Co należy wiedzieć o szkłach progresywnych?

Co należy wiedzieć o szkłach progresywnych?

Pierwsze szkła progresywne pojawiły się dokładnie w 1959 roku, pomimo to nadal jest to bardzo często stosowane rozwiązanie, które w znacznym stopniu ułatwia życie części osób. Czym dokładnie są szkła progresywne? Dla kogo jest to najbardziej optymalne rozwiązanie? Jakie wady i zalety możemy wyróżnić? Kiedy szkło progresywne okaże się nierozsądne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Szkła progresywne- czym są i dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Szkła progresywne to doskonałe rozwiązanie ze względu na to, że są uniwersalne. Oznacza to, że dzięki nim możliwe jest wyraźne widzenie niezależnie od odległości. Jak to jest możliwe? Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji, która to składa się ze stref widzenia. Upraszczając tę kwestię, moglibyśmy stwierdzić, że górna część odpowiada za to, aby wyraźnie widzieć w dalekich odległościach, dolna część umożliwia ostry wzrok w przypadku bliskich odległości, natomiast w środkowej części mamy do czynienia ze strefą pośrednią. Dzięki tej ostatniej możliwe jest dobre widzenie w przypadku pośrednich odległości. Dla kogo zalecane jest więc szkło progresywne? Przede wszystkim dla wszystkich osób, które cierpią na tzw. starczowzroczność. Najczęściej są to osoby, które ukończyły 40. rok życia. Mięśnie odpowiedzialne za to, aby zmieniać wygląd soczewki pracują w większym stopniu po to, aby zachować właściwą akomodacje. Często odczuwamy z tego powodu zmęczenie oczu, a także jesteśmy świadkami naszego bólu głowy. Dlatego też zaleca się szkła progresywne, które są pomoce zarówno w przypadku bliskiej odległości, jak i tej dalszej. Nad tego typu rozwiązaniem mogą także zastanowić się osoby młodsze, które to jednak bardzo często muszą zmieniać okulary.

Szkła progresywne- wady i zalety tego rozwiązania

Przede wszystkim szkła progresywne to bardzo komfortowe rozwiązanie, ze względu na to, że są w stanie zastąpić kilka par okularów. Dlatego też już nie będziemy musieli nosić ze sobą osobnych modeli do czytania, do oglądania telewizji i do jazdy samochodem. Będziemy doskonale widzieć niezależnie od tego, w jakiej odległości będzie znajdował się obiekt, na który spojrzymy. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne i skuteczne, nie wywołuje nieprzyjemnego dyskomfortu. Jednakże szkła progresywne nie są idealne. Jeśli korzystamy z nich siedząc przed komputerem, będziemy mieli węższy obraz. W konsekwencji konieczne okaże się częstsze skręcanie szyi, to z kolei jest uciążliwe i może powodować ból. Nie sprawdzą się także, gdy różnica wady pomiędzy widzeniem krótki i długim jest stosunkowo duża. Cena szkieł progresywnych zaczyna się od 500 zł, co jest znacznie bardziej ekonomiczne, niż zakup 2-3 par okularów klasycznych. Okulary progresywne wymienia się średnio co 3 lata, jednak nie jest to reguła i zależy przede wszystkim od tego, jak dynamicznie zmienia się stan naszego wzroku.

Kiedy powinniśmy zrezygnować ze szkła progresywnego?

Pamiętajmy również o tym, że w niektórych przypadkach szkło progresywne nie będzie dla nas korzystne. Przede wszystkim unikajmy takiego rozwiązania, jeśli cierpimy z powodu zaburzeń błędnika, zaburzeń widzenia obuocznego lub po prostu posiadamy takie choroby, które powodują, że nasz wzrok w błyskawicznym tempie ulega pogorszeniu. Szkło progresywne nie sprawdzi się też, kiedy wada wzroku jest niestandardowa, tzn. różnica pomiędzy prawym i lewym okiem jest stosunkowo duża.