Ile czasu można nosić soczewki kontaktowe?

Ile czasu można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe stanowią pewnego rodzaju symbol współczesnych czasów, z powodzeniem wypierając klasyczne okulary. Miłośnicy tego akcesorium cenią je sobie w szczególności za wygodę w użytkowaniu oraz możliwość zapomnienia o posiadanej wadzie wzroku. Soczewki umieszczane bezpośrednio na rogówce oka są powszechnie dostępne zarówno w supermarketach, jak również w specjalistycznych sklepach internetowych, jednak ile czasu można nosić je nosić, nie narażając się na niebezpieczne skutki uboczne?

Dzienny czas noszenia soczewek

Stosowanie soczewek kontaktowych już po kilku dniach staje się nawykiem, jednak aby nie prowadziło ono do żadnych komplikacji, należy stosować się do kilku zaleceń. Fundamentalnym z nich jest czas noszenia, który w przypadku tradycyjnych egzemplarzy wynosi do 8 godzin dziennie. W przypadku soczewek elastycznych dopuszczalne jest okazjonalne pozostawianie ich na noc, jednak nie należy tego dokonywać każdego dnia. Soczewki ciągłe dopuszczają nieprzerwane noszenie przez okres 31 dni i 30 nocy, natomiast przedłużone do 7 dni i 6 nocy.

Należy bezwzględnie stosować się do powyższego zalecenia, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. W przypadku odczuwania dyskomfortu bądź bólu w trakcie noszenia soczewek, powinno się je zdjęć i niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Tryb noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe jako akcesoria wspomagające wzrok o charakterze bardzo delikatnym, posiadają indywidualny termin ważności. W zależności wynosi on:

  • 1 dzień
  • 2 tygodnie
  • miesiąc
  • kwartał
  • 24h

Ponad to na rynku dostępne są również specjalistyczne soczewki do noszenia w tzw. trybie przedłużonym, które można nieustannie nosić w zależności przez okres 7, bądź 30 dni. Spośród tradycyjnych soczewek silikonowo-hydrożelowych wyróżniają się one znacznie lepszą przepuszczalnością tlenu, który w trakcie snu pełni ponadprzeciętnie ważną rolę dla ogólnego zdrowia rogówki, ze względu na fakt iż dopływa on do niej poprzez naczynia krwionośne powiek.

Bez względu na to, jak dobrze czujemy się w danych soczewkach kontaktowych, po terminie ważności należy je natychmiast wymienić na nowe egzemplarze, w celu zapobiegnięciu takich schorzeń jak stany zapalne czy wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Skutki uboczne

Wszelkie komplikacje powiązane z soczewkami kontaktowymi występują wskutek nieprawidłowej higieny tego akcesorium bądź nieprzystosowania genetycznego samego oka. Rogówka jest nadzwyczajnie wrażliwą częścią ciała, która stale podrażniana może ulec uszkodzeniu. Przez przedłużony dzienny czas noszenia soczewek powstają różnego rodzaju infekcje, prowadzące do poważnych schorzeń. W wyniku tego czasami konieczne jest dokonanie przeszczepu rogówki, dlatego istotne jest skrupulatne stosowanie się do wszystkich zaleceń.

Skutki uboczne występujące w przypadku nieumiejętnego korzystania z soczewek kontaktowych to m.in.:

  • stany zapalne
  • przesuszenie rogówki
  • suchość oczu
  • podrażnienia

Dodatkowe uwagi

Niezależnie od tego czy noszone soczewki są sferyczne, toryczne, progresywne czy kolorowe, bezwzględnie należy stosować się do zalecenia o dziennym czasie ich noszenia, co pozwoli uniknąć wszelkich niepożądanych skutków ubocznych. W przypadku, w którym pragniemy wyposażyć się w soczewki z trybem przedłużonym, warto skorzystać z szerokiego wachlarza egzemplarzy dostępnego w sklepie internetowym Twoje Soczewki, który od wielu lat dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości, obejmując tym samym niekwestionowaną pozycję lidera na rynku.