Ile kosztują kolorowe soczewki kontaktowe?

Soczewki to coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnych okularów. Cenią je zwłaszcza ci z nas, którzy prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sporty, ale lubiane są też przez tych, którzy wybierają je z uwagi na walory estetyczne. W ostatnich latach znacząco wzrosła popularność soczewek kolorowych, które pozwalają na zmianę naszego wyglądu. Dzięki takim soczewkom możemy podkreślić nasz naturalny kolor oczu albo zupełnie go zmienić. Co warto wiedzieć o tego rodzaju soczewkach i ile wynosi ich cena?

Rodzaje soczewek kolorowych

Soczewki kolorowe podobnie jak soczewki bezbarwne występują w różnych wariantach. Przeciętny użytkownik najczęściej ma do czynienia z soczewkami miękkimi, podczas gdy soczewki twarde służą przede wszystkim osobom cierpiącym na poważniejsze schorzenia, na przykład zespół suchego oka. Podstawowym kryterium podziału miękkich soczewek kolorowych jest ich trwałość – wyróżniamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Soczewki jednodniowe są najzdrowsze dla oka. Innego rodzaju soczewki posłużą nam dłużej, ale przed ich zakupem powinniśmy skonsultować się z okulistą. Korzystając z soczewek wielodniowych pamiętajmy o zaopatrzeniu się w odpowiedni płyn służący do przechowywania soczewek. Soczewki kolorowe występują zarówno w wariancie umożliwiającym korektę wad wzroku, jak i w wersji pozbawionej właściwości korekcyjnych (tzw. zerówki). Do najbardziej oczywistych atutów soczewek kolorowych zaliczamy rzecz jasna ich piękne, fantazyjne barwy, które pozwalają na zmianę koloru tęczówki oka.

Od czego zależy cena soczewek?

Jednym z podstawowych czynników determinujących cenę soczewek jest ich trwałość. Jeżeli korzystamy z soczewek kolorowych jako modnego dodatku zakładanego na imprezę albo wykorzystujemy je do metamorfozy wyglądu podczas sesji zdjęciowej, to z pewnością ucieszy nas wiadomość, że sprzedawane pojedynczo soczewki jednodniowe są najtańsze. Jeżeli jednak zamierzamy korzystać z soczewek codziennie, to bardziej opłacalnym rozwiązaniem od zapasu soczewek jednorazowych będzie zakup solidnej pary soczewek miesięcznych. Innym istotnym parametrem jest materiał, z jakiego wykonane są soczewki. Reguła jest prostsza – im wyższa jakość, tym wyższa cena. Warto zwrócić uwagę na markę soczewek. Wystrzegajmy się tych pochodzących od niepewnych, nieznanych producentów. Oczy należą do najwrażliwszych organów naszego ciała, a używanie niesprawdzonych soczewek może doprowadzić do przykrych problemów, a w skrajnych przypadkach nawet do konieczności interwencji lekarza. Z tej przyczyny zdecydowanie lepszym wyborem są renomowane marki, takie Alcon czy MonoVision.

Ile zapłacimy za typowe modele soczewek kolorowych?

Wbrew utartym stereotypom dobrej jakości soczewki kolorowe wcale nie muszą być drogie. Cena sprzedawanych soczewek All Vue Colors to wydatek ok 54 złotych. Warto zaznaczyć, że soczewki te dostępne są w różnych kolorach. Ceny soczewek miesięcznych są nieco wyższe, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej są one dogodniejszym rozwiązaniem dla osób, które planują regularne noszenie soczewek kolorowych. Za parę soczewek FreshLook ColorBlends zapłacimy około 60 złotych, podczas gdy soczewki Air Optix Colors kosztują mniej niż 65 złotych. Ostatni wymieniony model występuje aż w 9 wariantach kolorystycznych. Godnym rozważenia uzupełnieniem dla soczewek będą wysokiej jakości krople nawilżające oczy, na przykład See l’Eau Moisture Drops. Za 15-mililitrową buteleczkę zapłacimy około 29 złotych.