczącymi płynu, jaki będzie stosowny do czyszczenia, dezynfekowania i przechowywania soczewek.

Soczewki po każdym usunięciu z oczu powinny zostać wyczyszczone i zdezynfekowane specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych, a następnie przełożone do specjalnego pojemnika na czas ich nieużytkowania. W miarę możliwości warto zadbać również o to, by ich pielęgnacja była przeprowadzana przy pomocy czystych i zdezynfekowanych dłoni. Wbrew pozorom czyszczenie soczewek nie jest skomplikowane. W większości przypadków (chyba że wskazane producenta jest nieco inne) wystarczy umieścić je na dłoni, po czym zaaplikować na ich powierzchnię odpowiedni płyn. Środek powinien dokładnie pokrywać obie strony soczewki. Aby ich nie zarysować, ani w żaden inny sposób nie naruszyć struktury, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać powoli, z dużą uwagą i starannością. Po zakończeniu czyszczenia soczewki należy opłukać płynem, po czym umieścić w specjalnie przeznaczonym do ich przechowywania pojemniku. Oczywiście miejsce ich przechowywania również podlega regularnemu czyszczeniu i wymianie płynu z częstotliwością zgodną z zaleceniami producenta. W przypadku czyszczenia pojemnika należy się kierować następującymi zasadami:

  • po założeniu soczewek należy usunąć płyn z pojemnika, po czym go wyczyścić i zdezynfekować;
  • przed kolejnym użyciem pojemnik musi zostać bardzo dokładnie wysuszony (zapobiegnie to gromadzeniu się bakterii uwielbiających wilgotne środowisko);
  • minimum raz na trzy miesiące należy wymieniać pojemnik na nowy (choć specjaliści radzą, by wymiany wykonywać co miesiąc).

Właściwa pielęgnacja soczewek jest bardzo ważna nie tylko dla ich użyteczności, ale także dla zdrowia użytkownika. Dzięki temu można uniknąć bardzo nieprzyjemnych podrażnień oczu.