Okulary do komputera

Czy okulary do komputera pomagają

Czy oczy człowieka są przystosowane do wielogodzinnej pracy przy komputerze?

Oczywiście nasze oczy nie są przygotowane fizjologicznie do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ewolucja układu wzrokowego w porównaniu do ludzi pierwotnych nie postąpiła prawie w ogóle, a jak zmieniły się warunki pracy? – diametralnie. Coraz częściej podczas badań w gabinecie specjaliści słyszą od pacjentów o zespole zaburzeń widzenia związanych z pracą przy komputerze. Zaburzenia te powodują różnorodne objawy oczne. Objawami tymi są: ból oczu, ból głowy, ból karku, zmęczenie oczu, suchość oczu, gorsze widzenie, ogólne zmęczenie.  Jak się okazuje czynniki środowiskowe, ergonomiczne, jak i stan zdrowia oczu, mają wpływ na pojawianie się tych objawów.

Ostatnimi czasy dużo uwagi poświęca się doniesieniom naukowym o wzroście krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży spędzającej wiele godzin przy monitorach ekranowych. Okazuje się, że nadmierna praca wzrokowa z komputerem może być bodźcem do rozwoju krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.

Jak należy postępować, aby objawów zaburzeń widzenia związanych z komputerem było jak najmniej?

Używaj odpowiednich okularów do komputera

Jeżeli masz wadę wzroku, wykonuj regularne badania optometryczno – okulistyczne, aby mieć pewność, że twój wzrok jest odpowiednio skorygowany, a oczy są zdrowe. Używaj okularów wykonanych w salonie optycznym specjalnie przystosowanych do pracy z komputerem.  Okulary do komputera posiadają wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne jak i filtr antystatyczny. Dla osób mających problem z widzeniem z bliska związanym z wiekiem, zalecamy stosowanie okularów typu „office”. Mają one płynne przejście mocy optycznej, tak, aby swobodnie czytać z odległości 40 cm, jak i pracować przy komputerze w odległości np. 60 cm.

Komputer – obecnie jedno z najważniejszych urządzeń w naszym życiu. Z jego funkcji korzystamy w  wielu momentach naszego życia, często spędzamy wiele godzin wpatrując się w monitor.

Zredukuj odblaski

Odbicia z ekranu są głównym źródłem zmęczenia oczu u użytkowników komputerów. Niezależnie od tego jaka jest pozycja ekranu względem okna, powinno się stosować kotary, bądź żaluzje w celu ograniczenia intensywności światła w ciągu dnia. Unikaj siedzenia twarzą do okna ponieważ duża różnica jasności między ekranem, a tłem może być powodem napięcia i dyskomfortu.

Nawilżaj powietrze w biurze, często mrugaj, używaj odpowiednich soczewek kontaktowych

Pracując przy komputerze skupiamy wzrok na ekranie i rzadziej mrugamy. Długie okresy bez mrugania mogą powodować wysychanie powierzchni oka, co z kolei może prowadzić do dyskomfortu i utraty ostrości widzenia. Używaj nawilżaczy powietrza, kropli nawilżających do oczu oraz, jeśli nosisz, to odpowiednich soczewek kontaktowych dobranych przez optometrystę lub okulistę w gabinecie.

Ustaw swój monitor

Idealne usytuowanie monitora zależy od wielu czynników, takich jak osobnicza budowa ciała, możliwości wzrokowe, rodzaj wykonywanych zadań oraz elementów związanych z architekturą stanowiska pracy. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu, środek ekranu powinien znajdować się 13–23 cm poniżej poziomej linii wzroku. Patrząc na wprost powinniśmy widzieć krawędź monitora.

Komputer towarzyszy nam od prawie 50 lat ewoluując od prostych urządzeń do postaci dzisiejszych laptopów, tabletów i smartphonów. Większość populacji krajów rozwiniętych korzysta z komputera, bądź innych urządzeń przenośnych z wyświetlaczami.

Zrób przerwę

Co pewien czas powinno się zmniejszać napięcie oczu, przez spojrzenie poza ekran komputera. Stosuj zasadę 20/20/20: zrób 20-sekundową przerwę co 20 minut, skupiając oczy na obiekcie oddalonym co najmniej o 6 m (20 stóp) od monitora. Poruszaj gałkami ocznymi, patrząc na przedmioty położone w równych odległościach.

Pamiętaj, aby ograniczać dzieciom, ilość godzin spędzanych przy komputerze do potrzebnych minimum. Takie podejście to mniejsze prawdopodobieństwo wzrostu krótkowzroczności i zminimalizuje możliwość wystąpienia dolegliwości związanych z pracą przy komputerze.

Tych kilka porad powinno poprawić komfort pracy z komputerem.