Astygmatyzm - jakie okulary wybrać?

Astygmatyzm – jakie okulary wybrać?

Astygmatyzm to wada wzroku objawiająca się zniekształconym widzeniem, którego powodem jest niesferyczność rogówki oka. Wówczas rogówka nie ma kulistego kształtu lecz nieco bardziej zakrzywiony, wyglądem zbliżony do piłki do gry w rugby. Krzywizny te w nieprawidłowy sposób ogniskują promienie świetlne i załamują światło w różny sposób, w różnych przekrojach. Osoba zmagająca się z tą wadą wzroku widzi nieostry, zniekształcony obraz zarówno z bliska, jak i z daleka. Jakie okulary powinien nosić astygmatyk, aby poprawić jakość swojego życia?

Szkła cylindryczne w okularach dla astygmatyka 

Okulary na astygmatyzm posiadają specjalne szkła cylindryczne. Ich konstrukcja jest nieco inna niż w przypadku standardowo wykorzystywanych szkieł. Nazwa pochodzi od ich kształtu, bowiem przypominają one niewielki wycinek cylindra. Szkła cylindryczne przywracają astygmatykowi ostrość widzenia. Konstrukcja tego rodzaju szkieł podzielona jest w pewien sposób na dwie części. W pierwszej nie wykorzystuje się żadnej mocy, a w drugiej stosuje się moc równą wartości astygmatyzmu. W ten sposób można przesunąć jeden punkt skupienia światła do drugiego, co w konsekwencji prowadzi do powstawania ostrego i wyraźnego obrazu. W większości przypadków astygmatycy nie mają problemu z adaptacją do korekcji astygmatyzmu. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, iż pacjentom ciężko w pierwszej chwili przyzwyczaić się do szkieł cylindrycznych i ich specyficznego działania. Lekarze zapisują wówczas nieco słabsze szkła, a dopiero później mocniejsze, o wartości docelowej. Osoby posiadające wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm, nie muszą obawiać się, iż szkła cylindryczne będą ciężkie i grube. Obecnie technologia produkcji soczewek okularowych jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu można tworzyć szkła z różnorodnych materiałów o różnym stopniu pocienienia.

Dobór okularów dla astygmatyka 

Dobór właściwych okularów dla astygmatyka to proces nieco bardziej złożony i skomplikowany niż w przypadku tradycyjnych okularów korygujących krótko- lub dalekowzroczność. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie precyzyjnego pomiaru u optyka lub okulisty. Ogromne znaczenie w kontekście późniejszego komfortu podczas noszenia ma bowiem każdy milimetr i stopień kąta nachylenia. Pomiary warto wykonać kilkukrotnie, co pozwoli wyeliminować niemal całkowicie ryzyko ewentualnej pomyłki. Szkła cylindryczne można wykorzystywać w przypadku każdego rodzaju oprawek. W tej materii nie istnieją żadne ograniczenia. Warto jednak decydować się na modele, które będą dobrze trzymały się na nosie, co zapobiegnie zsuwaniu się okularów w trakcie użytkowania, a tym samym zmianie ostrości widzenia.

Soczewki toryczne – alternatywa dla astygmatyków 

Innym rozwiązaniem dla astygmatyków jest możliwość skorzystania z oferty na soczewki kontaktowe toryczne. Różnią się one od klasycznych soczewek pod względem budowy. Soczewki toryczne posiadają bowiem nieco grubszą część dolną oraz specjalny południk. Takie rozwiązanie zapobiega przekrzywianiu się soczewki podczas ruchów gałki ocznej. Stała i przewidywalna rotacja soczewki w oku sprawia, że osoba dotknięta astygmatyzmem może przez cały czas użytkowania widzieć ostry obraz bez jakichkolwiek przeszkód.

Dobór takich soczewek jest dość skomplikowany i musi odbywać się wyłącznie pod okiem specjalisty. Bezwzględnie nie powinno się samodzielnie dobierać tego rodzaju soczewek bez wcześniejszej konsultacji z optykiem lub okulistą.

Soczewki toryczne rekomendowane są zwłaszcza osobom uprawiającym różnego rodzaju sporty oraz astygmatykom, którzy mają problem z przyzwyczajeniem się do okularów ze szkłami cylindrycznymi.